• adı üstünde gerçek cinayet hikayelerinden yola çıkıp yarı belgesel-yarı kurgu formatında hazırlanmış bayağı sürükleyici bir program. türkiye için düşünecek olursak sıçmaya çok müsait ve gerçek kesit’e bağlama potansiyeli yüksek bir formatı, çekim teknikleri, kurgusu, senaryosu vs ile gayet dünya standartlarında bir hale getirip hazırlamış elemanlar. beklediğimin çok üstünde bir tv show olmuş açıkçası. tebrik ediyor ve devamını bekliyoruz.
  • bugun youtube'ta ilk bolumu onume dustu, allaaaaaah diye nida attim.
    ama bir kez daha, turkiye'de bu isi neden "onlar gibi" yapamadigimizi anladim.

birincisi, kisilerin/olaylarin/mekanlarin gercek isimleri, gercek fotograflari verilmiyor, cunku bizdeki hani ailelere saygi, oluye saygi, ivir zivir vs... ve bu bendeki gercekligi tamamen olduruyor, orda bi kontak kopuyor bastan zaten.
    ikincisi, belgesele konuk olan dedektifler i-na-nil-maz yapay. tamam ben de demiyorum herkes selcuk yontem olsun ama, hani nebliim, okutturma soyleyeceklerini, birak adam ne istiyorsa onu soylesin yabancilardaki gibi. belki o an aklina baska bisey gelecek, off the record bisey soylyecek, hatta aglayacak, ya nebliiim iste? (aglayan crime investigator gordum evet roportaj esnasinda.) (tamam, veriyorum ornegi, bu kanaldaki, bu vaka ornegin, bu arada bu kanaldan gunde 2 doz yaziyorum tum bagimlilara aklsjdlkasjds : https://www.youtube.com/watch?v=gr1csbwt5qw)
    ucuncusu, karakterleri canlandiran oyuncular :/ ve senaristlerin yine isin icine turk romantizmini, arabeskligini, ve aglakligini katmasi.

ornegin, lutfen soyler misiniz, 1. bolumdeki ismail poyrazci'nin ve katilin gercek ifadelerinde de, o aglak soylemler ve cumleler geciyor muydu? ben asil bunu bilmek istiyorum mesela ama bilemiyorum? goster bana sorgu odasini? goster bana oradaki gercek diyaloglari? veya niye katille gidip ozel roportaj da yapilmiyor? akli dengesi yerinde raporu verilmis? yok iste :/

neyse... 17 bolummus, gittigi yere kadar bi sans vereyim bakalim, 8. bolum baya ovulmus ornegin. birkac ay once bir de suc dosyasi diye bisey cikmis yine trt belgesel kanalindan, ona da bakicam mutlaka.
  • aslına çok iyi hikayeler, olaylar şaşırtıcı ama çekim, kurgu ve kast felaket. bi kere olayları anlatan emekli polislerin promterdan yazanları okudukları o kadar açık ki, sürekli bir noktaya bakarak ve duraksayarak okuyorlar, üstelik o metni daha önce hiç okumadıkları çok belli. kast ise felaket, hamile dedikleri kadın en az atmış yaşında teyze çıkıyor veya 6.bölümdeki gibi baba esmer, anne kumral türk tipi insan çocuk ise bildiğin melez, kıvır kıvır saçlarla tam bir amerikalı. bu şeylere dikkat etseler gerçekten çok başarılı bir yapım yoksa gerçek kesitin bir tık üstü olarak kalacak.
  • trt belgesel kanalında rastladığım türk yapımı cinayetleri çözmeye çalışan belgesel.. emek harcanmış gibi görünmekte..
  • beklenilen ratingi alamamış olacak ki sadece 17 tane bölümü olan ve her bölümü farklı bir olay anlatan güzel belgesel.
  • youtube'dan da (ilk 2 bölüm hâriç), trt izle'den de silinmiş.

hay yapacağınız işe...
  • 8. bölüm tam bir pulp fiction'dır, tarantino duysa kaçırmazdı bu hikayeyi öyle bişi. dizi de yavaş yavaş daha iyi bir cast ve daha az hata ile güzelleşiyor, böyle devam etsinler, merakla bekliyoruz.
  • 8. bölümünde şok üstüne şok edici ve hayretler içerisinde bırakan bir hikayeyi ele almış belgeseldir. hiç izlemeyenler bile sadece bu bölümü izlesin.
  • 17.bölümde hasiktir çekmeme neden olmuş belgesel. (bkz: çoklu kişilik bozukluğu)
hesabın var mı? giriş yap