• bir sürü karakter olmasından mütevellit kimsenin ölüşüne üzülmediğiniz dizi.
  • seriyi daha da eşsiz kılan yazımının bir yandan devam ediyor oluşudur biraz da. george r.r.martin diğer birçok yazarın aksine tepkiye göre seriye yön verme şansına sahip.
  • eşimle birlikte ilk sezonu 24 saatten kısa bir sürede yediğimiz muhteşem dizi. kesin rüyalarıma girer bu gece..
  • yeni sezonda diziye katılacak karakterleri üç aşağı beş yukarı belli artık. temmuzda çekilmeye başlanan yeni bölümler ve yeni karakterleri oynayacak oyuncularla alakalı görsel destekli habere buradan ulaşılabilir. ocak 2012'den önce yayınlanması beklenmiyor.

şahsı kanaatim diziye yeni eklenecek karakterlerden kitaba en uygunluk gösteren ve en çok beğendim cast seçimleri; jaqen h'ghar, stannis baratheon, melisandre ve brienne'i oynayacak olan oyuncular olmuş.
  • üst üste 3 bölüm izleyince insan sağda solda sevişen cüceler görüyor, dikkat!
  • an itibariyle cnbc-e de kış yaklaşıyor adlı tanıtımı gözükmüştür. güzel oldu izlemeyen insanlar için filan ama umarım türkçe seslendirip içine etmezler sonrasında.
  • an itibari ile izlemekte olduğum ve sadece son bölümü kalmış dizi.

bu nasıl bir dizi ya. oturmuşlar her bölümü film tadında olan müthiş bir eser ortaya çıkarmışlar. şimdiye kadar izlediğim en iyi dizilerden biri oldu bile. hele ki daha ilk sezonu ile bu etkiyi oluşturdu. kesinlikle her yönü ile çok kaliteli bir prodüksiyon. oyunculuk, atmosfer, senarto vesaire çok başarılı. an itibari ile ilk sezonun son bölümü kaldı ve yarına bırakacağım büyük bir özveri ile. ve ebook falan birşeyler bulup okuyacağım gerisini. gerekirse ingilizce olsun diyecek kadar gaza geldim be!

--- spoilers01e09 ---

adam öldü ya! lan ibnetorlar nasıl kıydınız böyle delikanlı bir adama. oğlu da ipnetoru ele geçirdi. bir kuzgun falan yollasalardı bari ya. a.q yavşak yeniyetme piçin babasının (mal her na kadar dayısı sansa da) ele geçirildiği haberi gelince yavşak yavşak "yok annem ve leydim şöyle böyle yumuşak kalpliler, kellesini getirin" lafını götüne nasıl sokacaklar merakla bekliyorum. hatta beklemiyorum ebook arıyorum. bana sözlükte bu kadar küfürlü yazdırdığın için ebene atlim senin, lannisterın boklu dölü!!!!

--- spoiler ---
  • dizinin ilk sezonunu izlemiş ve ardından ilk iki kitabı okumuş birisi olarak yorum yapmak gerekirse 2. sezon çok daha güzel olacak. 2. sezonla ilgili karakter tanıtımları ve yayınlanan görüntülerden toparlayabildiğim kadarıyla spoiler vermeden 2. sezonda bizi nelerin bekleyeceğinden bahsedeceğim biraz. buradan sonrası 1. sezonla ilgili spoiler içermekte olup 2. sezonla ilgili spoiler içermemektedir.

--- spoiler ---

önce elimizde neler var bir bakalım. harita

- highgarden'a kaçmış ve storm's end'in desteğini almış bir renly baratheon.
    - dragonstone'da sesi soluğu çıkmayan bir stannis baratheon.
    - bütün kuzeyin ve riverrun'ın desteğini almış bir robb stark.
    - king's landing'de krallığını ilan eden joffrey baratheon.
    - denizin karşı kıyısında khal'ı ölmüş 3 dragon ve bir kaç düzine insanıyla birlikte daenerys targaryen.
    - bir grup suçluyla birlikte duvar'a doğru yol alan arya stark.

öncelikle 2. sezonda görmeyeceklerimizle başlayalım.

- catelyn stark'ın kızkardeşi lysa arryn'i görmeyeceğiz.
    - güneydeki dorne'u yine görmeyeceğiz.

peki kimleri daha çok göreceğiz:

- muhtemelen ilk bölüm stannis'le dragonstone'da açılacak. stannis'in joffrey ve renly'nin durumları hakkında ne düşündüğünü göreceğiz. kendinden bekleneni fazlasıyla vereceğini umuyorum. yanındaki kızıl cadı melissandre'yi de unutmayalım.
    - renly'nin highgarden ittifakını ve evliliğini göreceğiz. renly bütün güneyin desteğini alıp burada bir ordu kurmayı planlıyor.
    - robb ilk sezonda riverrun'ı kuşatan jaime lannister'ı yenilgiye uğratıp hem annesinin memleketinin desteğini alıp hem de jaime lannister'ı ve bir çok soyluyu esir almıştı. robb yine durmayacak. önünde kazanılacak daha çok savaş var. ama yine 2. sezonun ilk bölümlerinde göreceğimiz üzere iron islands'ın varisi theon greyjoy'la arası açılacak. theon memleketine bir yolculuğa çıkacak ve olaylar hiç de beklediği gibi gelişmeyecek.
    - arya stark'ın yolculuğu epey olaylı geçecek. kings landing'den duvar'a kadar olan neredeyse her bölgede savaş var. bu yüzden ne duvar'a ne da winterfell'e ulaşabilecek. ama arya'nın ne kadar güçlü bir karakter olduğuna şahit olacağız.
    - daenerys ve takipçilerinin çölde yolculuğunu göreceğiz. qarth diye bilinen mistik bir şehirde yaşadıklarını ve tekrar doğduğu topraklara dönebilme çabalarını izleyeceğiz.
    - en son duvarda ihtiyar mormont'un yamağı olarak bıraktığımız john snow'u da fazlasıyla göreceğiz. ama kendisine üç vakte kadar yol görünüyor söyleyeyim.

peki bunların dışında neler var:
    - savaş var mı?
    - var. epey savaş var. hatta eğer yaparlarsa gemiler de dahil olacak.
    - duvar'ın kuzeyi var mı?
    - var. ve orada yaşayan insanlar da var. kimi night's watch'a dost kimisi düşman.
    - büyü var mı?
    - melissandreye dikkat diyorum burada. kendisinden korkunuz ve çekininiz.

--- spoiler ---
  • birinci sezon dördüncü bölüme kadar seyrettim.

sinematografik (aman aman sevsinler) açıdan tabi bissürü bug var ama.. olsun dizi sonuçta.. ya ama muhteşem bir dizi şimdilik... öyle böyle değil. cüce de her kimse deli rol kesiyor..
  • sol frame'de görünce 2. sezonu başladı sandığım

(bkz: yok artık)
hesabın var mı? giriş yap