• bir woodstock 69 ne ise, bir live aid 85 ne ise, bir 87 queen afyon konseri ne ise, bir seattle 89 metallica konseri ne ise, aynı öneme sahip ikonik bir konser bugün londra semalarında foo fighters tarafından verildi arkadaşlar. ve bir insanlık mirası olarak tarihte yerini aldı. ileride voyager 1'e benzer bir uyduyu tekrar uzaya fırlatırsak ve dünya dışı varlıklara insanoğlunun ne olduğunu anlatmak istersek, kafadan ilk sıradan yer vereceğimiz bir olay bugün gerçekleşti. bahsettiğim ikonik konserlerin youtube videolarına girdiğinizde insanların "zaman makinesini icat etsem bu konsere giderdim" dediği ve gelecekte diyeceği türden bir konser verildi bugün. orada olanlar ne kadar tarihi bir olaya tanıklık ettiklerinin umarım farkındadır. zira ben bile youtube'dan izlerken canlı izlemiş olmaktan bir insan olarak onur duydum.

80 yıllık rock'n roll tarihi tek bir konserde özetlendi. normalde konser vermek isteseler her biri wembley stadını 20 dk içinde dolduracak/geçmişte doldurmuş, yakın tarihimize damga vurmuş, hepimizin hayatını şekillendirmiş tüm müzik grupları, şu an yaşayan üyeleriyle gözümüzün önünde aktı gitti ya lan.

(bkz: beatles)
    (bkz: queen)
    (bkz: rush)
    (bkz: led zeppelin)
    (bkz: nirvana)
    (bkz: metallica)
    (bkz: ac/dc)
    (bkz: jane's addiction)

ve şu an sayamadığım daha niceleri.

işte foo fighters, yukarıda andığım grupları bir süzgeçten geçirebilsek elimizde kalan şey olurdu. herhangi bir sub-genre gözetmeden, gerçek "raw" rock müziğin bayrak taşıyıcısıdır foo fighters, en azından yakın zamana kadar öyleydi. bundan sonra ne olacak bakacağız.

her şeyin dijitalleştiği, öyle oldukça da kolaya kaçıldığı, ve buna bağlı olarak da kalitesizleştiği günümüz dünyasında, her zaman için en önemli olan şeyin insan elementi ve tutkunun olduğunu gösteren dave abimize, foo fighters'a, gelmiş geçmiş tüm "gerçek müzisyenlere", "efsanelere" bir insan oğlu olarak teşekkür etmekten başka diyecek bir şeyim yok.

ve maalesef ki ve en önemlisi aramızdan ayrılmış taylor abimize. ölümü vesilesiye bunca insan toplanmış oldu. keşke ölmemiş olsaydı da ben bunları yazmıyor olsaydım. ama ölseydim de ölümümle bile böyle anılacığımı bilmek ne gurur verici olurdu.

autone'a, keko rapçilere, insan emeği göz ardı edilerek kalitesizleşen her şeye de bilhare kafam girsin. açılın da müzisyen görün göt laleleri.

not: alkollüyüm.

saygılar.
  • rock, diğer müzik türlerine göre daha dürüst bence. mesela pop müzik kültüründe her şey cilalanıyor ve mükemmel hayatlar yaşayan, manken gibi insanlar görüyoruz. rock ise böyle değil. çoğunlukla toplumla uyum sağlayamayan insanların birbirini bulduğu bir yer burası. müziğin, dürüstlüğü de buradan geliyor çünkü şarkılar yazılırken herkes kendisini olduğu gibi anlatıyor. boşanma, yalnızlık, toplumsal izolasyon, depresyon gibi şeylerden bahsetmekten çekinmiyor kimse. bu da benzer dertler yaşayan dinleyiciler ve müzisyenler arasında bağ kurulmasına vesile oluyor.

ancak grubun tutmasıyla birlikte bu bağ biraz zarar görüyor çünkü araya limuzinler, özel uçaklar, manken sevgililer giriyor. ayrıca plak şirketleriyle imzalanan milyon dolarlık sözleşmeler de müzisyenlerin dertlerini tümden unutmasına neden olduğu için gece saat 02:42’de odasında yalnız başına müzik dinleyen insanla benzer bir noktaları kalmıyor artık. pek çok grubun müziği de bu dertten mustariptir zaten.

