• yok arabanın değeri şu kadarmış da onlardan fazla para istenmiş de bilmem ne. türlü türlü bahaneler. hem kişinin arabasını ondan izinsiz al 115 km gez ( bu kadar test sürüşü mü olur ? ), hem alkollü ehliyetsiz kaza yap, git başkasının da aracına zarar ver ve hala bahaneler, kendini aklama çabası. suçları bir değil ki. yani bunca duruma rağmen hiç yüz kızarmaması, herhangi bir özür gelmesi ve ne servisin ne de markanın durumun arkasında durmaması kesinlikle kabul edilemez bir durum. daha sonra yapılan samimiyetsiz reklamlarla bozulan bu imaj düzeltilmez. şimdi bu ülkede nasıl güvenipte bu markadan araç alacaksın ? bu tarz bir durum olduğunda markanın bile olayın arkasında durmadığını görünce ( ama bizimle bir alakası yokkiiii, çalışan yapmııışş biz onu kovduuuk ) soğumamak elde değil. bir kere itibar zedelendi mi düzeltmesi kolay değil. büyük firma nasıl olurmuş gördük. bu saatten sonra bir değişiklik olur mu, mağdur kişinin mağduriyeti giderilir mi bilmem fakat bu olay bu kadar gündeme taşınmasaydı kesinlikle problemin çözümünde yönelik bir girişim olmayacağını gördük. en azından bu düşünce yapısında olduklarını, hitap ettikleri hedef kitleye ne kadar değer verdiklerini de anlamış olduk.
  • geceden beri acaba ne olacak diye bekledim ama hala bir gelişme olmamış rezalet.
  • teşhir edilmesini desteklediğim rezalettir.

opel türkiye çözümcüdür sanıyorum aslında. bir örnek vereyim:

bir mobilya firmasıyla ilgili tüketici hakem heyeti için sıra beklerken şahit olmuştum. yeni (sıfır) aldığı 1999 model opel corsa aracında devir saati bulunmayan bir müşteri, devir saati takılmasını kabul etmiyor; 2000 model opel corsa istiyordu. nitekim, kapıda anlaştılar ve firma kabul etti 2000 model araç vermeyi.
  • iki gündür yazılanları okuyorum ve hala opel türkiye'nin hiçbir şey yapmamasına inanamıyorum. bayiyi falan geçtim de yahu sen koskoca opel türkiyesin, itibar kaybından önemli mi bir araba? konu opel global'e de intikal etmiş. gereğini yapıcaz demişler. https://twitter.com/opel

satışını yaptığımız ufak bir ürünümüz var eşimle, müşteri daima haklıdır yahu, ben en ufak bir müşteri memnuniyeti eğitimi, kursu vs almamış halimle en basit bir sorunda bile yeni ürün ve yanında hediye ekstra mini bir ürünü anında gönderirken sen koskoca opel türkiye??

cidden nasıl olayın bu kadar büyümesine engel olmadılar, nasıl müşteriyi arayıp her sorun tarafımızdan giderilecek demediler aklım almıyor. call center görevlisine aratıp "nooldu bayiiyle anlaştınız mı"demek nasıl bir mantıktır??
  • opelden kimse farkında değil galiba bu yetkili servis olayı muhakkak kendi araç satışlarını etkileyecektir. hatta opelin ikinci el fiyatlarını bile etkileyecektir. çünkü ben şimdi ne zaman bir opel görsem acaba bunu da kullanıp kullanıp kmsini düşürdüler mi acaba diye düşüneceğim.

farkında mısınız sayın opel? kaliteli araba imajından ya bırak onu o alınmaz kategorisine doğru hızla ilerliyorsunuz türkiye'de.

çözüm

1) duruma sebep olan yetkili bayinizi ile görüşün. bu durumun bir daha olmaması için gerekli tebdirleri alın.
    2) alınan tebdirleri bize yani müşterilerinize açıklayın.
    3) özür dileyin. mağdurların, mağduriyetini çözün.
    4) ve son olarak bizden, potansiyel müşterilerinizden de özür dileyin. bir sene içerisinde

yoksa yakında çin arabaları statüsüne düşecek opel markası.

benden uyarması.
  • "biz de almanız amk diğerlerine para veriyonuz bize niye vermiyonuz ?" temalı reklamlara ödenen onca parayı hiç etmiş rezalet.

