• sonunda gercege cok yakin yapabilmisler oyunu tebrik ediyorum.fenerbahce icin konusuyorum oyun ile gercek hayat tipa tip ayni.ilk oyunumda son dakika golleri,finansal fair-play,jesus,roman,josef,vp,dirar vb kesinlikle gercek hayatla dogru orantili.oyunu iade etmeyi dusunuyodum sonra altay a gectim cikardim u18 oyuncularini yuruyun koclarim dedim ve lig atladim.mutluyum.fenerbahce ile oynamak istersem issiz baslar fair-play bitene kadar tatile giderim.oyunda bile mutlu olamiyoruz fenerbahceli kardeslerim.keske gercek hayatta da birkac yil tatile gidebilsek :) .
  • database editor'den maaş ve transfer bütçesini değiştirmeme rağmen bu değişikliğin oyuna yansımadığı oyun.
  • maç sırasındaki birkaç ufak takılmayı ve oyun içinde yavaşlığa sebep olan birkaç küçük detayı düzelten 18.1.2 güncellemesi yayınlanan oyun.
  • ilk göze batan değişikliği arayüzde gördüğümüz, fm sürümleri arasında bir önceki sürümden sonra en büyük değişime uğramış sürümdür.
    cm'nin 99/00 sürümünden bu yana takip ettiğim oyunla ilgili düşüncelerim :

-oyun içi grafikler dökülüyor, menüler arası geçişler çok ağır ve takılıyor.
    -maç içi grafikler geliştirilmiş, ancak bu klasik fm - cm tutkunları için pozitif bir etki yaratmaz.
    -maç içi ve maç sonu analizler üzerinde büyük değişiklikler göze çarpıyor, maç içerisinde görebildiğimiz analizler çok faydalı olabiliyor.
    -maç motoru yine aynı, fm 17' nin üzerine hiç bir değişiklik yapılmamış gibi. her maç ortaların kaleci tarafından son anda kornere çelinmesi, kontra atakların rakip ceza alanına girmeden bitmesi, duran toplarda oyuncu dizilimlerindeki saçmalıklar, gibi bir çok eksik devam ediyor.
    -oyuncu ve personel özelliklerine eklenen bazı değişiklikler var. özellikle personellere eklenen yeni özellikleri çok faydalı buldum (istatistikçi, oyuncu verisi değerlendirme gibi personel görevine özgü özellikler).
    -takım içi gruplaşmalar çok başarılı bir şekilde gösterilse de henüz pek akıllı bir uygulama değil. örneğin grupların daha fazla olması gerekirken sadece merkez oyuncu grubu ve diğerleri gibi temel gruplar belirleniyor.
    -takım içi dinamiklerde nüfuzu yüksek oyuncular ile diğer oyuncuların gösterilebilmesi de çok akıllıca bir yenilik.
    -antrenmanlar üzerinde hiç bir değişiklik gözleyemedim.
    -sağlık merkezinde risk değerlendirmesi adında alan açılmış, bu alan eğer düzgün çalışıyorsa oyunda şimdiye kadar yapılmış en önemli yenilik diyebilirim.
    -oyuncu gözlemleme çok zorlaşmış durumda. gözlenen oyunculara yetenek ve puan yıldızlarıyla birlikte 0-100 arasında bir puan veriliyor ve bu puan oyuncu tavsiye puanı oluyor. yıldızı yüksek olup da gözlemci tarafından tavsiye edilmeyen oyuncuları elemek için güzel bir özellik olsa da gözlemci raporları bana eskisine göre daha zorlaştırılmış gibi geldi. az bilinen bir oyuncuyu bilgi seviyesi en yüksek seviyeye gelene kadar izlemek için çok fazla beklemek gerekiyor.
    -maç taktiklerinde pek bir değişiklik yok ancak maç öncesi ve içinde bazı kısayollar oluşturulmuş.
    -maç öncesi takımı hazırlamak için yapılan konuşmalar ve skora ve dakikaya bağlı taktik düzenleri akıllıca düşünülmüş. ah bir de çeviriyi doğru yapsalarmış!
    -taktik ekranında birbiri ile iyi anlaşan oyuncular arasında çizgilerle bağlantılar oluşturulmuş.
    -dinamo, mezzala, ters ayaklı kanat oyuncusu gibi bazı yeni oyuncu pozisyonları eklenmiş.