şimdi konuştuğumuz foo fighters’ın başına da bu gelebilirdi aslında. grubun kurucusu dave grohl zaten nirvana’da bateri çalıyordu ve kurt’un ölümünden sonra işi dramaya döküp paraları kolayca cepleyebilirdi. ancak dave’in böyle bir yol izlemeyeceği kurt’un ölümünden yaklaşık bir yıl sonra belli oldu.

95 yılında foo fighters adlı ilk albüm çıktı. bu albüm de dave’in aman ilgi dağılmadan piyasaya bir şeyler atalım diye yaptığı bir şey değil. kurt’un ölümünden sonra dave kafa dağıtmak için tüm enstürmanları kendisinin çaldığı bir demo kaydetti. maksat meşgale olsun. daha sonra kayıtları eşe dosta dağıttı dinlesinler diye. tabi dave o zaman da ünlü olduğu için demolar bir prodüktörün eline ulaştı ve gelen teklifle birlikte albüm halini aldı.

foo fighters denilince akle direkt dave’in gelmesinin sebebi frontman olması ya da diğer grup üyelerinden daha ünlü olması değil sadece. albümlerin çoğunda şarkıların hepsini dave yazıyor ve burada çok samimi, içten bir hali var. mesela ikinci albümdeki everlong’u aşık olduğu bir kıza yazmış. ki “come down and waste away with me.” sözlerinin bu kadar güzel olmasının başka bir açıklaması olamaz zaten. yine aynı albümdeki my hero da dave’in günlük hayattaki kahraman ruhlu insanlar için yazdığı bir şarkı (hayır buradaki hero, cobain değil.)

grubun yolculuğu da tamamen hayat tecrübeleri üzerine kurulu. dave, los angeles’ta yaşayan ünlü bir rockstar olduğu için çok hızlı bir hayat sürüyor. ancak bir süre sonra bu karmaşadan sıkılıyor ve kendisine huzurlu bir köşe arıyor. üçüncü albümün kaydından önce gruba davulcu olarak katılan taylor hawkins, bassçı nate mendel’i ve kayıt ekibini de yanına alarak virginia’ya gidiyor. burada bir ev satın alıp bodrumu stüdyoya dönüştürüyor. böylece yapım şirketlerinin baskısı olmadan rahatça çalışabiliyor. bu keyifli ortam da albüme yansıyor çünkü there is nothing left to lose gerçekten önceki albümlere göre daha mutlu bir sound’a sahip. buna örnek için ain’t it the life’a falan bakabilirsiniz. ayrıca bu albüm dave’in de en sevdiği kayıtmış.

dave için önemli olan şey samimiyet. mesela bunun için wasting light albümünü komple analog kaydetmişler. çünkü dave, bilgisayar müdahalesinin şarkıları yapay hale getirdiğini düşünüyormuş. ancak analog kayıtta yapılan hataları düzeltmek bilgisayar başındaki kadar kolay değil. bu nedenle kayıtlardan önce grup sürekli prova yapmış.

bu zaten sınırsız imkana sahip bir grubun daha farklı bir sound yakalamak için giriştiği bir çaba gibi görünebilir. ki ortaya çıkan iş diğer albümlere göre daha sert ve farklı. ancak ben sebebin sadece bu olduğunu düşünmüyorum. muhtemelen dave dinleyicisiyle arasına başka bir şeyin girmesini istemedi. eğer bir hata olacaksa bunu da aradaki iletişimin bir parçası olarak görüp onu da kayıtlara dahil edeceklerdi.

bu sonuca da öylesine ulaşmadım. dave’in dinleyicilerle arasında geçenlere baktığımızda çıkarım bu yönde. aradaki bu bağ için iki örnek var. birincisi 2007’de çıkan echoes, silence, patience and grace albümünde yer alan ballad of the beaconsfield miners şarkısı. 2006 yılında tazmanya’da bir maden kazası oluyor ve işçiler madende mahsur kalıyor. kurtarma çalışmaları devam ederken iki işçi foo fighters şarkılarıyla dolu bir ipod göndermelerini istiyor. dave bunu öğrenince hemen mesaj gönderip işçileri konsere davet ediyor. daha sonra sydney konserinde buluşuyorlar ve dave işçiler için bestelediği enstrümantal şarkıyı onlara çalıyor ve bir sonraki albüme koyacağına söz veriyor.

