• bu kız türk olsaydı hayali büyük ihtimal almanya vatandaşlığı olurdu.

2003 yılında * doğmuş isveçli bir iklim aktivisti.
  • kızı yaptıklarından dolayı çok takdir ediyorum ama kendisine karşı hiç bir sempati besleyemiyorum.
    nedeni bende kalsın.

tanım: asperger sendromuna sahip olan isveçli iklim aktivisti.
  • en sonunda sözlükte gündem olmayı başarabilmiş bir iklim aktivisti. kendisi 7.5 milyarlık dünyada yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan herkes ve herşey adına konuşuyor. kendisini tebrik ediyor, dünyanın tek gerçek sorunu üzerine kararlı gidişinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. bizi bu güzel kalpli ve sorumluluk sahibi insanla tanıştıran (bkz: açık gazete) yede haricen teşekkür ediyorum.

bu yazıyı okumakta olan pek sevgili insancıklar, iklim konusunda hiçbirşey yapamıyorsanız dahi pillerinizi evsel atıklarla aynı yere atmayın. bu bile içilebilir su kaynaklarının korunmasına ciddi katkı sağlayacak. ve lütfen fosil yakıt tüketimlerinizi asgari seviyede tutmaya özen gösterin. atıklarınızı kaynağında ayırın diyeceğim ancak biliyor ve gözlemliyorum ki geri dönüşüme kimse en ufak ehemmiyet göstermiyor. aramızda ankara'da yaşayıpta, geri dönüşüme katkı sağlamak, evrene karşı sorumluluklarını yerine getirmek isteyen yüksek sağduyulularımız varsa oturdukları apartmanlara şu linkten geri dönüşüm kutusu talebinde bulunabilirler.

edit: imlâ ve link
  • 13 ay önce

burada bok atanların amacı nedir anlamıyorum ama geçen ay ortaya çıkıp bir anda lobiler tarafından desteklenerek amerika'ya gönderildiğini düşünüyorsanız epey yanılıyorsunuz.
  • eylem yapacağım diye okulu asıp duran velet. 20 gün sınırı var mı? varsa okuldan atarlar bunu ya da tanıdık doktordan rapor alıyordur, aspergerim falan diye.
  • 70li ve 80li yıllarda doğan, yani televizyonla büyüyen, apolitik ve konformist bir hayat süren çoğumuzun aksine, 90lı ve 2000li yıllarda doğanlar dünyayı değiştirebileceklerine çok daha fazla inanıyorlar. çünkü beğenelim veya beğenmeyelim, öyle veya böyle dünyayı değiştirmeyi başarıyorlar. hem de bizim algılamakta bile zorlandığımız bir hızda. bu genç kız da bu kuşağın en aktif şekilde sesini duyuranları arasında.

kimileri bu kızın proje olduğunu, sahte olduğunu, aktör veya kukla olduğunu düşünecektir. baştan aşağı dezenformasyon ve entrika ile dolu şu çağımızda böyle bir kuşkuya kapılmak için haklı nedenlerimiz olduğu doğru. fakat şunu da göz ardı etmemek lazım; asıl proje olan bizleriz. yani özellikle 80den sonra doğanlar. yani kenan evren ve turgut özal nesli. neo liberal dünyanın oportünist, konformist bireyleri ya da nazım'ın dediği şekilde söylersek, akrep gibi, serçe gibi veya midye gibiyiz çoğumuz. işte bu yüzden greta thunberg gibilerini görünce hayret ediyor ve hemen komplo teorilerine sarılıyoruz. çünkü her şeyden önce artık biz bu dünyayı değiştirebileceğimize yani iyiye doğru götürebileceğimize olan inancımızı kaybettik. öyleyse bırakalım da bizden sonraki nesillerin inançlarının ve arzularının peşinden gitme konusundaki cesaretlerini kırmayalım. görünen o ki biz başaramadık, hatta çoğu zaman denemedik bile. bırakalım da bizden sonrakiler en azından denesinler. dünyayı daha iyi bir yer yapmayı denesinler, hayal etmeyi ve mücadele etmeyi denesinler.
  • insanlar suçlanmayı akıl verilmesini hayatlarının hatalarının yüzlerine söylenmesini sevmez hele hele 16 yaşında bir kız çocuğu doğrucu bir şekilde yapıyorsa. kız haklı diyemeyen egosunu kenara itemeyen kolaycı salaklar dolmuş başlığa
  • her yerde bir türlü karşıma çıkan aktivist. ne gretaymış arkadaş ya!
hesabın var mı? giriş yap