andrew

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (515)
  • 14367
  • 1
  • 1
  • 1
  • bugün

29 mayıs 2016 fetih şöleni

aşağıdakileri geçen seneki törenden sonra yazdım. buraya aynen kopyalıyorum:

istanbul'un fethi şöleni, tarihimizin en şanlı zaferinin kutlamasıdır. öyle ki:

1) bizans sularında takribi 7000-9000 (yazıyla yedi ila dokuzbin) asker vardı. bunların 700'ü ocak 1453'te iki gemiyle beraber yardıma gelen cenevizli komutan giovanni giustiniani komutasındaki paralı askerlerdi. en iyimser sayıyla 100.000 (yazıyla yüzbin) kişilik osmanlı ordusu, kendisinin onda biri büyüklüğündeki bu, her yönden kuşatılmış, tüm tedarikleri tükenmiş savunmaya karşı savaştı. buna rağmen şehir 53 gün dayandı.

2) son bizans imparatoru konstantin paleologos, halkı için destek aramak adına çok uğraştı, ve sonunda kaçabilecek yerde onlar için ölümüne savaştı. cesedini bile bulamadılar. o yüzden akıbeti bugün bile bilinmiyor. bir kahraman aranacaksa kafamdaki en yakın aday odur.

3) o tarihte istanbul bünyesinde bir çok türk'ü de barındıran kozmopolit bir şehirdi, bunlardan bir kısmı savunmaya bile katıldılar.

4) türkler, savaştan sonra şehri en azından belli bir süre yağmaladılar. fatih, ayasofya gibi önemli yapıların korunmasını sağlamış olsa da yağmaya engel olmadı. zaten olamazdı. zamanın savaş kuralları bunu gerektiriyordu.

5) istanbul 1204'de, 4ncü haçlı seferi sırasında bizzat hristiyanlar tarafından günlerce yağmalanmış, bu yıkımdan sonra da 1 milyon nüfuslu şehir 50 bin nüfusa gerilemişti. artık eski günlerdeki ihtişamından eser kalmamıştı ve koskoca bizans imparatorluğu surların içine sıkışmış bir enkazdan oluşuyordu. batıda ise tek bir müttefiki kalmamıştı. 1204'teki yağmadan en fazla nasibini almış olan yapılardan biri büyük hipodromdu (girişini süsleyen muhteşem at heykelleri bugün hala venedikliler'in savaş ganimeti olarak san marco meydanı'nı süslüyor )

6) binlerce bizanslı (özellikle kız ve erkek çocukları) savaş esiri olarak köle pazarlarının yolunu tuttu. bunlardan bir kısmı özellikle ortadoğu prenslerinin şehvetlerini tatmin etmek amacıyla hediye olarak yollandılar. . (tanıdık geliyor mu?)

diyeceğim o ki şanlı tarihimize methiyeler düzmek için değil, o zaman diliminde "gerçekte neler olduğunu bilmek" tutkusuyla tarih okuyorum ve gerçekte neler olduğunu birilerinin söylemesi zorunluluğu adına yazdım bunları.

siz neyi kutluyordunuz pardon?

editler:

1) @gallagher: ufak bir bilgi, belki gözden kaçırmışsınızdır diye yazıyorum.

saint mark meydanındaki atlar replika, orjinalleri müzede.

2) osmanlı ordusunu 50-80bin arasında kaydeden görüşler de mevcut. sonuçta bu meselenin aslını değiştirmez. büyük bir sayısal ve lojistik üstünlük, yanı sıra dört bir yandan kuşatılmış doğu roma toprakları söz konusu. kaldı ki biz vatan savunması dışında savaşı ululamayı etik dışı bulan bir toplumduk. hangi ara buraya tersine evrildik ciddi bir muamma.

3) fethin müslümanlar tarafından bu kadar büyütülmesi de temel olarak şuna bağlıdır:

islam'ın en yüceltilen asr-ı saadet dönemi yani hz.muhammed'in islam dini'ni ilan ettiği 610 senesi ile hz. hasan'ın, muaviye'ye biat etttiği m.s. 661 arasındaki dönemde dünyanın her yönden tartışmasız merkezi istanbul'du. müslüman dünyası her ne kadar asıl uygarlığın kendilerinde olduğunu iddia ede gelse de bu çıplak gerçeği hiç bir zaman unutamadı.
biz bir şekilde fethi onaylasak bile, elde edilen çok gecikmiş bir zaferdir. zira bahsettiğim üzere ele geçen istanbul'da artık geçmişin azametinden eser yoktur.

4) son olarak bizim fetih diye adlandırdığımız şeyi batının bir işgal olarak algıladığını gözden kaçırmayalım. eğer atatürk, batı ittifakı'nı istanbul'u almaktan alıkoymasaydı bizim bugün istanbul'un işgali dediğimiz askeri operasyon'a batı istanbul'un kurtuluşu diyecekti. unutulmasın!

devamını okuyayım »
29.05.2016 17:49