• mehmet erbulan'in guftesini yazdigi ve ali senozan'in besteledigi, duygulu bir huzzam eser, bunun guftesinin de bir oykusu vardir. mehmet erbulan'in kizi/oglu_tam emin degilim_ araba carpmasi sonucu hastahaneye kaldirilir, bun u duyan baba panik icinde hastahaneye kosar ve oradaki duygu karmasikligi icinde evladina ithafen bu dizeleri yazar, sonra da huzzam makaminda guftenin havasina uygun bir bicimde bestelenir, sozlerinin bir kismi

beni birakip burada
    gitme guzeller guzeli
    ermeden daha murada
    gitme guzeller guzeli
  • tam sözleri aşağıdaki gibi olan ve kulağımda zekai tunca'nin sesi ile yankilanan hüzzam fantezi eser.

beni bırakıp burada,
    gitme güzeller güzeli
    ermeden daha murada,
    gitme güzeller güzeli

garip gönlümün maralı
    gözyaşlı gönül karalı
    bırakıp beni yaralı
    gitme güzeller güzeli

zeytin gözlüm, melek yüzlüm
    tatlı dillim, şirin sözlum
    sürmelim, sevgilim, nazlım
    gitme güzeller güzeli

gelmeden yolun ucuna,
    ne dedim gitti gücüne?
    dayanamam bu acına
    gitme güzeller güzeli.
  • taner şener'den dinlemenin pek bir keyifli olduğu şarkıydı. ihtimal hala öyledir.
    haa... "makamı?" dersen, hüzzamdır.
  • gitme demenin belki de en naif ezgisidir bu eser.
    sözleri kısa kısa, sade fakat çok hoş; bestesi zaten sözü kifayetsiz kılacak güzellikte.
    insanın "gitme", "kal" diyesinin geldiği ve fakat sustuğu zamanları öyle güzel anlatır ki bu eser.
    sözleri başlığın ilk entrysindeki yazılma sebebi dikkate alındığında temelli gitmeye dairdir şüphesiz. ama beste öyle naif ki; öyle temelli gitmeye dair değil de sanki kısacık gitmelere, susmalara, yanındayken bile özlemeye dair bir "gitme"yi anlatır gibi. sakin, içten, suskun...

faruk tınaz yorumu buradan müthiştir. elif güreşçi yorumu buradan ise eserin farklı ama güzelliğini bozmadan yeniden yorumlanmış hali gibidir.
hesabın var mı? giriş yap