bu kısım çok önemli çünkü youtube yorumlarına ya da başka yerlere baktığınızda hep benzer şeyler görüyoruz. insanlar boşanma sürecindeyim foo fighters dinliyorum çok yardımcı oluyor, ofiste stres yaşadığım dönemlerde foo fighters dinlerdim sürekli yazıyor. bu da grubun insanların hayatında ne kadar önemli yer tuttuğunu gösteriyor.

ikinci örnek de sonic highways turnesinden. dave’in kırık bacakla sahnede olduğu fotoğrafları görmüşsünüzdür ama asıl bomba bu bacağın kırıldığı konser. bu turnenin isveç ayağında dave gaza gelip bir yerden atlamaya çalışıyor ama boşluğu yanlış hesapladığı için sahneden düşüyor. bu sıra mikrofonu eline alıp millet bacağı kırdım ama hastaneye gidicem bir sıkıntı yok diyor. dave hastanedeyken konseri taylor idare ediyor ki kendisi de gayet yetenekli bir vokalist zaten. yaklaşık bir saat sonra falan dave’i sahneye sedyeyle getiriyorlar. ayak alçıda, muhtemelen ağrı kesici basmışlar dünya kadar. dave o haliyle konsere devam ediyor ki seyirci olsan çıldırırsın böyle bir olayda. ben videosunu izledim evde yerimde duramıyordum, o olayı birebir yaşayan insanın halini düşünemiyorum. bu da dave’in dinleyicisine ne kadar değer verdiğini gösteriyor ki burnu aksa sahneyi bırakıp giden de çok insan duyduk.

sonuç olarak foo fighters’ın bu kadar sevilmesinin sebebi sanırım dave’in çok samimi bir insan olması ve poz kesmeden olduğu gibi davranması. röportajlarına falan bakın onlarda da hep bir rahatlık var üzerinde. yanına gidip iki soru sorsanız ona da yanıt verecekmiş gibi.

grubun dinleyiciler ile arasındaki bu özel bağdan bahsettik. ben de ne zaman mutlu olsam, üzülsem, eğlenmek istesem bir foo fighters şarkısı patlatırım. bu nedenle bir de playlist atayım buraya. hadi iyi dinlemeler.

https://open.spotify.com/…ieta4?si=42ce56e9f1594577
  • isteseniz de bir araya getiremeyeceğiniz isimleri böyle bir vesileyle bir araya getirmiş grup.

duygu seli olarak geçti konser, özellikle son bölümü ve everlong ile yapılan kapanış...

taylor hawkins'in oğlu olan shane hawkins'in my hero performansı unutulmazdı.

https://www.youtube.com/watch?v=p2knd7sfpoa

kendisi 16 yaşında. al gruba koy çalsın. amcaları yanında olur sonuna kadar. yalnız helal olsun çocuğa. bu yaşta babanı kaybediyorsun, anma konserindee 100bin kişinin önünde hayvan gibi çalıyorsun. ben ağlamaktan yapamazdım herhalde.

shane çalarken kenardan omar hakim'in hayranlıkla izlemesi de muhteşemdi.

huzur içinde uyu taylor. seni seviyoruz.

-----------------------------------------------

konser youtube'dan kaldırıldı fakat aşağıdaki adresten indirilebilir;

https://archive.org/…3-wembley-stadium-london-1080p

konserde çalınan şarkılar;

foo fighters with liam gallagher
    01 - rock 'n' roll star
    02 - live forever

nile rodgers, chris chaney and omar hakim
    03 - let's dance (with josh homme)
    04 - modern love (with gaz coombes)

chevy metal
    05 - psycho killer
    06 - children of the revolution (with kesha)

justin hawkins, josh freese and the coattail riders
    07 - louise
    08 - range rover bitch
    09 - ıt's over

wolfgang van halen, dave grohl, justin hawkins and josh freese
    10 - on fire
    11 - hot for teacher

violet grohl, dave grohl, alain johannes, chris chaney, greg kurstin and jason falkner
    12 last goodbye
    13 - grace

supergrass
    14 - richard ııı
    15 - alright
    16 - caught by the fuzz

them crooked vultures
    17 - goodbye yellow brick road
    18 - gunman
    19 - long slow goodbye

