şükela:  tümü | bugün
 • cannes film festivaline son anda yetişen üstad asghar farhadi'nin son filmi. satıcı (furuşande /the salesman) isimli bu filmi arthur miller'ın ''satıcının ölümü'' adlı eserinin serbest bir uyarlaması olacak. merakla bekliyoruz...
 • şahab hüseyin'e cannes'da en iyi erkek oyuncu ödülünü getiren film. aynı zamanda en iyi senaryo ödülünü de kapmıştır. merakla bekliyoruz.

  uyarlandığı eser için bkz: death of a salesman
 • farhadi'nin kadrolu oyuncusu shahab hosseini'nin ödül almasına sevindiğim yapım. ayrıca son anda cannes'a yetiştirilmiştir bu film.

  2009'da birlikte oynadıkları darbareye elly filminden sonra tekrar taraneh alidoosti ile oynamışlardır ki, bu bile merakla beklettiriyor bu filmi.
 • film ekimi 2016'nın belki de en iyi film.

  gerçekten muazzam bir senaryo, harika oyunculuk, çok iyi kurgu. farhadi yine bildiğimiz farhadi. insan ilişkilerine dair keskin mızrağını bu sefer de "taciz-tecavüz-iran-intikam-kadın" beşgeninin tam merkezine saplamış.

  üstelik bunu yaparken de tiyatro sanatını kullanmış. kader denilen olguyu farklı bir bakış açısıyla işleyerek kusursuza yakın bir sonla izleyiciye karmaşık duygular taddırmış.

  mutlaka izlenilmesi, üstüne düşünülmesi gerekiyor.

  3.75\4.00
 • film ekimi'nde izleyemediğim, tüm araştırmalarıma rağmen türkiye vizyon tarihiyle ilgili bilgi bulamadığım film. en azından birkaç salonda gösterime girer yani değil mi?!?!
 • asghar farhadi sinemasının bütün özelliklerini taşımakla birlikte, bir noktada bambaşka bir intikam hikayesine geçiş yapan güzel film. hakkında ayrıntılı bir inceleme okumak isteyenleri buraya alalım:
  https://jeandrocoen.blogspot.com.tr/…orushande.html
 • her filmini soluksuz izleten; izleyiciyi sinemaya çekmek için cinsellik, aksiyon, kan, şiddet, görsel efekt vs. gibi unsurlara hiç de gerek olmadığını kanıtlayan adamın son filmidir. merakla gösterime girmesini bekliyorum. elbet girecektir yani.
 • cannes'da en iyi senaryo ve en iyi erkek oyuncu ödülleri kazanmıştı. oscar'da aday adayı. türkiye hakları zeynofilm'de. zeynep hocama sevgilerimi sunuyorum.

  asghar farhadi'nin master classında onu çok dikkatli dinlemiştim. akabinde hemen odama dönüp söylediklerini yazıya dökmüştüm. bu filmle ilgili de bir çok örnek verdiği için anlattıklarını hafızama kazıdım ki, izlediğimde hocanın yerleştirdiği işaretlerde onunla tekrar buluşayım. bu tarz insanlar çok sade ve egosuz oluyor. ders niteliğinde izledim ve kendisinin de amacına ulaştığı üzere düşünmeye devam ediyorum. basit bir hikaye içinize derinden işliyor. filmdeki duyguları kendi kalbinizde hissediyorsunuz.

  the salesman/satıcı'nın bu kış türkiye'de vizyona girmesi planlanıyor. bu sağlam işi görmeyi ihmal etmeyiniz.
 • film ekimi'nde seyredemediğim için deliler gibi pişman olduğum film. vizyona girmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

  edit: seyrettim bayildim. super. actim actim tekrar seyrettim. bayildim.
 • 125 dakikalık, 2016 yapımı film.

  7 / 10.

  iranlı başarılı yönetmen asghar farhadi'nin çıkış noktası, daha önce de çok defa beyaz perdeye uyarlanmış olan arthur miller eseri olan death of a salesman.

  farhadi'nin çok sevdiği ve birçok filminde de başrole koyduğu "soru işareti" yine başarılı bir şekilde işlevini yerine getiriyor ve filmin akıcı bir şekilde dikkatimizi toplamasını sağlıyor. bu da yapımı sıkılmadan ilgi ile izlememizi sağlıyor. bunun dışında farhadi'nin diğer vazgeçilmezlerinden olan odalar, taksiler, iç çekimlerle vurgulanan iç hesaplaşmalar da karşılaştıklarımız arasında.

  farklı bir coğrafyadan, tavsiye edilebilecek bir drama. diğer yandan filmin, başarılı yönetmenin en iyileri arasında yer alacağını ise sanmıyorum.

  her eve imdb