• küfür etmek için izlenen dizi. herkes götünden birşey uyduruyor. teoriler,bok atmalar, abartılı övgüler havalarda uçuşuyor. evde eşine ,okulda hocasına ,işte patronuna kızan burada birbiri üzerinde game of thronesta yaşanmamış fantezilerini uyguluyor. futbol siyaset ile ilgili başlıkları bitirdiniz barı dizileri filmleri bırakın.
  • biraz önce sızan 7×6 yı izledim ve ıslandım. burada ıslanan diğer suserlarin yorumlarını okumak için geldim. o da ne? bizim tolkien'ciklar bölümü beğenmemiş. hemen kuruyup, fularimi takıp ben de bölüme sövmeye başladım. sizin ben sıfır onda üçlük beyninizi sikeyim. sürü psikolojinizi de ayrı sikeyim. bi'seyi beğenmeyip, hata bulunca cool olduğunu zanneden hastalar.

--- spoiler ---

7*6
    --- spoiler ---

jon'un kurtulma sahnesinde hayal kırıklığına uğradım. üçüncü ejderhayi göremediğim için, jon'u kurtarmaya geleceğini ve orada reisin bir binici (ejderha anlaminda) olacağını düşünmüştüm. yine benjen geldi amk.---

spoiler ---

7*6
    --- spoiler ---
  • pazar günü yayınlanacak olan 6. bölümü hbo ispanya'nın salaklığı yüzünden sızan, çarşamba gününü renklendiren hbo dizisi.

bu saat olmasına rağmen, başlığa 750 entry girilmesine rağmen hala izlemeyen ve fakat buna rağmen inatla başlığa girmeye çalışanlar için uyarı: aşağısı öküz gibi, kol gibi spoiler olabilir. sonra ağlamayın. sorumluluk kabul etmem.

--- spoiler ---

başlamadan önce, eşekherif'in şu çeviri ile internete kazandırdığı yeni caps için teşekkür ederim.*

özellikle belirtmek istediğim bir şey var. ilk bölümlerde/sezonlarda, ilk göründükleri zaman şu şekilde gözüken white walkerlar nasıl oldu da karadenizliye dönüştüler? o nasıl burun reyiz?

ayrıca. şu karizmaya bakar mısınız ya? muh-te-şem!
    https://i.hizliresim.com/g0r6gv.png

şimdi gelelim mantık hatası vb denen konulara ve bunlara "kendimce" vereceğim cevaplara. başlayalım
    soru: soru: jon snow ejderhaya niye atlamadı?
    cevap: jon tam binecekken ölüler tekrar harekete geçip saldırmaya başladılar. elbette burada farklı senaryolar olabilirdi. örneğin drogon'un jaime'ye yaptığı gibi dönüp ölülere ateş etmesi veya buzu ellerindeki balta vs ile kırmaları. ancak bu durum çok hızlı geliştiği için buzu kıracak vaktin olmaması ve drogon eğer ateş ederse jon'u da yakmasının kuvvetle muhtemel olmasından ötürü jon'un zaman kazandırma yönünde hamle yapması şarttı. şarttı çünkü drogon öyle hop diye kalkamıyor. göreceğiniz üzere drogon kalkarken sendeliyor. biraz hız alıp sıçrayıp ancak havalanabiliyor. zaten dragonestone'dan yola çıkarlarken de yüksekten atladıklarında direkt yukarı doğru değil, önce aşağı doğru inip sonra yukarı ivme kazandıklarını görürsünüz. yani drogon'un temiz bir kalkış yapabilmesi için çevrede akgezen vs olmaması gerekiyordu. burada bir mantıksızlık vs yok.

