• hogwarts'ın kahramanlığa, cesarete, sadakate ve soğukkanlılığa önem veren bölümüdür. seçmen şapka buraya öğrenci seçerken zekaya ve çalışkanlılığa önem vermez. bu bölüme en çok harry potter ve neville yakışırken, ron weasley denen kızıl saçlı çocuğun bu bölüme girmesinin tek sebebi kanımca seçmen şapkanın weasley ailesinin geçmişine bakmış olmasıdır. yoksa kendisine uygun bir bölüm hogwarts'ta yok. gel gelelim hermonie'ye, ravenclaw (zekaya, yaratıcılığa ve öğrenme gücüne önem verdiğinden) öğrencisi olması gerekirken gryffindor'a düşmüştür. sanırsam soğukkanlı olmasından dolayı.

seçmen şapka gibi adamım...
  • hogwarts bünyesideki en mal öğrencilerin yetiştiği vasat bina. bu binada yetişip de vatana millete hayırlı olmuş tek karakter tanımadım.
  • bu binadan adam çıkmaz arkadaş. bir dumbledore var o da şaibeli geçmişi falan karışık onun da. sonradan düzelmiş yani.
  • şikecilerin beğenmediği bina. neymiş yönetim kayırıyormuş. slytherinin adamı snapein yaptıklarını bir ben görüyorum herhalde. onu geçtim erifler gece geç dışarı çıktılar diye 150 puan kaybettiler sonra, başka hiç bir bölümün yapamadığı yapıp, felsefe taşını voldemortun elinden kurtardılar. ona rağmen sadece 170 puancıkla ödüllendirildiler. en temiz, en yürükli adamların bölümüdür.
  • pottermore'da maalesef bölüm kupasını kaybediyor gözüküyoruz. harry'den sonra bizim bina çok bozdu.
  • bir fenerbahçeli olmama rağmen gönülden bağlı olduğum bina. varsın renkleri, simgesi galatasaraya benzesin, bizim de yüreğimiz nah mangal kadar! hayaleti sir nicholas de mimsy-porpington'dır.*
  • quidditch takımının "yüce godric gryffindor" yazılı t-shirtlerle maça çıkması üzerine 3 maç bulanık ve muggle'ların önünde oynayacak olan bina.
  • sarı, kırmızı, aslan. dahasına gerek yok sanırım.

en büyük takımd... şey binadır.
  • girişi pembe elbiseli şişman kadın tablosunun arkasında olan binadır.

"seni gryffindor'a yollarım belki,
    zamanla olursun aslanın teki,
    yiğittir gryffindor'da kalan çocuklar,
    hepsinin yüreği, nah, mangal kadar."
  • abartılmış bir balondur. ilkeleri de cesaretmiş. bag hele ilkeye. hangi üyesi sihir tarihinde lord voldemort'un cesaretinin yakınından geçmiştir? yaptığı bireysel kahramanlıklarda gösterdiği cesarete hangi gryffindorlu kertenkele yaklaşabilmiştir? ruhunu bile acımadan parçalara ayırabilecek ulu önder lord voldemort'a bu vesile ile bir kez daha selam ederim.

hadi kotayı kırmızı ergenler için biraz daha düşürelim. lord, her halükarda yüksek bir kıyas tarafı olur. hangi pembe kıçlı kedicik severus snape'in gösterdiği cesareti göstermiştir? şimdi tekrar tekrar kendisinin kahramanlıklarını yazmayayım. biz bunları kitaplarımızda zaten yazdık (bkz: #49125517)

--- spoiler ---

... voldemort gibi bir zihnefendar'ın konseyinde bunu yapmak, bella gibi sayko müritleri kandırmaya çalışmak, lucius gibilerinin menfaat savaşlarının arasında kalmak her babayiğidin harcı olmasa gerek. daha zoruysa, severus casusluğu defalarca sahada da göstermek zorunda kaldı. hatırlayın: bizzat karanlık lord'un liderlik ettiği bir baskın vardı. potter'ın reşit olup privet drive no:4 adresinden ayrıldığı gün yapılan. o şartlarda dahi remus lupin'in (ki en büyük hayranı oldugu söylenemez) hayatını kurtarmak için bir ölüm yiyen'e sectumsempra büyüsünü kullanmıştı. çalışma şartları bir casus için bile fazla kötü değil mi bu adamcağızın şimdi? hogwarts'ı bok götürürken bir sene boyunca verdiği bozulmaz yemin yüzünden draco'nun götünü kollamak zorunda olmasından bahsetmedim bile.

--- spoiler ---

ki hatırlayacaksınız, kendisiyle öğrencilik yıllarında ancak dört gryffindorlu **** baş edebilmiştir. bilindiği gibi; bu malum dörtlünün en büyük olayı ite çakala dönüşüp ağaç altlarına işemekti.

hatta birebirde düşündüğümüzde ortalama bir pempe kıçlı, draco malfoy'un cesaretine bile yaklaşamaz. yüzlerce yıllık 'cesur' tarihlerinden geriye kalanlar ibret vericidir.

* kellesini boynunun üstünde bile tutmayı başaramamış tırsak bir hayalet. **
    * ortak salona giren öğrencilere hallenen sübyancı şişman kadın tablosu.
    * neville longbottom *

(bkz: başka sözüm yok hakim bey)
hesabın var mı? giriş yap