• inanılmaz ötesi bizim yapmacık arka sıradakiler veya hayat bilgisi gibi diziler ile karsılastırılmaması gereken animedir. dota 2 ye girmem lazım ama basından ayrılıp oyuna girememiyorum. ögretmenin hası onizuka sensei!!!
  • yaklaşık bir ay önce bitirdiğim harika anime.

sağlam anime takipçisi arkadaşlarım tarafından bana uzun süre boyunca bu anime önerildi . 43 bölüm gözüme ilk önce çok geldi lakin o kadar kısa sürede geçti ki bu süre, son bölümleri bitmesin diye izledim. ilk başlarda bu ne böyle diyordum ama daha sonra iyi güldürdü ve aynı zamanda düşündürdü (bkz: burası çok önemli abicim)

anime'nin en efsane yanlarından biri de onizuka'nın mimikleridir. çizimleri beni benden aldı.
  • gerçekten ''greato''dur onizuka
    mimikleri de
  • varlığından geç haberdar olduğum kaliteli anime serisidir.yıllardır çok sayıda anime takip eden ; biten anime serileri yüzünden üzülen ,hatta onların yarattığı boşluğu dolduracak kalitede anime bulamamaktan yakınan biri olarak ilk bölümünden itibaren çok sevdiğim 43 bölüm boyunca varlığı yüreğimdeki bitirilen diğer animelerin boşluğunu dolduran bölümlerin tamamını izledikten sonra yüreğimde yeni bir boşluk oluşmasını sağlayan animedir.

eski bir anime olması dolayısıyla bana ne varsa eski animelerde var sözünü hatırlatmış durumda olan bir anime konumundadır.esas kahramanımız olan onizuka bana nedense kişilik olarak yıllar önce izlediğim slam dunk animesindeki kendi tabiriyle tensai baskettoman olarak bilinen hanamichi sakuragiyi hatırlattı.bu açıdan onizuka çok sevdiğim anime karakterleri arasında çabucak önemli bir konuma gelmiş oldu.

animenin konusuna genel bakınca sorunlu bir sınıfı adam etmeye çalışan idealist bir öğretmenin hikayesi olan çoğunlukla filmlerde klişe haline gelen south park dizisinde eric cartman karakterinin bile bu konu hakkında bir bölüme sahip olduğu bir konuya sahipmiş gibi algılansa da esas kahramanımızın yaptıklarını görünce , birbirinden baş belası öğrenciler ile yaşadıklarını izleyince hayatınızda görebileceğiniz belkide en inanılmaz, öğretmenlik mesleğini sevdiren karakteri tanımış olacaksınız.43 bölüm bıkmadan izleyecek seri bittiğinde onizukayı özleyeceksiniz.

onizuka ilk görünüşte kadın düşkünü ,serseri ,sorumsuz biri gibi görünse de bir nevi gintama serisindeki sakata gintoki gibi önemli bir sorun ortaya çıktığında sorunu çözmek için yüreğini ortaya koyan ve öğrencilerine yardım etmek için her türlü şeyi yapan aşırı derecede fedakar ve idealist bir karakter.lakabının hakkını verecek derecede iyi bir öğretmen.öğretmenliğe liseli kızlar ile yakınlaşmak için başlamış gibi davransa da aslında hayatında sevgilisi bile olmamış yalnız başına mücadele veren öğrencilere geçmişte kendisine değer vermemiş olan öğretmenlerinin aksine onlara sahip çıkmaya anlamaya çalışan bir adam.

seriyi izledikçe hem birbirinden ilginç yaşamlara sahip öğrencileri tanıyacak zamanla onları da sevmeye başlayacaksınız.

great teacher onizuka birçok kaliteli animede olduğu gibi çok çabuk şekilde final yapmış.final bölümü daha farklı yazılsa daha da güzel olabilecek benim açımdan en az 100 bölüm olsa hatta yıllarca devam etse izlenebilecek bir anime idi.

ne yazık ki d.gray man ,claymore, slam dunk ,beelzebub v.b birçok güzel anime gibi manga olarak devam eden anime izleyicileri içinse yarım kalmış hissi yaratan bir anime oldu.

japonlar manga okuyucusuna değer verdiği kadar anime izleyicisine değer vermediğinden ötürü ne yazık ki ilk görüşte sevip çabucak kaybettiğimiz çok sayıda anime oluyor.japon manga firmalarının ticari kaygılarla tanıtım amaçlı anime siparişi verip hikaye bitmeden adeta çakallık yaparak hikayenin devamını görmek istiyorsanız manga okuyun demeleri yüzünden kızdığım çok zaman oldu.great teacher onizuka'ya oranla uzun sürmüş olsalar da gintama,bleach ve fairy tail acımasızca bitirildiğinde de çok üzüldüm.devamı mangada var deselerde manga okumaktan anime izlemek kadar zevk almadığımdan benim açımdan kötü oldu.gerçi benim gibi japon kültürüne animeler yüzünden alışmaya başlayan adeta zaman içinde otaku haline gelen bir insana kalsa bütün animeler one piece ve naruto gibi uzun süreli devam eder olurdu.

