şükela:  tümü | bugün
  • yaoi hastası kızlara fujoshi deniyor. birebir olmasa da, bir anlamda otaku'nun kadın versiyonu gibi. otaku daha genel bir tanım tabi ama otaku denince akla gelen takıntılı insan tipini al, cinsiyeti sadece kadınlarla sınırla ve yaoi'ye uyarla ahanda sana fujoshi.
  • yaoi ve shounen ai türlerine özel bir muhabbet besleyen, dişi otaku türü. bu türün erkeklerine de fudanshi denir. bir fujoshi olmak, sadece söz konusu türlerdeki mangaları okuyup animeleri izlemekten ibaret olmayıp, içinde birden fazla erkek karakter bulunduran manga ve animeler üzerinden önüne geçilmez bir shipping faaliyeti yürütülmesini de içerir. hatta içermeyi bırak, daha ziyade bu faaliyet üzerinden yürür. içimden bir ses de bu bacılarımıza "kokuşmuş/çürümüş kadın" adının verilmesinin bu çığırından çıkmış hayal gücünden kaynaklandığını söylüyor.

    japon toplumunda eşcinsellik ayıplanan, dışlanan bir şey olduğu için, eşcinsellik üzerine kurulu bir hayal dünyasına sahip olan fujoshi'ler daha da bir ayıplanmaktadır. buna rağmen bu kadar geniş bir alt kültürün bu kadar dallanıp budaklanmış olması hayret uyandırıcıdır. japonya'da sosyolojik araştırmalar yapmadım ama internetten gördüğüm kadarıyla fujoshiler kendilerini gizlemekte sıradan erkek otakulara göre çok daha başarılı. dışarıdan bakınca işinde gücünde görünen nice kadının fujoshilere yönelik okazyonlara katıldığını görünce şaşırmadan edemiyorum. misal, evangelion seven bir erkek üstünde eva resmi olan bir tişört giyip sokağa çıkabilir, ama bankada çalışan döpiyesli ablanın evinde bir kawoshin tapınağı olup olmadığını asla bilemezsiniz. ve emin olun fujoshiler, diğer otakulara göre çok daha takıntılı. bu gözler sevdiği karakterlerin anahtarlığından 50'şer tane alıp ağaç yapan japon kızı gördü. popüler bir çiftin posterini veren dergiler ben kapağında ne yazdığını okuyana kadar tükeniyor. tabi bu takıntılarını hayata geçirecek parayı kazanmaları gerektiğinden fujoshiler neet olmayıp insan gibi kariyer yapıyor olabilirler.

    uzun yıllar tuhaf bir azınlık olarak görülen fujoshiler, son birkaç yıldır anime dünyasının gündemini meşgul ediyor. gerek bu kültürle büyüyen kadınların yavaş yavaş endüstriye girmesi, gerekse yapımcıların fujoshilerin takıntıları üzerine oynayarak nasıl paralar kazanacaklarını fark etmeleri üzerine, fujoshi pazarına yönelik animeler arttı. moe animelerin devri bitti, devir fujoların devri diyorlar. fujoshilere yönelik anime dediğimde sanmayın ki eşcinselliği konu alan animelerin sayısı arttı; çünkü fujoshi kafası iki erkeğin birbirine aşık olmasından ziyade aşık olma ihtimalini sevdiği için yaoi/shounen ai türünde animeler neredeyse hiç üretilmezken, fujoshilere olta atan anime sayısında gözle görülür bir artış oldu. hiçbir animenin adını verip durduk yere sevenlerini rencide etmek istemiyorum ama doujinshi piyasasına bir göz atarsanız ne demek istediğimi anlarsınız; bakın bakalım düz hentai olanlar mı daha fazla yaoiler mi. anime figürleri bile değişti; figür deyince akla hep seksi kadınlar veya robotlar gelirken bugün hatırı sayılır sayıda erkek karakterin de figürü yapılıyor.

    bu hareketin nereye gideceğini kestiremiyorum. fujoshileri aşağılayan animeseverler ne kadar internette anime öldü diye ağlasa da endüstriye yenleri akıtan da onlar. "şirin liseli kızlar şirin şeyler yapıyor" temalı animeler ve tek numarası fan service olan harem türünde animeler senelerce üretildiği için bunlara karşı bir doygunluk var ve bu türde onlarca anime olduğu için bunların sadık bir fan kitlesi kazanması zorlaştı; ama fujoshiler senelerce aç kaldı, yer altında takıldı. bu nedenle ne görseler saldırıyorlar. fujo piyasası da doygunluğa ulaşır belki bir gün, bilemem. bu işin tarihini okumadım ama bu kültürün tarihte en kabul gördüğü günlere yaklaşıyor olabiliriz.

    sadece fujoshileri anlatan birçok manga ve hatta anime olmasına rağmen bu konuda beni en çok güldüreni, alakasız bir biçimde muazzam anime jinrui wa suitai shimashita'nın 3. bölümü olmuştur, izleyiniz efendim.

hesabın var mı? giriş yap