şükela:  tümü | bugün
 • ankara üniversitesi hukuk fakültesi, medenî usul ve icra iflâs hukuku anabilim dalı öğretim üyesi. aynı zamanda anadolu üniversitesi hukuk fakültesindeki medeni usul dersleri kendisi tarafından yürütülür.
  engin bilgisinin sadece hukukla sınırlı olduğunu sananlar kendilerini büyük bir yanılgının içinde bulacaklardır.
  çalışmalarında ağırlıklı olarak ispat hukuku ve deliller üzerine yoğunlaşmıştır. ancak bunun dışında ilgi alanlarının başında her türlü raylı taşımacılık özellikle trenler gelir..
  değerli insan, değerli akademisyen...
 • medeni usul hukuku gibi adını duyunca irkildiğimiz bir derse, ilk derslerde bizi biraz olsun ısındırmış bir kişidir.. zamanla bu hukuk dalı hakkında ve bu hukuk dersi hakkındaki görüşlerimiz değişebilir ama kendisinin şirinliği, zevkli ders anlatışı ve güzel ve yerinde esprileri hakkındaki görüşümüz pek değişecek gibi gözükmüyor..
 • şu gün aldığımız habere göre kendisini bir kalp krizine kaybettiğimiz hocamız... kendi görüşümle, bilkent hukuk fakültesi en iyi hocasını kaybetmiştir.. ondan ders alanların bu şansın değerini bilmeleri gerektiğini de ekleyerek mekanının cennet olmasını diliyorum..

  cennetin de bizim fakülte gibi bi giriş kapısı varsa o kapının girişinde bir adet camel eşliğinde muhabbetine katılacakları kıskanırım..
 • ogrencisini dinleyen, anlayan, yol gosteren, ders aralarinda fakulte onunde sohbetine doyum olmayan, mezun olmadan once verdigi nasihatlerin, meslege, istanbula, hayata dair anlattiklarinin asla aklimin kosesinden eksik olmayacagi, sadece engin hukuk birikimini bizimle paylastigi icin degil, ayni zamanda gosterdigi yol icin de kendisne borcumuzu odeyemeyecegimiz, saygiyla sevgiyle minnetle anacagimiz degerli hocamiz.
 • sonbaharda, kendisinden aldığım medeni usul hukuku i dersinin başında "internette bir yerde gördüm bu ders için hukukçuların hukuku demişler, çok hoşuma gitti." demişti (bkz: #9430157)

  "hukuk diplomalı insan" değil, "hukukçu" yetiştirmek için uğraştı hep, hem derste verdiği tavsiyelerle, hem de ders dışındaki sayısız sohbetinde bizlere her şeye körlemesine inanmayıp, soğukkanlılıkla ve şüpheyle yaklaşmayı, çoğu insanın gözünde büyüttüğü şeylerin aslında ufak, önemsiz detaylar olduğunu fark etmeyi ve yine çoğu insanın ufak, önemsiz olarak nitelendirebileceği küçük şeylerden -sultanahmet'te kısa bir gezinti, eskişehir'le ankara arasında hızlı bir tren yolculuğu gibi- keyif almayı öğretti.

  mekânının cennet olmasını, huzur içinde yatmasını diliyorum.

  not: konuşamadık, haklıymışsınız, gerçekten ceza özel vizesinde sorulabilecek o kadar çok soru yokmuş hocam..suçlar, muçlar, yaralama, çalma işte...
 • anadolu universitesinde derslerinden en cok keyif aldigim hocalardandi. kendisiyle bire bir tanisma imkanini kacirsamda engin hukuk bilgisinden yararlananlabilen sansli ogrencilerinden birisiydim ben de. ve biliyorum ki gozu acik gitmeyecek hocamin arkasinda yetistirdigi yuzlerce degerli hukukcu biraktigi icin.

  mekani cennet olsun diyorum o en kutsal meslegin en degerli mensuplarindan olan sevgili hocama. nur icinde yatsin.
 • kendisine 4 sene asistanlik yapabilmis oldugum icin kendimi cok sansli hissediyorum... keske kosullar elverseydi de daha uzun yillar asistani olabilseydim.

  basta zaten medeni usul hukukunu severek bu alanda calismaya karar vermistim, ancak haluk hocayi tanidiktan sonra sadece medeni usul hukuku degil, tüm hukuk alanlarina hatta hayata (trenlere, mekanige, binalara, tarihe, latinceye, dine, istanbula, kirtasiyeye, özellikle de kursun kalemlere....) baska bir perspektiften bakmayi ögrendim. kendisi bu alanda yaptigim calismalarima vizyon katmakla kalmayip, ezberimi bozmus ve bir cok insanin "köhne" ve "tozlu" diyebilecegi bu hukuk alanini benim gözümde "ayricalikli" yapmistir !

  bir daha kimseyle bu kadar dolu ve hos sohbetler yapamayacagim... özlüyordum ve özleyecegim...
 • uzak ara en sıkıcı hukuk dalı olan medeni usul hukukunu beden dersiyle yarışır bi şekilde öğrenci için cazip hale getirebilen yaratıcılıkta bir hocaydı. kitapların satır aralarında boğulan hukuk fakültesi mezunları değil, kitaplardaki konulara hakim olup, her konuda fikir yürütebilme yeteneği olan hukukçular yetiştirmiştir.

  fakülte önü sohbetlerinin en vazgeçilmezi, belki de benim için sigarayı bırakamama nedenlerinden biriydi. keza mezun oldum, sigarayı bıraktım ama sen de çok erken bıraktın bizi hocam. mekanın cennet olsun.
 • hocamız.
  vefatı ile hukuk fakültelerindeki medeni usul kürsüleri, yirmi yıl geri gitmiştir.
  çok yazık, çok büyük kayıp, allah rahmet eylesin.
 • nedenle niçin arasındaki farkı bilen(di)
hesabın var mı? giriş yap