soru: cersei inansın diye o kadar yol gidip akgezen yakalamak gerekli miydi?
    cevap: evet gerekliydi. çünkü king's landing'te cersei dahil kimse kuzeyden gelecek olan bir ölüler ordusunun olduğuna inanmıyor; bunu bir masal olarak görüyorlar. burada olaya cersei inanmasa bile(ki inanacağını sanmıyorum) özellikle king's landing halkı veya ileri gelenlerine bunu inandırmak gerekiyor. ve ayrıca buna kütüphaneci masterlar da inanmıyorlar. hayır daha geçen bölüm konusu geçmişken bu soruyu nasıl sorabiliyorsunuz? bölüm yayınlanalı 3 gün oldu. üstadlar masada toplanıp sam ile konuşurlarkenki sahneyi ne çabuk unuttunuz? üstadlar duvarın ötesinden gelecek olan bir akgezen ordusuna inanırlarsa bütün krallığın bu savaşta desteğini almak neredeyse garanti. o yüzden de olayı sadece cersei olarak görmeyin. cersei ikna olmasa bile king's landing ve 7 krallıktaki diğer inanmayan kişilerin bu tehlikeye karşı inandırılması ve desteklerinin alınması önemli. özellikle de üstadların.

soru: peki neden ellerinde kılıç ve balta yerine ejdercamı ile gitmediler?
    cevap: aslında gittiler. jorah'ın elindekiler ejdercamıydı. ve o camla ayıyı yere serdi. ancak ejdercamını buldular sadece. nasıl işleyeceklerini henüz bilmiyorlar. bilmedikleri bir alet ise savaşta ve/veya bir karşılaşmada fayda değil aksine zarar getirir. o yüzden önce o camlar işlenip silaha dönüşecek, ondan sonra kullanılacaklar. sizin "henüz" olmadığını görmeniz olmayacağı anlamına gelmez. dizi final yapmadı, gelecek sezonu bekleyin.

soru: kuzgunlar saatte kaç km hız yapıyorlar?
    cevap: öncelikle belirteyim, bir kargaortalama 40-50 km hızlı uçar. uçtukları mesafe de şu şekilde:
    https://i.hizliresim.com/0b5pjr.png
    bu mesafeyi uçacaklar, dany'nin haberi olacak ve ejderler ile yola çıkacak. bir ejderin kargalara göre 10 kat hızlı uçtuğunu hesap etsek, bir karga da dragonstone'ye 30-32 saatte varmış olsa, ejderlerin bizim çocukların yanına gelmesi takriben 3 saat kadar sürecektir. bu da 33-35 saat gibi bir süre dany'nin gelmesini bekledikleri anlamına gelir. gösterilene göre ekip en az bir gece hapsoldukları yerde uyudular. bu bekleme süresi ise ne kadar sürdü belli değil. bir gün dönümü desek 24 saati tamamladıklarını düşünsek, ortada ışınlanma gibi bir durumun olduğunu söyleyemeyiz.

soru: 6 kere adam dirilten, kılıcı alev alev yanan birisi nasıl olur da donarak ölür?
    cevap: kim dedi donarak öldüğünü ve neden ölmesin? buradan hareketle diyebiliriz ki melisandre de üşümez. e kadın wall'da gayet kırmızılara sarındı? niye sarındı? şekil şukul olsun diye mi?
    https://i.hizliresim.com/olxwp3.jpg
    ateşin tanrısına inanmak soğukta üşümeyeceksiniz demek değil. rahibesi üşüyorsa rahibi de pek de ala donabilir. kaldı ki adamın donduğu da sizin çıkarımınız. o kadar ayı darbesi sonrasında uykuya dalıp iç kanama sonucu ölmesi de gayet olasılık dahilinde.

soru: jon snow buzlu suyun içine düşmesine rağmen neden ölmedi?
    cevap: öncelikle klişe bir cevap vereyim. hani diyor ya nasrettin hoca "kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun?" diye. işte bu durum da tam o hesap. bu adamın imkansız bir şekilde dirilmesine inanıyorsunuz da, soğukta donmaması mı gerçekten de gözünüze batıyor? üstelik ölmesine göre donmamasının mantıklı bir açıklaması bile var bir yerde. adamda halis mulis targaryen kanı var. ayrıca adam kuzeyli ve o topraklarda doğup büyüdü. soğuğa antremanlı. tüm bunları birleştirdiğiniz zaman bu adamın soğukta donmasını beklemek biraz abes değil mi? adam dirildi, damarlarında targaryen kanı var ve kuzeyli. bu adam da donacaksa dizide soğuktan kırılmayan kalmaz.