bunlar gözüme çarpanlar, yeni bir şeyler bulursam konuyu güncellerim.

edit1 :
    - sakatlıklar bazen "yuh!" dedirtiyor, üstelik 1. güncelleme, 2. güncelleme ve 3. güncellemede bununla ilgili hiç bir düzeltme yapılmadı.
    - gözlemciler çok hantal, 13 gözlemci 2 ayda toplam 112 oyuncu için rapor sundu. bunlardan bir çoğu da benim özellikle rapor istediğim oyuncular.
    - maç içerisindeki taktik ekranında çok fazla hata mevcut, menüler kayboluyor, oyuncu listesi eksik kalıyor vs...
  • bu oyunun cm 2002'den beridir her yeni versiyonunu deneyimlemiş biri olarak, senelerdir kendi kendime verdiğim "lan artık bu kez yeni versiyonunu almıycam kazıklanmaya da hayal kırıklığına da son" sözünü nihayet hayata geçireceğim oyun olur kendisi... bilhassa son 2 versiyonunun (2015-2016) bir türlü giderilemeyen mantık hatalarıyla dolu olması, zerre geliştirilemeyen bir oyun motoruna sahip olması vs.vs. gibi verilerden hareketle daha deneyimlemeden ne gibi sıkıntılar içerdiğini tahmin edebiliyorum... ki göz ucuyla hakkındaki yorumları incelediğim kadarıyla oynayanların %90'ını benimle hemfikir.
  • daha once yazildi mi farkeden oldu mu bilmiyorum, oyuncular birbirine alistikca aralarinda bir bag gibi bir isaret cikiyor. tam tarif edemedim asagidaki gibi, medel-pepe, orkan-taglifiaco arasindaki isaret baskalarini koyunca olmuyor. tam olarak ne ise yaradigini bilen varsa bi tarif edin hele

https://imgur.com/a/3uhf4
  • her yıl onu değiştirdik bunu geliştirdik diye piyasaya sürülüp tek değişenin arayüz olduğu, cm den sonra hayalkırıklığı olan bir seri.
  • etimesgut belediyesporla efsanevi bir şekilde 2. lig şampiyonu olup ptt'ye çıktığım oyun. bundan daha efsanevi birşey varsa o da küme düşmeme kesin gözüyle bakılırken ve ligin ilk yarısını küme düşme hattının 2 puan önünde bitirirken, ikinci yarıda ligi 6. bitirerek play-offlara kalmamdır. ikinci yarıda 12 galibiyet 4 beraberlik 1 yenilgi aldım (hilesiz) . şimdi size izninizle son maçımın hikayesini anlatmak istiyorum.

son maçım kayserispor maçı deplasmanda. kayseri ligi 2. bitirmeyi garantilemiş ama kazanırsa şampiyon olma ihtimali var. bense ligi 6. bitirmeyi garantilemişim, eğer üstümdeki akhisar'ın ve bolu'nun maçları istediğim gibi biterse 4. bitirebilirim ligi. (bolu ile 2 puan fark var, akhisarla puanımız eşit )tabi ben bunun olma ihtimalini pek görmedim ve kayseri maçında rotasyon yaptım.

maç başladı, kayseri yarım yarım yardırıyor. böyle sağlı sollu önlü arkalı geliyo insafsızlar ve 27.dakikada ömer şişmanoğlu maçı 1-0 a getiriyor. ilk yarıda felaket kötü oynamışız. ilk yarı sonucu akhisar ve bolu maçları berabere gidiyor.

neyse soyunma odasında bunları bir haşlıyorum, veriyorum küsküyü, yolluyorum sahaya. daha derli toplu oynuyoruz. sakatlanan volkan pala'nın yerine (rotasyon oyuncusu) bertul kocabaş'ı alıyorum oyuna (ligin en skorer 3. oyuncusu) ve bertul 63'te atıyor golünü , 1-1. dakikalar ilerliyor, oyunun hakimiyeti bize geçmiş ama pek etkili ataklarımız yok, kontrolü elden bırakmıyoruz.

dakikalar 80'i gösterirken gol haberleri geliyor : akhisar 1-1 sakaryaspor , balıkesir 1-0 bolu. yenersek 4.yüz !!!!

