• to the moon'un yaratıcısı kan gao'nun gelmekte olan yeni oyun projesi. gao'nun diğer oyunu a bird story'nin protagonistinin to the moon'daki hafızada yolculuk konseptinde yer aldığı ve kuş sevgisiyle dolu adamımızın ömründe yola çıkacağımız bir oyun olacak muhtemelen.

to the moon'u oynayanların hatırlayacağı the sigmund corporation'ın görevi, ölmekte olan kişilerin her zaman gerçekleştirmek istedikleri bir dileği onların hafızalarına nüfuz ederek mental anlamda gerçekleşmiş kılmaktır. bu şekilde kişi ölmeden önce bir potansiyellerini tamamlamışlık, tatmin olmuşluk hissederek ölüme hazırlanır. to the moon'daki johnny'nin ardından a bird story'nin sessiz ve uçma tutkunu kahramanının son dileğine bir göz atacağız bu kez de.
  • bu senenin sonunda çıkacağı söylenen, sigmund corporation episode 2 görevi aslında. ikincisinin çıkacağını duymuştum, fakat bunlar tamamen gözümden çıkmış. ilkinin serisini yapan ben, galiba ikinciyi de direk yakalayacağım.
  • 14 aralık itibariyle çıkışını yapmış kan gao imzalı to the moon'un devam oyunu. yorumlar çok olumlu. şu an %10 indirimle 16.20 tl. oynayıp bitirince editleyeceğim. bekleyin beni neil ve eva. geliyorum!

http://store.steampowered.com/…40/finding_paradise/
  • to the moon'u seven her oyuncunun seveceği ve mutlaka oynanması gereken bir oyun olmuş. ara sıra da olsa böyle hikayesi sağlam ve anlatımı güzel oyunların gelmesi beni ve benim gibi oyuncuları çok mutlu ediyor.
  • to the moon'dan tanıdığımız eva ile neil'in bu sefer başka bir insanın anılarında seyehat ettikleri oyun. yine güzel müzikler, bolca diyolog ve oldukça iyi espiriler var oyunda. to the moon'la birlikte, bu iki oyunun en sevdiğim yanı öyküleri. sigmund corporation gibi bir kuruluşun var olmasını, insanların zihnine bağlanabilme fikrini, anıların kesilmiş bir kağıt gibi, sınırlı ve bozuk bir şekilde tasvir edilmesini çok seviyorum. belleğimizin anıları gerçekte olduğundan ne kadar farklı bir halde tutabileceğine neil ve eva da kimi zaman komik bir dille değiniyorlar. konu, hakkında sonsuz tane hikaye çıkarılabilecek türden, umarım yenileri de yapılır.
  • steam de resmi olarak türkçe dil desteği gelmiş oyundur. orjinale sahip arkadaşların türkçe dil dosyasını pm yoluyla paylaşmasını temenni ediyorum. *
  • bi oturuşta bitirdiğim oyundur yine kendileri. hayran kaldığım kan gao'ya ne kadar teşekkür etsem az. herşeyin aaa oyun olmadığını söylemeye, anlatmaya çalışan adamlardan biridir kendisi. oyunun konusu da ayrı hoşuma gitti, to the moon ile karşılaştırmaya gerek yok bence.

--- spoiler ---

zaten benzer konuda yapmadığı da iyi olmuş. yine sigmund corp un bir ölüm döşeğindeki hastayı isteklerine kavuşturmaya çalıştığını görüyoruz oyunda. ama bu sefer ölüm döşeğindeki colin adlı karakterimizin güzel bir hayatı olmuş. ailesi de yanında, güzel bir mesleği var, görebileceği her yeri görmüş, yapabileceği her şeyi yapmış kendi deyimiyle. o zaman bu şirketle bağlantıyı neden kurmuş? işte bu sorunun cevabını arayıp, buna uygun bir son oluşturma derdindeyiz eva ve neil ile. bu oyunu oynamadan önce to the moon a ek olarak gelen sigmund corp mini episode larını ve a bird story yi de oynarsanız hikaye sizin için daha güzel hale gelecektir. oynamazsanız da çok bir şey kaybetmezsiniz ama bu adamın yaptığı işleri ayrıntısına kadar oynamak bana ayrı bir zevk veriyor. her bir diyaloğu tek tek okudum çünkü ben.

hikaye konusunda da biraz yavan oldu demişler, sonu hikayenin ortalarında ortaya çıkıyor demişler ama anlatış biçimi önemli zaten. hikayenin içeriğiyle birlikte anlatımı da insanı içine almalı, beni sürüklediği sürece hikayenin olayını en baştan bilmem beni pek etkilemez.
    --- spoiler ---

çok içeriğe girmeden anlatmaya çalıştım ki alın oynayın, üçüncü episode da gelsin. haziran sonuna doğru steam yaz indirimleri olacak, eğer oyun indirime girerse - ki şu an da oyun 18 tl - kesin bağımsız yapım oyunlarını seviyorsanız alıp oynamanız gereken bir oyun. hatta yukarıda dediğim gibi to the moon, sigmund corp minisode 1-2, a bird story, finding paradise şeklinde ilerlerseniz bu güzel hikayenin içerisine adım attığınız için mutlu olabilirsiniz.
  • yine gayet duygusal olmasına rağmen to the moon kadar ağır olmayan oyun. hikaye güzel, merak ettiriyor, ondan dolayı oyun sizi hiç sıkmıyor. oynanış olarak ise to the moon'u geçmiş bence. özellikle sonlara doğru olan değişik formatlar cidden oyuna renk katmış. to the moon'u seven bu oyunu da gayet sever.

--- spoiler ---

bana en acıklı gelen şey ise colin'in o kadar yalnız olması ki hayali bir arkadaş oluşturması, ki yalnızlığı sofia ile tanışınca azalıyor , ondan az sonra faye ile vedalaşıyor.
    --- spoiler ---
  • to the moon'dan sonra beklentimi boşa çıkarmayan oyun.
    bu oyunla bağlantılı olarak colin'in çocukluğunu görmek isterseniz a bird story de oynanabilir. a bird story, finding paradise'dan önce çıkmış olmasına rağmen, ben a bird story'nin daha sonra oynanması taraftarıyım.
hesabın var mı? giriş yap