soru: night king böyle cirit atmayı nereden öğrendi? ve neden yerdeki yerine gökteki ejderi vurdu?
    cevap: aslında buradaki cevap da jon'da olduğu gibi. olağanüstü güçleri olan bir çarın olağanüstü bir şekilde cirit atması şaşılası bir şey değil. kaldı ki night king'in buraya hazırlıklı geldiği belli. bu adamların elinde bu mızrakların olması sizce tesadüf müydü?
    https://i.hizliresim.com/okjppm.png
    elbette değildi. hadi desek ki adamlar hep mızraklı geziyor. hayır gezmiyorlar. göreceğiniz üzere gayet kılıçlılar: https://i.hizliresim.com/y3k8dl.jpg
    yani burada bariz bir şekilde hazırlık yaptıkları belli. bu adamlar ejderlerin geleceğini biliyorlardı ve ellerindeki o mızrakları ejderler için özel getirdiler. nasıl dövdüler nereden buldular bilemem. ama adamlar üretmiş demek ki. yüzlerce yıldır kuzeyde sik sik gezmemişlerdir bence. bir önlem alıp kışa hazırlanmışlardır. akgezenler ne kadar beyinsiz zombilerse; night king o derece aklı başında. night king ile ilgili teorileri(özellikle geçmişi ile ilgili) okumanızı öneririm.

haliyle bu adam da tıpkı bran gibi geçmişi, şimdiyi ve geleceği görüyor olabilir. bran'ın yolladığı kargaları tek bakışı ile dağıtması bunun bir kanıtı olabilir. ya da bran ile temas ettiklerinde bu güç ona da geçmiş olabilir.

gökteki ejderi vurma sebepleri de işte tam da bu yüzden olabilir. gökteki ejder yerdekine göre daha çok işlerine yarayacak türde olabilir. ya da yerdeki ejder zaten tehlikesiz bir şekilde 3-5 önemsiz "insan" parçasını götürmek için uğraşırken gökteki ejder bir tehlike yaratmaktaydı. siz olsanız yerde ve başka bir uğraşı olana mı yoksa ordunuza tehlike yaratana mı saldırırdınız? haliyle burada bir tutarsızlık yok.

soru: tamam da aga, bu zincirler nereden geldi?
    cevap: işte benim de kafamı kurcalayan tek şey bu oldu. ne ışınlanma, ne vurulan ejder, ne de başka bir şey. o zinciler akgezenler sürekli mobilize haldeyken nasıl ve nereden bulundu ve nereden getirdildi, nerede ve nasıl işlendi. buna verebileceğim tek cevap, night king bir zamanlar bebek alıyordu hani bir adamdan. night king tıpkı bran gibi geçmişi, şimdiyi ve geleceği görebiliyorsa ve bu ejder baskınını görmüşse bu zinciri yine ittifak kurduğu bir insana/insan topluluğuna yaptırmış olabilir. ancak night king'in böyle bir özelliği olduğunu bilmediğimiz için(en azından şu an) bu cevap şimdilik şahsen beni tatmin etmiyor.

şimdilik bölümle ve sezonla ilgili öne çıkan sorular gördüğüm kadarıyla bunlar. başka sorusu olan varsa hatırlatırsa cevaplamaya çalışır, buraya da editlerim.
    --- spoiler ---
  • 7 sezon 6.bölüm fena şeyler oluyor iki dakika keyif sigarası yakayım dedim amk yakmaz olaydım...
  • --- 7x6 spoiler ---
    ejderhalarin anasinin kafasinin icinde beyin yerine saman mi var ya. kari cersie'yi ikna etmek icin ejderhalarindan birini kaybetti. ustelik ejderha akboy oldu. hala yanik yanik jon snow'a bakiyo "ehehe diz cokme ya sen saskin" falan diyo. ya sabir.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

çok yazıldı çok eleştirildi biliyorum ama bu sezon iyiler her seferinde son anda kurtarılıyor ve bunu beni içten içe mutsuz ediyor, nasıl bir alışkanlık yarattın bizde george martin bilemiyorum ama herşey beklediğim gibi gidiyor, bu işte bir terslik var *
    ayrıca şimdiye kadar beklemediğimiz ve üzüldüğümüz çok ölüm oldu dizi de ama hiçbirine viserion kadar üzülmedim, masum ejdercik ne gerek vardı şimdi evlat acısına...

