andrew

  • 14078
  • 45
  • 10
  • 0
  • evvelsi gün

suskunluğum asaletimdendir

koca bir soru işareti:
öncelikle "suskunluğum asaletimdendir" derken suskun musun?
değilsin.
cihan aleme, asaletini ilan ediyorsun!
bu mevlanaya yakışır bir tutum mu?
yücelik mi gösteriyorsun eziklik mi?

"her lafa bir cevabım vardır" diyorsan bu tevazu mudur, yoka gereksiz şişinmek mi?
her lafa cevap verecek kadar kendini bilgili sanıyorsun, öyle mi?
peki asıl erdem bilmediğini bilmek değil mi?
mevlana böyle şişinmiş olabilir mi?

son olarak
"kim olursan ol gel" diyen, herkesten öğrenilecek bir şeyi olduğunu söyleyen uluların ulusu bir zat, "adama bakarım adam mı diye?" der mi? bu mevlana'nın yapacağı şey mi?

uzun lafın kısası dostlar. bu laflar endazeye sığmadı. bence herkesin ağzından çıkanı kulağı duymalı. paylaştığınız her materyal. biraz da sizi açıklıyor.

peki bu sözler kime ait. bir süredir yazarını bulmaya çalışıyorum. ne yazık ki, kesin bir bilgiye erişemedim. kimi mevlana’ya, kimi hayyam’a atfediyor. bir görüş birliği yok.

bu konuda bilgisi olan varsa, lütfen beni de (ve ben gibi bilmeyenleri de) bilgilendirsin.

ama bu yazıyı bu en basit sorunu çözmeksizin tedavüle sokmuş olanlar yaptıklarında etik yönden bir eksiklik olduğunu görmek zorundalar. yani daha yazının esasına geçmeden usülde bile ciddi bir problem olduğunu tekrar tekrar yazmak istiyorum.

"adam sen de, sana ne beğendim paylaştım" diyecek olanlarınız var biliyorum.
işte sözüm asıl sizlere!
sadece altında adı yazıyor diye bir yazıdan etkilenmek giderek yaşamın her alanında niteliksizliği kabul ve bu niteliksizliğe türk kültürü'nün en önemli isimlerinden birini de alet etmek anlamına gelmiyor mu?
ya sonuçta her duyduğuna sorgusuz süalsiz inandığı için aptal saydığımız %60'ın içinde buluverirsek kendimizi... allah korusun!

edit: "kim olursan ol gel" diyenin de mevlana olmadığı biline. lakin ilk söyleyen o olmasa da biz mevlana'nın bu sözü şiar edindiğinden hareketle yazdık yazımızı.

edit by kurt resul: aynı endişelerle ankarada çalıştığım zamanlarda yazarımız olması hasebiyle tanıştığımız adnan karaismailoğlu hocama mail gönderip sordum. sözün mevlanaya ait olmadığı yönünde bir cevap aldım. kendisi mevlana araştırmaları derneği başkanıdır malum. bir de hal ehli olmayı asil davranış şekli olarak öneren öğretinin en büyük temsilcilerinden biri kal ehli olmaya bu kadar mı iltifat edecek.

devamını okuyayım »
08.10.2010 16:06