animelerin uzun süreli olmamasının bir suçlusu da benim kadar anime sevselerde bitirildiğinde anime kaldırılırsa mangasını okumayız diyecek yürekte japon otaku sayısının fazla olmaması da olabilir ya neyse. great teacher onizuka izlerseniz pişman olmazsınız ama bittiğinde de üzülürsünüz ona göre izleyin.
  • birkaç ay önce izleyip keşke lisedeyken izleseydim dediğim anime. kesin öğretmen olurdum. zaten çok seviyorum öğretmeyi. hele bir de onizuka'yı erkenden tanısaydım kariyer planlarım eminim çok değişirdi. tüm seri boyunca kendisine hayran bıraktı kişiliğiyle. insanlarla, özellikle de öğrencilerle kurduğu ilişkiler ve bağlar çok etkileyiciydi. adam gibi adamdı be. bizim niye böyle öğretmenlerimiz olmadı diye durup düşündüm. insanları sevmek bu kadar mı zor? bir öğretmenin öğrencilerine değer vermesi, onları kazanmaya çabalaması, onları hayata katması, aşağılamaması ve her şeyden önemlisi sevmesi bu kadar mı zor? bence hiç de zor değil. işte bu yüzden en sevdiğim ve örnek aldığım karakterlerden biri olarak kalacak onizuka.
  • sol frame'de başlığını görmemle bile beni gülümseten anime. çok özledim üstadımı. fırsat bulur bulmaz tekrar izleyeceğim. özellikle motosiklete başladıktan sonra daha bir zevkli olacaktır izlemesi.
  • ben gibi eski anime çizimlerini sevmeyenlerin hata yapmayıp izlemesi gereken anime. komedi unsuru ağırlıkta olan bir shounen.
    eski animeleri pek sevmediğim için sürekli izlemeyi ertelediklerim içinde idi. ama oldukça gereksizmiş gto, berserk, gantz gibi animeleri ertlemek gerçekten büyük hata imiş. sıkıntı şu ki eski animeler sıkıcılıkta çığır açmış didaktik tattaki shoujolardan ve shounenlerden oluşuyor. çizimlerini de beğenmeyince ertelememek mümkün değil. işte bu animede ertelenmemesi gerekenlerden.

animede kendine muhteşem öğretmen diyen onizuka* adında bir öğretmen*vardır. öğretmen demeye bizim için bin şahit gerekse de bizim onizuka gayet havalı ve cool bir şekilde öğretmenim diye söyler, gezer. onizuka nın geçmiş yaşantısı ve şimdiki yaşantısı arasında denge bulmaya çalışması, eski yaşantısından gelen olumsuzlukları yeni hayatında olumluya çevirmesi oldukça komik ve takdir edilesidir. onizuka aslında öğretmenliği başlı başına iplemese de çok da kalıpların dışına taşmak istemez. o sadece canı istediği gibi yaşar. bu olaylar gerçeklikten çok uzakta olsa da oldukça eğlenceli geldi gözüme. asla bir öğretmenin yapmayacağı sapıklık ve cesaret örneklerini sergiler bize bu adam. ayrıca shounen olmasına rağmen içinde seinen e yakın ecchi vardır. yine de shounen dir. içinde ağır bir didaktiklik mevcuttur ancak bir şekilde sıkılmanıza fırsat kalmadan bitirirler.

anime ilk izlemeye başladığınızda eğlenceli değil değişik geliyor. sonrasında bir anda tüm olay bitiyor bir boşluk var. asıl uzun olacak konuya bir 8. bölüm gibi geçiyor. baştaki bu karmaşa ve boşluk "acaba bu hep böyle mi sürecek?" fikri oluştursa da sonradan anime kendini toparlıyor ve tek bir okulda değişken konularla ilerliyor.

çizimlerini sevmedim lakin şunu diyebilirim ki karakterlerin duygu durumları çizimlere mükemmel yansıtılmıştır. eski tip duygu durumu çizimleri görmeyeli çok olmuştu oldukça hoşuma gitti. hatta mangaka o kadar çok kullanır ki aklıma gintama geldi. aynı şekilde gintamada da sürekli değişen yüz, vucut ifadeleri, burun karıştırma görürüz. bu durum animeye çok yakışmıştı.

onizuka ismi de benim için çok ilgi çekici oldu. oni şeytan demek benim bildiğim, zuka ya dair bir bilgim yok. eğer ismin bir numarası varsa bilen biri mesaj kutumu yeşile boyayabilir. pek bir sevinirim.

animenin sonu biraz yarım bitmiş gibidir. izleyiciyi tam olarak tatmin edici bir son sunmazlar. lakin son kareler gülmekten yerlere yatırmıştır. mangaka gönlümüzü hoş etmemiş olsa da son dakika golü ile şaşırtmayı başarmış ve tüm hüznü alıp götürmüştür.

müziklerini de oldukça beğendim. abartıldığı kadar güzel olmadığına inansam da çok keyifli ve kaliteli bir animeydi.
  • sene 2008, hadi bilemediniz 2009... arkadaşım geldi elime tutuşturdu 2 tane dvd, üzerlerinde gto ve gto2 yazıyor (2. dvd yani) "oğlum bunu izle bak ben hayatımda böyle komik bişe izlemedim" dedi. aldım eve gittim ağzım açık izliyorum. hatta keşke anime karakteri olsam da abuk sabuk şoka girmiş mimiklerimi resmetse birisi... gülmekten yokolduğum, hayatımda eş değer şekilde hiç bir animede eğlenmediğim efsane bir çalışmadır bu.

onizuka eikichi, 22 years old...

abimizin kafası attığında eski ekibi çağırdığı sahneler, yıllarca bana "cresta" marka araba aratmış olması ve en önemlisi; insanlığın en tehlikeli türünün "özünde iyi insan" olduğunu göstermesi.

benim için gelmiş geçmiş en komik animedir kendileri. bu kadar sene sonra one punch man izleyip gülmesem "gto vardı ya onda çok feci gülmüştüm asıl" demeyecektim ama söylemek şart; gülmek istiyorsanız gelmiş geçmiş en hasta anime burada sizi beklemektedir.
hesabın var mı? giriş yap