--- spoiler ---
  • iyice boka sarmış dizidir.

7. sezon 6. bölümü izlememiş olan buradan sonrasını okumasın.

--- spoiler ---

bölümdeki mantık hatalarını saysam buradan köye yol olur amk. westeros haritasını eline alsa eastwatch ile dragonstone'u gösterip gösteremeyeceği meçhul olan izleyicilerin oluşturduğu kitle bunların hiç farkında değil tabii, herkes cgi görmenin, ejderha görmenin peşinde.

bizim troll george r. r. martin sağ olsun dizinin elinde canon materyal kalmadı ve d&d denen dandik ikili de sıçtıkça sıçmaya başladı, güzelim serinin bokunu çıkardınız dangalaklar, allah belanızı versin.

üşenmedim, numaralandırarak yazıyorum amk.

1- o arazide atla gidilebilidiği halde bizim justice league ekibinin yola yayan çıkması.

2- jon'un düştüğü sudan tırmanarak çıktığı sahnede hipotermi kavramının unutulmuş olması.

3- gendry'nin ekibin kıstırıldığı yerden eastwatch'a koşması, eastwatch'tan dragonstone'a yollanan ravenın gitmesi ve dragonstone'dan daenerys'in yetişmesinden oluşan süreçte bizimkilerin hareketsiz olmalarına rağmen donarak ölmemeleri, bu süreçte white walker ve wightlarla karşılıklı çay içmeleri.

4- wightların öyle bir zincir taşıyor olması (???) ve o zinciri suyun dibindeki viserion'a bağlayabilmeleri.

5- drogon ve sırtına binmiş tayfa plot armor giydiği için night king denen arkadaşın mızrağını kendisine daha yakın ve hareketsiz duran drogon yerine ebesinin amında uçan viserion'a fırlatması.

6- benjen'i oynayan aktöre fazladan para yedirmemek ve ölüm kontenjanını doldurmak için bir atın iki kişi taşımaktan aciz olması.

hakikaten güzel bölümmüş amına koyim, bunları fark etmeyip de bu bölümü izleyince güzel bölüm olduğunu düşünebilmek için cidden mantık sahibi olmamak gerekiyor.

hele bir de "fantastik dizide ne mantık arıyorsunuz yeaaaa"cı tayfa var ki, fantastik eserler hakkında bilgilerinin oldukça kısıtlı olduğunu umuyorum, yoksa böyle saçma argümanlar sunmazlardı herhalde.

--- spoiler ---

uzun lafın kısası, bu sezonun en boktan bölümüydü. çekeceğiniz diziyi sikeyim, kitabı geçti diye takip etmeye başladık, dizinin kitapla alakası yok amk. hani kitapla alakası olmamasını geçtim kendi içinde bile tutarlı değil artık.

bizim herif kitapları çıkarsa da okusak.
  • her bölüm böyle olacaksa hepsini sızdırsınlar izleyelim,got tarihinin en iyi bölümüydü sızdırdıkları.
  • --- spoiler ---

bu benjen olayına biraz takıldım. bildiğimiz gibi benjen ölmek üzereyken ormanın çocukları buluyor ve kalbine bir ejdertaşı sokarak onu da bir çeşit white walker yapıyorlar. white walkerlar bilindiği gibi valyria çeliği veya ejdertaşıyla ölüyor sadece. benjen'e saldıran wight grubu normal şartlarda öldürememeli onu. en fazla night king'e tutsak olarak götürebilir. yani bence benjen ölmemiş olabilir. umudum çok az ama tekrar ortaya çıkmasını bekliyorum benjen'in
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap