• 15 nisan 2018'de 97 km'lik uzun, 67 km'lik kısa parkurda ilk kez düzenlenecek olan gran fondo etkinliği.

daha önce veloturk gran fondo çeşme ve tour of antalya'ya basın mensubu olarak katılmış biri olarak kendi memleketimde, ev sahibi gibi bir organizasyona katılmak muhteşem.

cumartesi günü fuar alanı ve basın için hazırlanan gezi programıyla geçti. ikinci gün yani 15 nisan yarış günü olacak.

97 km'lik uzun parkurda 2000 metre irtifa var. türkiye'deki çoğu gran fondo yarışında görülmeyecek bir yokuş. marmaris oluna insanlar genelde profili düz bir yarış bekleseler de parkur gayet sert ve etkileyici.

kısa parkurda da 1300 metre kadar irtifa var yanlış hatırlamıyorsam.

yıllarca sürmesini, ilk yılında 500'ü aşan katılımcı sayısının ileride birkaç kat artmasını diliyorum.

yarış bitsin, öyle girerim organizatör firmayı ve sponsorları, reklam yapıyor denmesin durduk yere.
  • keşke televizyonda yayınlansalarda izlesek
  • granfondoların ülkemizde yayılmaya başlaması sevindirici.
    yanlış bilmiyorsam ilki 2016 yılında izmir- çeşme'de velotürk tarafından düzenlendi. bu yıl antalya, marmaris eklendi. umarım önümüzdeki yıl daha da artar. bisiklet adına güzel gelişmeler bunlar.
  • 65km +1200m kısa parkuru 3:36'da bitirdiğim yarış. doğası ile insanı ile 2019'u iple çekiyoruz.
  • uzun parkura yalnıca gerçekten antrenmanlı, birkaç yıldan uzun süredir düzenli antrenman yapanların girmesi gereken bir yarış.

kısa parkurun da adı siz yanıltmasın. içerisinde 3 ve 5 km'lik yokuşların yanında uzunlu kısalı birçok rampası var. 2018'de 35.000 liralık bisikletinden inip yürüyenler vardı.

kaldı ki biz bisikletçiler acının ve zorluğun sevdalısıyız. o yüzden bu yarış bisikleti işini biraz da olsa ciddi yapanların kesinlikle katılması gereken bir yarış.
  • kısa parkurunun bir amatör yol yarışı için oldukça zorlayıcı olduğu yarış. gran fondo çeşme'ye oranla kat kat ağır bir kısa parkuru var. çeşme'de bir yokuş dışında ciddi tırmanış yoktu ve toplam 45km'ydi yol. kapadokya da ise kısa parkur 780 metre civarı tırmanışa sahip ama 41 km toplam mesafe. marmaris'te ise mesafe 67 km, yetmediği gibi ve hatta asıl önemlisi 1100 metreden fazla tırmanış mevcut. gerçekten kısa parkur dahi iyi antreman istiyor.

bu sene yarışı tamamladık ama zamanında bitiremedik, umarım seneye o da olacak. sadece manzara ve doğası için bile katılabilinir yarışa o ayrı ama benim gibi oldukça amatörler bisiklet elde dağ tepe çıkmayı göze almalı.
  • bu sene 2. edisyonunda ne yazık ki 37 yaşındaki bir bisikletçi yarış esnasında vefat etmiştir. kendisinin epilepsi hastası olduğu ve nöbet geçirdiğini duydum. allah rahmet eylesin.

geçtiğimiz sene de yarış esnasında fena kazalar görmüştüm. parkurun zorluğu da göz önünde bulundurulduğunda malesef seneye düzenlenmeyeceğini düşünüyorum.
  • hayatını kaybeden bisikletçi dostumuza allah rahmet eylesin. türkiye'de yapılan gran fondoların en zor parkuru olan amatör bisiklet yarışı. mükemmel manzara ve doğanın içerisinden geçen yollara sahip parkurları bulunmakta. 14 nisan 2019 daki 65 km lik kısa parkuru 2:16:40 süre ile tamamladığım yarış.
hesabın var mı? giriş yap