pretenders with dave grohl
    20 - precious
    21 - tattooed love boys
    22 - brass ın pocket

james gang
    23 - walk away
    24 - the bomber: closet queen / bolero / cast your fate to the wind
    25 - funk #49 (with dave grohl)

violet grohl, mark ronson, chris chaney and jason falkner
    26 - valerie

brian johnson, lars ulrich and foo fighters
    27 - back ın black
    28 - let there be rock

stewart copeland and foo fighters
    29 - next to you
    30 - every little thing she does ıs magic

geddy lee and alex lifeson of rush
    31 - 2112 part 1: overture (with dave grohl)
    32 - working man (with dave grohl)
    33 - yyz (with omar hakim)

brian may, roger taylor, rufus taylor and foo fighters
    34 - we will rock you (with luke spiller)
    35 - ı'm ın love with my car
    36 - under pressure (with justin hawkins)
    37 - somebody to love (with sam ryder)
    38 - love of my life

foo fighters
    39 - times like these (with josh freese)
    40 - all my life (with josh freese)
    41 - the pretender (with travis barker)
    42 - monkey wrench (with travis barker)
    43 - learn to fly (with nadi bushell)
    44 - these days (with rufus taylor)
    45 - best of you (with rufus taylor)

paul mccartney, chrissie hynde, dave grohl, omar hakim and pat smear
    46 - oh! darling
    47 - helter skelter

foo fighters
    48 - aurora (with omar hakim)
    49 - my hero (with shane hawkins)
    50 - everlong

*alıntı
  • 2000'lerden sonra çıkan tek ve yegane rock grubu olduklarını bu gece göstermişlerdir en sonunda.

ama şu konuşma; "this is a great honour, because this record was a special record for our band. rather than go to the best studio in the world down the street in hollywood and rather than use all of the fanciest computers that money can buy, we made this one in my garage with some microphones and a tape machine...

"to me this award means a lot because it shows that the human element of music is what's important. singing into a microphone and learning to play an instrument and learning to do your craft, that's the most important thing for people to do.

"it's not about being perfect, it's not about sounding absolutely correct, it's not about what goes on in a computer. it's about what goes on in here [your heart] and what goes on in here [your head]

hepsine büyük saygım olsa da ke$ha'nın yaptığı autotune bazlı çalışmalarına, lady gaga ve nicki minaj'ın saçma kıyafet ft. basit pop tarzı popülaretisine, komple indie müzik dolmuş mtv rock chart'larına tokat gibi bir cevaptır foo fighters.. neden? çünkü hepimiz şarkıları detone söylüyoruz, hepimiz yanlış akor veya nota basıyoruz. ve işte foo fighters'ın temeli de bu yanlışlar...

foo fighters, bize istediğimiz verdi; bir zamanlar kaybettiğimiz o saf rock müziğini... üstüne bir de harika canlı performansını ekledi ve sonuç ortada... bence bütün ödüller hakkıydı ve hakkı ile aldı. bence adele yerine o almalıydı "yılın albümü" ödülünü çünkü adele'in bir kaç şarkısı dışında hepsi belli bir formatta devam etmekte ama foo fighters biz sevenlerini bile ters köşeye yatırdı bu albüm ile. yavaş şarkıları da, gaz şarkıları da birer masterpiece. ve komple analog...
  • bildiğimiz sevdiğimiz rock'ı 2000'ler ve sonrasında temsil eden en önemli gruplardan biriydi. modernlik ayağına elektroniğe hiç kaymadı, kolaya kaçmadı. kabiliyetli müzisyen olmak, yaratıcılık çok ön plandaydı. bütün kayıtlarında gitardaki pick up seçiminden davul vuruşlarına kadar her şeyi net bir şekilde duyabiliyordunuz. bunların üzerine bir de anlamlı, dolu dolu şarkılar yazıp fan'larıyla samimi bir iletişim kurmuşlardı.

foo fighters aslında dave'in tek kişilik projesi olarak başlamıştı. kurt'un ölümünden sonra dave üretken olup kafa dağıtmak amacıyla aşağı yukarı tüm enstrümanları kendisinin çaldığı bir demo albüm kaydetti. sonra bu demo bir takım insanlara dinletildi ve foo fighters doğmuş oldu.

