• bugün ytü'de 4 adet mentorun yaklaşık 6 saatlik android 101 eğitimine katıldım. bu adamlar çok ilgili ve bilgili. elindeki her şeyi sunmak için çabalıyorlar. turkcellin en iyi projesi budur. ilerde html5 ile oyun geliştirme de eklenecekmiş.
  • mobil oyun tasarımıyla alakalı yapmış oldukları bootcamp'in videolarını paylaşmışlardır.

https://www.youtube.com/…nrxoa2a/videos?app=desktop
  • denk gelebildiğim kadarıyla, android, ios ve windows platformlarında uygulama yazmak isteyenlere rehber olabilecek tek* türkçe kaynak.

*elbette tek değil ama içerik zenginliği ve gerçekten faydalı bilgilendirme açısından tek.
  • turkcell'in aynı anda en başarılı ve en başarısız programı olabilir.
    (bkz: c#) programlama dili eğitimini buradan izlemeye başladım. kursların 4-5 tanesi 6. dakikada çat diye kesilmiş. adam "sonraki slaytta ödev var" demiş, sonraki slayt diğer konuya geçiyor.
    eminim ki çoğu farkında olunmayan minik hatalardır, ama bazen ilallah ettiriyorlar. bulduğum her bugu iletişim sekmesinden bildiriyorum, ancak şu ana kadar (belirtmek isterim ki 6 gün falan oldu) bildirdiğim buglar üzerinde bir değişiklik yapmadılar.
    (bkz: tldr) eğitimlerin içeriği güzel ancak çok sinir bozucu hatalarla karşılaşıyorsunuz.
  • türkçe, ücretsiz, sertifikalı bir şekilde; sonsuz bilgi şelalesinden birkaç yudum almanızı sağlayan platform. ardiuno, web tasarım, scratch, c#, data science, phyton ve dahası mevcut. henüz tam olarak inceleyemediğimden kesin bir şey söyleyemiyorum lakin konular derine inilmeden işlenmiş gibi geldi bana. yeni iseniz güzel bir başlangıç olabilir.

kadınların alandaki azınlığını bi nebze olsun hafifletebilmeyi amaçlayan çok güzel de bir proje yürütüyorlar https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/…nkadinlar.helal olsun. yerli.milli.turkcelli.
  • ön edit: reklam için para almadım ama vermek isterlerse de hayır demem. *

sadece “öğrenilen her bilgi topluma harcanması gereken bir borçtur” felsefesiyle size arduino, web tasarımı, android ve birkaç programlama da daha yardımcı olacak siteyi bırakıyorum.

site içinde alınan eğitimin yanı sıra, online sınavına girip sertifika alabiliyorsunuz. kendinizi geliştirin suserler. siz öğrenin, başkasına öğretin, var olan veya ilerde olacak çocuğunuza öğretin. öğrenin ve öğretin ki daha ilerici bir toplum olabilelim. çünkü bana göre gelecek,programlama üzerine kurulu bir dünya haline gelecek.

arduino ve web tasarımında bilgim dahilinde elimden geldiğince yardımcı olmaya bir yeşil kadar uzağınızdayım.
  • özellikle swift ile ios programlamada sığır udemy instructorlarının vermediği "layoutu kodlayarak oluşturma" kısmını güzel bir şekilde anlatan eğitim kurumu.

sertifikası bir işe yaramıyor ama söyleyeyim.
  • reklamlarını gördügümde çok ilgilenememiştim. ne kadar iyi olabilir ki diye düşünmüştüm ama android öğrenmeye başladığım şu günlerde türkçe güvenilir kaynak olarak şüphesiz benim için ilk sırada. kullanın, önerin, tüketin efendim.
  • kötü, ne yazık ki kötü. geleceği yazamayanlar diyesi geliyor insanın. ya da zaten denmişti ama bir kere daha hatırlamakta fayda var, lakin hiç unutturmuyor ki bu ekip.

aldığım istihbarata göre çok sayıda online eğitim veren eğitmeni çağırıp hem vakti hem de parayı israf eden 3-4 kişilik bir ekibe benziyor. şu sıralar ekip olarak başarısızlıkları ve küstürdükleri kişiler epey ayyuka çıkmış durumda.

baştan edit: bir şekilde sistemin içerisinde iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışan gerek eğitmen gerek mentör gerek bursiyer çok sayıda kişiyi bu eleştirilerin dışında tuttuğumu, turkcell'in diğer birimlerini (örneğin turkcell academy veya insan kaynaklarını) bu eleştirinin dışında tuttuğumu, problemin daha çok geleceği yazanların yönetimini üstlenen ve hiçbir verimlilik ve hesap verme derdi olmayan kişilerden kaynaklı olduğunu düşündüğümü belirtirim.

edit 2: insanları kariyer vaadiyle kandıran ve çok çok düşük ücretlerle bursiyer yapan ve çok büyük bir kitlenin bir ümitle vakit ve para harcayarak bu sistemde yer almaya çalıştığı ama bu kitlenin kaçına gerçekten ve doğrudan fayda sağladıkları açıklanmayan, açıklanmasını istemeyen sistemdir. istatistiksel olarak zaten yüzbinlerce meraklı genci toplarsan bunların arasından illaki başarı hikayeleri çıkar. sen hiçbir şey yapmasan da çıkar.

geleceği yazanlar için edit 3: bu ülkenin daha iyi bir yer olması için iyi niyetle destek vermeye çalışan zaten az sayıda insan var, ümitle bir şeyler yapmak için çabalayan az sayıda genç var, bunları da küstürmeyin, bu ülkeden kaçırmayın, birilerine zarar verecekseniz o işi hiç yapmayın.
  • üniversitesi elçileri olmak için çabaladığım topluluktur.
hesabın var mı? giriş yap