• sezen aksu'nun gülümse albümünde yer alan, sözleri ve bestesi kendisine ait olan bir şarkı...

güllerim soldu kaldırımlarda
    gonca yüklü dallarıma ayaz vurdu
    demlerim oldu son akşamlarda
    bir nefeslik duraklarda çiçek açtım

bir tek sana güvenmiştim
    öncem yoktu, sonram yoktu
    soyundum, sevinç giyindim
    sevinmek sanki bir suçtu

hani her şeyindim ben senin
    hani kor dudaklındım
    hani karlarda açan çiçektim
    vazgeçilmezdim

*ona kor dudaklı denmez sezen abla (bkz: köfte dudak)
  • 'gonca yüklü dallarıma ayaz vurdu' derken herkesin içinde bir yeri inceden sızlatan şarkıdır bu. öyle ya; herkesin zamanında bi güven, bi sevgi yetiştirmişliği vardır. sonra tutar koparır goncaları ya yaban eller ya da hoyrat rüzgarlar. kendi dalına küsersin. artık sadece odundur geriye sana kalan, böylece insanlığının bi parçasından olmuşsundur. bu şarkı ilk kırgınlıkların, hayalkırıklıklarının şarkısıdır. rüzgara bırakmamak için kendi dalını budadığın o ilk anın şarkısıdır.
  • serzenişin en güzelini içeren şarkı be bu. baştan sona estetik. düzenlemesi enfes. sezen aksu' nun en parlak dönemlerinden birinde bestelenmiş, onno tunç etkisi daha ilk girişten belli oluyor.

türk pop müziği asla o günlere geri dönemeyecek, asla.
  • uzun sureli iliskinin bitmesi ardindan her sarki sanki insana kendisi icin yazilmis gibi gelir. ama bu bambaska...

hani herseyindim ben senin? hani vazgecilmezdim...

koyar adama.. ayrilik sonrasi buhranlarda curumek istenmiyorsa uzak durulmasi gerek..
  • hani? kelimesinin en muhteşem kullanimina örnektir bu şarkı, cümle icinde kullanılan en güzel kelimedir.
  • "demlerim oldu son akşamlarda"
    "demlerim oldu son akşamlar da"

bu ayrımı hep merak etmişimdir bu şarkıda, acaba cümle hangi anlamda diye...
  • sezen aksu zirvesinin ilk 3'ünü say deseler ilk sıraya bu şarkıyı koyarım, değişmez.

aşktan daha fazla şey var bu şarkıda benim için. çok ani çok apansız bi hüzün var bir kere. ama mutlu bi hüzün. hani o hüzünden zevk alırsın ya, buruktur, özlem doludur ama yine de bi yanın zevk alır. hani, temiz görünen halıyı silkelediğinizde halının içinden çıkanlara şaşırırsın ya, o biçim. şaşırıyorum. anlatamıyorum da.

bu şarkıyı çocukluğumda kaç kere dinledim onu bile bilmiyorum. belki de hiç. aşk yok ama bu şarkıda benim için. mazi var. çocukluğum var. saflık var. günlük güneşlik bi yaz mevsiminde aniden bastıran yağmur var. baban maaşını alsın o zaman alırız kızımlar var. bütün gün koşturduğumuz ve bana kocaman gelen mahallemize sonradan gidildiğinde o mahallenin hiç de o kadar büyük olmadığını anladığınızın anın hüznü var. çok samimi olan arkadaşlarınızla bi şekilde görüşememek, belki de küsmek var. kar yağdığında anneye dışarı çıkmak için yalvarmak var. hani yabancı filmlerde günbatımında kullanılan sarı sıcak renk tonları vardır ya, ha işte bu şarkıda o tonlar var.

başında, ortasında, sonunda klasik gitar solosu olan şarkılara vurgunum ben. tipik 80’ler çocuğuyum. bu albüm 90ların başında çıktı, siz bilmezsiniz gençler diyip kafa şişirmemek için kendimi zor tutuyorum şuan aslında.

ama sahiden de küçükken bize mi güzel geliyordu çıkan albümler ya da güzel albümlerin hepsi biz küçükken mi çıktı bilemiyorum.

sabahtan beri kaç kere dinledim bu şarkıyı saymadım. ama arka fonda hep eskiye özlem duyan, saçlarını sezen aksu’nun albüm kapağındaki gibi kulak hizasında küt kestirmiş küçük kız çocuğu var.
  • sezen aksu bu şarkıyı aysel gürel'e ithaf etmiştir.bir konserinde şarkının hikayesini şöyle anlatır:

''aysel turneye giderken mehtap ve müjde'yi de yanında götürürmüş.o zamanlar daha sıkı denetlendiği için mehtap ve müjde'yi kostüm sandıklarının içine koyarmış.görevliler sandığı açmış bakmış, bunlar ne deyince; aysel de onlar cüce demiş.tabii mehtap'la müjde büyüyünce, cüce olamayacak yaşı geçince aysel de turnelere götürememiş.yine turneye giderken otobüse binmiş, kızlar da kaldırımda annelerine el sallıyormuş.aysel tabii bana şiir gibi anlatıyor 'ah güllerimi kaldırımda bıraktım turneye çıkarken' dedi.ben de bu şarkıyı ona yazdım.''
  • "hani her'şeyindim ben senin"

dediği bölümde her'den sonra bi es var ya

bu şarkının bi burası bi de;

demlerim oldu son akşamlarda
    bir nefeslik duraklarda çiçek açtım
    -----
    soyundum, sevinç giyindim
    sevinmek sanki bir suçtu
    -----

bu iki bölümü binlerce kere dinlesem doymam.

zaten binlerce kez dinleyip doyamadığımız için o "sezen aksu"
  • bitişlerin tozlu grisi var bu şarkıda. çekilen perdesi son ağustosta yazlıkların, kalkan bir otobüs tozlu otogardan, üniversitenin bitişi habercisi son ders, bayram günlerinin ertesi pazartesi son gecesi, havaya kalkan eller, cama yaslanan yüzler, sırta geçirilen çanta ve o gri hüzün. hepsi var bu şarkıda, bir yerlerden bulaşmış hepsi ucundan güzelliğine.
hesabın var mı? giriş yap