şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • hangi kahveyi almaliyim?
  ne kadar kavrulmus olmali?
  ne kalinlikta cekilmeli?
  kahvr su olcusu ne olmali?
  gibi sorulara cevaplari olanlarin verecekleri tavsiyeler.
 • (bkz: tchibo)
 • başlangıç için guatemala çekirdek (starbucks guatemala antigua) güzel olacaktır. orta kavrulmuş yumuşak içimli çok aşırı uçlarda asiditesi aroması olmayan bir çikolatamsı kahve çekirdeğidir. kahveyi aldığınız mekanda kahve demleme için kullanıdığınız yönteme uygun çekilmesini isteyebilirsiniz.

  benim favorim ise etiyopya yirgacheffedir. yaşasın asiditesi yüksek kahve *
 • kesinlikle indonesia sumatra mandheling değildir. böyle deyince havalı mı hissediyorsunuz? çok garip.

  damak zevki denen bir şey var. herkes aynı çekirdeği sevemez. hatta sevmeyi geçtim, mesela sumatra ile sidamoyu bile ayırt edemez pek çok insan ve zorunda da değildir. çekirdekleri deneyip kendi zevkinizi bulabilirsiniz, tavsiyeleri pek takmayın.

  kahve çekirdekleri çok komplekstir. mesela en kaliteli çekirdeklerden biri olan kenya aa türkiye’de yok. kenya ab bu isimle satılıyor. kenya seviyorum dersiniz, bir bakmışsınız geçen senenin kenya’sını seviyormuşsunuz. bu seneninkini sevmeyebilirsiniz. ayrıca nasıl kavrulmuş? belki çok kavrulmuş bayat bir kahve seviyorsunuzdur. az orta çok diye çok temel olarak kavurmayı sınıflandıralım. çekirdekler bayat ya da taze olsun. 3 farklı kenya çekirdeği var diyelim. kahve filtrelemek için yine çok temel kahve makinesi, french press, woodneck, clever, v60, chemex, cold brew, syphon, aeropress seçeneklerimiz var diyelim. basit bir matematikle 3.2.3.9=162 farklı kenya içebilirsiniz. hangisini seviyorsunuz? kahveden anlamıyorsanız ortalama lezzetlerden şaşmayın derim. guatemala, nikaragua ya da colombiayı her türlü seversiniz yrrgacheffe, kenya, sumatra gibi daha sert kahveleri tercih etmeyin derim.
 • üstteki yazara katılarak, benim tavsiyem: (bkz: #87282237)
 • yıllardır sabahları işyerinde nescafe gold u sade ve şekersiz olarak tüketen ve türk kahvesini de sade olarak tüketen biri olarak birgun bir yakınım ile beraber dışarda buluştuk. ben sade türk kahvesi isteyecekken yakınım bana filtre kahve icmemi tavsiye etti ve maceramin fitilini bu şekilde atesledi. marketten bir adet french press ve ilk kahvem olan tchibo gold selection i aldım. sonra internetteki videolardan güzelce demlemeyi öğrendim. tchibo gold selection dan memnun kaldım. sonra yine netten araştırarak starbucks kenya çekirdek aldım evde french presse göre öğütüp içtim. sonuç hayran kaldım. daha sonra başka bir yerden peru kahvesi aldım ama memnun kalmadım. hafif geldi. anlayacağınız durum böyle. yeni tavsiyelere açığım.
 • kurumsal olarak hazzetmesem de starbucks bu konuda en iyisidir. tchibo falan hikaye. barista arkadaşlardan destek alın ve kendinize güzel bir kahve seçin. pişman olmazsınız.

  bir de french presste kahve demliyorsanız şunları uygulayın.

  1- kaynamış ve 1 dk kadar beklemiş sıcak suya kahveyi atın.
  2- kahvenin dibe çökmesini bekleyin. ufak ufak çökünce press kısmını yavaş yavaş basın.
  3- 1 2 dk bekledikten sonra kahveyi hemen kupaya alın. french press’te kahveyi bekletirseniz acı ekşi bir tat oluşur.

  afiyet olsun.
 • her yerde bulayım başım ağrımasın diyip starbucks yazanlara inat julius meinl'ı önerebileceğim kahve. birçok yerde de bulunmakta aslında. bir deneyin bana hak vereceksiniz.
 • çok ihtiyacım olan tavsiyelerdir. kahveyi internetten almak makbul müdür? şehrimde 1-2 marka filtre kahve var da sadece..
 • türkiye şartlarında , nescafe jacobs kartallerinin egemen olduğu pazarda biraz zor bir tavsiye .
  yurtdışında market kadar filtre kahve reyonları olur genelde , her neyse türkiye de yaşadığım zamanlarda esprosso makinem için starbuckstan alıyordum , fakat filtre kahve için tchibo kahveleri daha iyi, farklı gövde ve tadı var . starbucks ta denenebilir ama nasıl anlatayım paketler ne kadar farklı olursa olsun starbucks kahvesinin bir gövdesi var , ne zaman içersen iç tanırsın yani o tadı .