• kutu şeklinde alınanların içinde beyaz bir top vardır. işte o top nitrojen topudur, kutuyu açtığınızda devreye girer ve hiç bitmeyen köpüğün kaynağı o toptur.

öncelikle bu birayı kutuda tüketmemelisiniz, bulabiliyorsanız guinness'in kendi bardağında, bulamıyorsanız 500 ml kapasiteli herhangi bir bira bardağı kullanabilirsiniz.

doluma gelirsek;

tüm kutuyu aynı anda bardağa boşaltmıyoruz. kutuyu açıyoruz, yaklaşık bir 10 saniye bekleyip bardağın dörtte üçlük kısmını dolduruyoruz ve izliyoruz. rengi sütlü kahve gibi değil mi, güzel. şimdi o sütlü kahve rengine sebep olan köpüğün en tepede birikip rengin siyaha dönmesini bekliyoruz. döndü mü? şimdi o kutuda kalan dörtte birlik kısmı ekleyebiliriz. böylece sonsuz köpük ve ekşiye kaçmayan aromayı sabitlemiş oluyoruz ve içindeki topunda görevini yapmasına zaman tanımış oluyoruz. olması gereken tüketim şekli budur.

guinness bardağı kullanıyorsanız ilk dolduracağınız ve bekleyeceğiniz yer bardağın üzerindeki arp amblemidir. oraya kadar doldurup bekliyor ve daha sonra kalan birayı ekliyoruz.

biraların kralıdır. afiyet olsun.
  • enfes bira. çeşmesi olsa yok demem, o kadar beğeniyorum. özellikle îstanbul'da avrupa biraları satan birkaç mekanda fıçısını içerdim, kutudaki halinden iki gömlek daha lezzetli. fıçısı her mekanda yok ama denk gelirseniz mutlaka tadına bakın, tadı aşırı güzel.
  • draught için konuşacak olursam, bundan daha sert maden suları içtiğimi hatırlıyorum diyebilirim.

evet içimi kolay, acı değil, rengi siyah falan ama biraz dürüst olalım, su içmekten farkı yok.
  • mükemmel tada sahip bira. uzun süredir böbrek taşı sorunu çekmekteyim. neredeyse ülkede satılan bütün biraları denedim düşürmeye yardımcı olur mu acaba diye * bu birayı ne zaman içsem enteresan bir şekilde sabahına taş düşürüyorum. bu sorunu çekenlere tavsiye ederim bir deneyin.
  • içindeki topla birlikte standart bir köpük oluşturması sağlanan biradır. yumuşak içimlidir. asıl bölgesine gidip orada içilmelidir.
  • beğenmedim, daha doğrusu uymadı damak tadıma. bu kadar övgünün belli ki bir sebebi var kötü bira değildir illa ki. belki de benim eşekliğim ama tadı sanki pekmez suyu gibi. tadını da alamadım ekstra bişeyler bekliyodum, tekrar döndüm canım tuborg golduma benim biram tuborg goldmuş onu anladım. ama deneyin muhakkak farklı tatlar güzeldir. ben beğenmedim siz bayılabilirsiniz.

edit: guinness draught model bira
  • siyah ve acı bira, alman buğday biralarının yanında çöp. bardağa doldururken başta sütlü kahve rengini görünce biraz heyecanlandırdı, siyaha dönünce heyecan yerini paranın boşa gittiği düşüncesine bıraktı ve sonuç berbat. bunu içeceğinize tombul efes için samimi söylüyorum daha lezzetli. türkiye'de dağıtımı olan biralar için konuşursak; erdinger, paulaner, kronenbourg blanc ve tabiki weihenstephaner ile kıyas dahi edilemez.
  • 40 yıllık içiciyim böyle bira görmedim. çünkü bu bira değil bence başka birşey. bira niyetiyle içerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız.bir daha icermiyim.asla.
  • favori biramdır. kendisi dry stout'tır. alkol oranı az olsa da içerisinde şekere dair hiçbir şey bulamazsınız. inanılmaz yoğun bir köpüğe sahiptir.
hesabın var mı? giriş yap