burada neden opel türkiye'ye giydiriyorsunuz, bu solculuktur falan diyen süzme salak tek lüleli beyinli vasıfsızlara da iki kelam edeyim. ne solculuğundan bahsediyosunuz lan, kaç nöronla hayatta kalabiliyosunuz olm bu hayatta ? hiç mi "sorumluluk", "yetki", "görev", "tüketici hukuku", "tazminat hukuku" kavramlarını duymadınız. sizin yüzünüzden herkes herşeyi yapabileceğini sanıyor olm bu coğrafyada. biraz hakkınızı hukukunuzu bilin amk bitki gibi yaşamayın. botanik bahçesine çevirdiniz burayı.

siktirin gidin şimdi.
  • rezalete hak verip de opel'i sorumlu tutmayın ama diyenler bunu da açıklasa ne güzel olurdu. ben arabamı küçük sanayide bir tamirciye değil de böyle firmalara neden bırakıyorum. çünkü ismi üzerinde "yetkili servis", bu adamlar büyük bir firmanın yetkilisi olduğu için sorumlu olduğu sözleşmeler var ve aklıma bile gelmeyecek bir mağduriyet olduğunda, kurumsal bir firma olan opel'den mağduriyetimin giderileceğinin garantisini almak isterim. böyle büyük bir firma böyle saçma bir olayda hala hiçbir işlem yapmayıp da tüm gazetelere çıkan skandal ile anılıyorsa da o firmanın artık kötülenmesi doğaldır. hepimizin başına gelebilecek bir olay olduğu için de bu kadar büyük tepki çekiyor bu rezalet. arabamızı yetkili servislere bile bırakamayacaksak o marka araba almanın amacı ne?
  • gerçek bir rezalet.

ya şöyle olsaydı: yetkili servise emanet ettiğiniz arabanızla firma personeli gezip tozuyor. bu sırada aşırı sürat yapıyor ve bir yayayı eziyor. panik olup kaçıyor. yaya kazanın etkisi ile hayatını kaybediyor. bu arada görgü tanıkları/ kamera kayıtları aracın marka/model ve plakasını kayıt altına alıyor.

araç size teslim ediliyor. teslim tutanağı gargaraya getirilerek imzalatılmıyor. siz de alışık olmadığınız için ve aracınıza kavuşma heyecanı ile aklınıza bile getirmiyorsunuz teslim tutanağı istemeyi. düşünün, kaçınız aracını servisten alırken size tutanak gösterilmese bunun için ısrarcı olursunuz.

birkaç gün sonra polis kapınızı çalıyor ve aracınızın ölümlü bir trafik kazasına karıştığını bildiriyor. kelepçelenerek savcının karşısına çıkıyorsunuz. savcı tutuklu olarak yargılanmanıza karar veriyor. avukatınız servise başvuruyor. o da ne? servis aracı size günler evvel teslim ettiğini beyan ediyor.

yıllarca, ilişkiniz olmayan bir suçun cezasını hapis yatarak çekiyorsunuz. tüm bunların sebebi, dünya çapında bir araba markasına ve onun yetkili servisine duyduğunuz güven. onların müşterisi olmanız.

anlatılan olaydan sonra, bu yazdığım varsayımın asla gerçekleşmeyeceğini düşünen birisi kaldı mı acaba? işte bu kaybedilen şeyin adı müşteri güveni ve ticari itibar.
  • son iki ay içerisinde yedi defa gidip gelinen servis. hasarlı olarak götürdük bıraktık aracı, psikolojisi bozulmuş halde geri aldık. resmen kendi çapında tacize uğramış araç. arka bagaj kapısı ıvırı zıvırıyla değişmiş ancak sileceği değiştirmek akıllarına gelmemiş. 8 bin tl civarı da fatura çıkarmışlar. tamam sigorta şirketleri falan geçiriyor diyoruz da bu kadar da adam zükülmez. 2005 model corsa araç.
    neyse gittik geldik. silecek motoru gelmedi. geldi çalışmadı. vs vs. sıkıntılı bir servis.
    çalışanlar da ayrıca "burası bi borusan oto bi doğuş oto değil yani" gibilerinden kendini savunma havasında. serviste beklediğim sırada gelenlerin tartışmadan çıkıp gittiğine şahit olmadığım servis.
    opeliniz varsa kesinlikle uğramayın..
  • az evvel daha önceden bir kampanya için kaydımı bıraktığım için beni arayan opel türkiye satış yetkilisine laf arasında akıbetini sorduğum ve konunun detaylı bir tahkikat sürecinde olduğu bilgisini aldığım skandal. opel gerekli özeni gösteriyor sanırım zira satış elemanının açıklamaları tatmin ediciydi.
hesabın var mı? giriş yap