• nasıl görmezden geldin yanındaki isyanı? nasıl gözünü kapatabildin. vicdanı kurumuş bir gazeteci olmak nasıl bir duygu?

yazık!

link: https://twitter.com/…?s=46&t=dtjqorlhjxntlzu4adjz9q

edit: link eklendi.
  • depremzedeye haysiyetsizce davranış gösteren kişi. utanmazlar arlanmazlar. adam orada feryat ediyor. bunlar da yayını kesiyor. yanında köpek havlamıyor. insan var orada insan!
  • arazi/askeri montu, açık yakadan gözüken şekilli atkısı ile önceden hazırladığı repliğini dramatik ses tonuyla söylerken vatandaşa maruz kalan trt çalışanı.

https://twitter.com/…ece/status/1624036075768250368

bak bak laflara bak:

'korku dolu bilinmezliğin imdat çığlığını atan kardeşlerimizin dramına tanıklık ettik'...
  • kendisi trt'ye geçmiş vakti zamanında 24 tv'deydi galiba. orada yılmaz akp savunuculuğu yapınca terfi almış...

bugün ki trt programında deprem bölgesinde yayın yaparken vatandaş mikrofona yaklaşıyor ve içselleştirdiği itaatkarlığını bir kere daha gösterdi vatandaş trt yani kamunun olan yayında sitemini dile getirirken apar topar yayını kestiriyorlar.

hepiniz yargılanacaksınız, hepiniz!

öyle emir verenler değil sadece. emre sorgusuz sualsiz itaat edenler olarak da yargılanacaksınız!

yatacak yeriniz yok...
  • apo'nun yakalandığı günün ertesinde okula giderken heyecanlıydım. haber yazma teknikleri dersime yalçın bayer geliyordu, o günün konusunun abdullah öcalan'ın yakalnması olacağı aşikardı. okula giderken bütün gazeteleri hatmettim, bütün haber programlarını izledim, tartışacağım konuları aşağı yukarı belirlemiştim. yalçın bayer derse geldiğinde konu hakkında neler bildiğimizi, düşüncelerimizi öğrenmek istedi, söz alıp anlatmaya başladım, gülümsedi, cep telefonunu çıkarttı, birini aradı, bir öğrencimi vereceğim telefona, sonuna kadar dinle yorum yapmadan dedi. telefonu bana uzatırken aynı şeyleri bana söyledi, bir öğrencisi ile görüşecek ve konu hakkında bildiğim her şeyi ona anlatacaktım. telefonu aldım, biraz gergindim, apo'nun yakalanmasına dair bildiğim ne varsa anlatıyordum, amerika'da bulunan gazeteci fuat kozluklu'nun cia'den bu haberi öğrendiğinin iddia edildiğini söylediğimde karşımdaki ses gürlemeye başladı: "ben kesinlikle bu haberi cia'den almadım, çok daha farklı haber kaynaklarım var, haber peşinde koşarken asla kirli ilişkilere bulaşmam..." diye başladı söze, kalbim duracak gibi oldu, telefonun diğer ucunda fuat kozluklu vardı, o andan sonra yaklaşık yarım saat boyunca haberi nasıl aldığının ipuçlarını verdi, son on dakikasında ise habercilik etiği ile ilgili asla unutamayacağım bir nutuk çekti, yalçın bayer karşımda kıs kıs gülüyordu... o günden sonra fuat kozluklu'ya karşı büyük bir sempati besledim, haber atlatmak kadar habere ulaşırken temiz yolları kullanmanın da bu işteki en önemli kurallardan biri olduğunu öğrenmiştim, bir haberin altında imzası varsa, o haber benim gözümde "gerçek ve objektif" oldu hep.

bu akşam atv ana haber bülteninde fuat kozluklu'yu izledim, sunduğu haberlere baktım, herhangi birinin gerçek olmadığını iddia edebilecek bir pozisyonda değilim ama bu konuda birkaç ders almış biri olarak şunu söyleyebilirim: haberler tarafsız değil, neredeyse tamamı iktidarın penceresinden bakılarak hazırlanmış...

tanıma gelince... kendi değerinden, güvenilirliğinden, tarafsızlığından fedakarlıkta bulunmaması gerektiğini düşündüğüm, bir zamanların ve umarım geleceğin en idealist gazetecisi...
  • herhangi bir gazetecilik ilkesine sahip olmadığını düşündüğüm kişidir. onca yıl savaş muhabirliği yap türlü payeler edin, sonra iktidarın borazanı ol. tamamıyla taraflı ve gazetecilik etiğine uymayan haberleri bağıra bağıra sun. kendisini 17 ağustos depreminde ekranlarda tanıyıp olayları aktarış tarzından ve soğukkanlılığından etkilenmiştim. ama gazetecilik yerine borazanlığı tercih ederek büyük hayal kırıklığı yaratan bir adam oldu fuat kozluklu. gece uykuya yattığında huzurlu uyuyabiliyorsa sorun yok. zaten bu yaptıklarının, alet olduklarının üzerine huzurlu uyuyabilen bir adam, hiçbir zaman olmamış demektir. ama hala vicdan diye bir duyguya sahipse arada uykusu kaçıyordur hani. stüdyo haberi sunmak için yeteneksiz o ayrı. ama bunca yalanı daha düzgün sunabilecek bir adam bulmak zor.
  • yazıklar olsun. kendine saygın yok bari mesleğine saygın olsun.

sen oraya bostan korkuluğu olarak değil orada nabzı tutmak ve haber yapmak için gittin.

fakat kendisine yaklaşan depremzedeye sivrisinek muamelesi yaparak nasıl bir insan ve gazeteci olduğunu herkese gösterdi.
  • fuat bey yüzünüze takındığınız 'üzgünüm' ifadesi habercilik değildir. habercilik, o canı yanan vatandaşa mikrofon uzatmaktır. ne der, ne saçmalar, eleştiri mi yapar, birlik mesajı mı verir kaygısı olmadan mikrofonu uzatmanız gerekir.
    zaten gazetecilik etiğini benden çok bildiğinize şüphem yok. emin olun kurumunuz tarafından işsiz bırakılmak, depremde sevdiklerinizi, evinizi dahası tüm hayatınızı kaybetmekten daha önemli değildir.
  • yıllar sonra bu deprem konuluşulduğunda yaşanan acıdan sonra en çok hatırlanacak şey yandaş gazetecilerin iktidara yaranmak için halkın durumunu görmezden gelmesi olacak.
  • aga birak git simit sat onurlu yasa.
hesabın var mı? giriş yap