taylor ise 97'de foo fighters'ın ikinci albümü kaydedilirken gruba katıldı. zaten o albümde davulların nasıl coştuğunu ve çeşitlendiğini görebilirsiniz. ama bu sadece taylor'dan kaynaklanmıyor ya da dave ilk albümde davulları kötü çaldığı için değil. grupta şahane iki davulcu olunca ve bu iki kişi çok iyi anlaşınca ortaya böyle güzel bir sentez çıktı sanırım.

ama işte taylor aramızdan ayrıldığı için işler değişecek muhtemelen. çünkü gördüğüm habere göre şu an turneyi iptal etmişler. çok yakın bir arkadaşı kaybettikten sonra bu anlaşılabilir bir durum ama sahnedeki o coşku ve arkadaşlık hissi ne olur bilmiyorum. ha dave yine ileride çıkar konser verir, albüm yapar. çünkü adam çok seviyor müziği ve izleyicileri. yine de taylor ile birlikte grubun bir dönemi kapandı diyebiliriz.

gerçekten çok üzgünüm.
  • valla nirvana mtv unplugged da arkada bateri calan ve unplugged ın doğası gereği bateriye abanamayan adamın bi gün patlıycağı belliydi..ayrca dave grohl abimiz queens of the stone age de davul calıyo.
  • resmi facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre 54. grammy ödüllerinde

wasting light ile en iyi rock albümü
    walk ile en iyi rock şarkısı
    white limo ile en iyi hard rock performansı
    back and forth ile en iyi uzun formatta müzik videosu

dallarında ödüle layık görülmüştür.

(bkz: dağılın lan dave abiniz geldi)
  • foo ikinci dünya savaşında amerikan savaş uçaklarının gökyüzünde tespit ettikleri fakat ne olduğunu pek bi çıkaramadıkları objelere verilen isimmiş. foo'lar görülmeye devam ettikçe kendilerine foo fighters diyen kanatlı birlikler üremiş. ufo'lara öncülük eden foo'lar dave grohlun kurduğu bu next year, big me, learn to fly, walking after you gibi parçalarla bende yer açan gruba da isim babalığı yapmış. mtv'de fanatic adında bir programda izleyip öğrendimdi. dave grohl ile tanışan kız "oh my god i met the foo fighters!!" diye adeta kendini zedeliyordu, daha fazla dayanamadım.
  • günümüzün klasik rock müziğini en temiz ve en net icra eden, alanının en başarılı grubu. "rock müzik nedir?" diye sorsalar, tereddütsüz "foo fighters" derim. şimdilerin saçma sapan müzik türleri arasında, bana o 90'lardan anımsadığım pürüzsüz rock tınılarını 2020'lerde hala muazzam şekilde yaşatabilen yegane gruptur. buraya destanlar da yazsam, bu grubu öve öve bitiremem ama bence adını müzik tarihine altın harflerle kazımış gruptur. hani şu kanka olmak istenen ünlüler var ya, işte benim için o listenin başı dave grohl'dur. kalp, kalp, kalp.

yeni albümleri yine her zamanki gibi yanıltmayacaktır. waiting on a war parçasıyla örneğin yine dayanamamışlar 3.25. dakikaya kadar olan kısımla kulakların pasını sildikten sonra kalan bir dakikada adamı roketle gökyüzüne fırlatmışlardır. tam bir foo fighters'dır işte bu.

hangi albümle gelirlerse gelsinler, tüm şarkılarının efsane ve kült olduğu wasting light ise her zaman biricik kalacaktır. kendilerine şans vermek isteyenler için:
    walk
    everlong
    the pretender
    best of you
    times like these
    dear rosemary
    arlandria

bir gün bu grubun bir konserine gitmeden, bu dünyadan gitmeyeceğim.

sonradan gelen edit: onca yıldır özene bezen sinema, bilim, seyehat, ilişkiler vs alanlarında onlarca entry yaz, hiçbiri debe olmasın; rastgele iki dakikada can sıkıntısından yazdığın bir entry debe olsun. bu da sözlükteki benim gibi o sessiz ama derinden foo fighters severlerin tılsımından olsa gerek. hepsine selam olsun :)
  • overrated yazmayı bilmeyen eziklerin bok attığı, onlarca muhteşem şarkısı olan efsane rock grubu.
hesabın var mı? giriş yap