sezer, kerem, girin oyuna dedim. (bkz: sezer öztürk) (bkz: kerem çalışkan) . sezer takımın 10 numarası, keremse ikinci yarı takıma dahil olan ama , ikinci yarıdaki performansımızın baş kahramanı, 15 maç 9 gol 4 asist. çevirin maçı çocuklar diyorum sürüyorum sahaya.

bir baskı ki sormayın, kayseri orta sahayı geçemiyor. kapandı adamlar resmen, maç bitse de kurtulsak modundalar. hakem 90. dakikada uzatmaları gösteriyor, 6 dakika. 6 dakikada neler olmaz ki değil mi bastırdıkça bastırıyoruz, gol bulmamız işten bile değil.

dakika 90+2 ve penaltı kazanıyoruz!!! sezer öztürk topun başına geçiyor, son 3 penaltısını kaçırmış ama dedim bu sefer atıcaksın. atarsa 4. yüz ya allahın etimesgutu ptt de 4. olucak inanılır gibi değil !!! neyse kullandı penaltıyı. atamadı orospu çocuğu. 4 kez üst üste penaltı kaçırdı.

öbür maçlar belirttiğim gibi bitti ve sezer penaltıyı kaçırmasa 4. olucaktım. olamadım. ulan sezer süper lige hele bir çıkayım, direk seni kadrodan yolluycam, şutingen ştraze. artık berlin türkgücüne, kocaeli birliğe mi gidersin nereye gidersen git! hayvan herif!

neyse, deli dolu bir sezondu ki size daha denizli maçını anlatmadım, 3 kırmızı yedim ve maçı 4-0 kaybettim. play off şansımı kaybettim artık seneye de küme düşeriz etimesgut maceram biter dedim. dedim ama akhisar maçına beksiz çıkmama rağmen maçı 3-0 kazandım.

buyrun bu da ligin son hali :

https://resmim.net/f/yi2mrn.png

2020 yılındayım,az çok kavradım da oyunu. takımının son durumunu merak edenler veya taktiğimi öğrenmek isteyenler, kısacası oyunla ilgili herhangi bir sorusu olanlar kutumu yeşillendirebilir.

edit1 : play off ilk turda adana demir sporu 1-1 ve 1-2 lik sonuçlarla elemeyi başardım. finalde rakibimiz boluspor.

edit2 : mükemmel bir maç oldu. maçın hakimi bizdik ama boluspor da kontralarla etkili oluyordu.hakem 2 dakika uzatma verdi 90+2 de penaltı oldu. boluspor bu penaltıdan yararlanamadı. hemen akabinde 90+3 te biz penaltı kazandık fakat bertul bu sefer penaltıdan yararlanamadı ve maçın normal süresi 0-0 bitti. uzatmalarda da etkili taraf bizdik ama ne yazık ki maç penaltılara gitti. penaltılardaki istikrarlı kaçırma istatistiğimle bolu üst ligde derken penaltılarda maçı 5-4 kazandık ve süper lige çıkan taraf biz olduk.

etimesgut belediyespor süper ligde. fener galatasaray beşikaş 3,000 kişi kapasiteli etimesgut atatürk stadına deplasmana gelicek. ay çok şeker :d

edit 3: osmanlı stadına taşındık. neymiş etimesgut atatürk stadı yetersizmiş süper lig statülerini karşılamıyomuş. oyunda bile atatürk sansür yiyo...
  • bu yıl satın almadığım oyun. sebebi, hem bu paraya değecek yenilikler görememem, hem de oyunun eskisi gibi sarmamasından kaynaklanıyor.

aşağıdaki adresten fm 2017'ye ait data güncellemesini edinebilirsiniz. üye olmak gerekiyor.

https://sortitoutsi.net/…otball-manager-data-update

sonra sırasıyla şu işlemleri uygulayacaksınız.

ardından da rardan çıkardığınız dosyaları bilgisayarım>belgeler > sports ınteractive > football manager 2017 > editor data klasörünün içine atıp yeni kariyer oluşturmanız gerekiyor.

edit:anlam bozukluğu
  • (bkz: dario benedetto)

alınız aldırınız efendim, fenerbahçe ile 2.sezonda 19 maç 19 gol ile gol krallığında lider ve şampiyonlar ligi first knockout turunda real madrid karşısında hattrick yaparak maçı 3-1 kazanmamızın mimarı kendisi.

edit: sezon performansı için bknz
hesabın var mı? giriş yap