infantilopati

  • 6520
  • 87
  • 26
  • 2
  • bugün

türkiye-rusya yakınlaşması

nerden başlasam? nasıl anlatsam?

ama öncelikle bir atasözümüzü aktarmak isterim. der ki: "ayıdan post, moskoftan dost olmaz" ırkçı bir adam olmadım asla. ancak atalar bu sözü söylediyse başlarına bir, iki iş geldiğinden dolayı demişlerdir. yani durup dururken dananın bir tanesi ormanda gezerken "ulan olmasa... olmasa... hangi hayvandan post olmaz?" diye sormamıştır herhalde.

neyse devam edelim. rusya ekonomisi katma değer üreten bir ekonomi değil pek. bir silah üretip satıyorlar, onun da alıcıları pek fakir oluyor. karı düşük yani. bir de hammadde satıyorlar. ülkenin dehşet hammadde kaynakları mevcut. doğalgaz bu hammaddenin başlıcalarından. ve avrupa ülkeleri bu doğalgazın en büyük alıcısı. rusya coğrafik konumu nedeniyle neredeyse tekel. avrupa yıllardır bu tekeli kırmak için yollar arıyor ama bulamıyor. kayagazından tut, tankerlerle denizden lpg taşınması gibi bir sürü yol denedi ama ne yazık ki bulunan her yol, doğalgaz fiyatlarını bir miktar düşürse de, tekeli kıramadı.

israil ile kıbrıslı rumların bulduğu gazı hatırladınız mı? hah, işte o fena bir rezerv değil. bunu yanı sıra iç savaş patlamadan evvel, suriye'nin akdeniz kıyılarında ve yakın bölgelerinde avrupa'nın iştahını kabaratacak büyüklükte doğalgaz rezervleri bulundu. katar'ın doğalgazı da fena bir kaynak değil. ancak avrupa'nın bu rezervleri kullanabilmesinin önünde ilginç bir engel var.

biz. evet bu engel türkiye'nin ta kendisi. her kim ki türkiye'yi kendi tarafına çeker bu doğalgaz hattı onun kontrolüne geçer. çünkü tüm bu saydığım doğalgaz rezervlerini avrupaya taşıyacak maliyet-etkin yol türkiye'den geçiyor.

rusya ekonomik çöküşü anlamına gelecek bu yolu kontrol etmek istiyor. israil mali durumunu bu gazı satarak düzeltmek istiyor. suriye mi? suriye'nin büyük ihtimalle kendi doğalgaz kaynaklarından haberi bile yoktu. ve büyük ihtimalle iç savaş, katar gibi bir ülke ve yandaşları tarafından esad ile uğraşmamak ve kukla bir hükümetle işleri daha çabuk halletmek için çıkarıldı. ( hayır yazar burada israil'in iç savaştaki rolünü unutmuyor.) katar avrupa'nın en büyük doğalgaz sağlayıcısı olmak isterken ufacık bir konuyu unuttu. rusya.

rusya'nın son iki yılda ortadoğu politikasına bakın. ruslar suriye'yi iç savaştan ve eğer söylentiler doğruysa türkiye'yi abd kaynaklı bir darbeden kurtardı. kıbrıslı rumlar ile silah anlaşmarı yapıp dururken, israil ile ilişkileri arttırmaya çalışıyorlar.

katar, israil, ve suriye kaynaklı doğalgazın tüm kontrolünü ruslar ele geçirmek üzere. avrupa ülkeleri ve abd durumu seyretmek zorunda kalıyorlar. abd ve avrupa kime yatırım yapıp kimi yıkacağını şaşırmış durumda. bu ülkeler arasında israil'e bile güvenmekte zorlanıyorlar.

kişisel fikrim durum bu şekilde devam etmez. avrupa ve abd rusların bu at koşturmasına izin verebilme pozisyonunda değiller. illa ki bir cevap vermek zorundalar. bu cevap da ciddi bir cevap olacak...

eğer türkiye nato'da kalırsa rusya ile savaşmak zorunda kalabilir. eğer başlarım lan nato'ya derse abd ile savaşmak zorunda kalabilir. saflar sıklaşıyor. saflar arasındaki enerji artıyor. eğer filler kendi aralarında anlaşıp ortadaki karı paylaşamazsa, çimenleri durumu vahim. recep tayyip erdoğan uzun süredir birilerinin gazına gelip kendisini bu fillerden birisi olarak görüyordu. umarım artık olmadığını ve bu ülkenin gücünün sınırını farketmiştir.

önümüzdeki iki üç yıl içerisinde çok ciddi sınavlar bizi beliyor. türkiye rusya yakınlaşması tüm dünyayı büyük bir savaştan kurtarabilir. türkiye burada tarafsız rol oynayıp karın paylaşılmasını sağlayabilir. ama bu çok yetkin politikacılar ve tecrübeli diplomatlar ister. buradaki soru şu. yapabilir mi?

velhasıl kötü haber vermek istemem ama sanırım bu yakınlaşma uzun vadede bizim yararımıza olmayacak.

devamını okuyayım »
08.08.2016 14:52