şükela:  tümü | bugün
  • tekirdağ - istanbul karayolunun 10. kilometresinde karayolunun hemen kenarında yükselen tümülüs. hatta yapay tepenin bir kısmı karayolu yapımı esnasında grayderlerce "süpürülmüş", o yöne bakan herkes farkedebilir bunu. 1997'de açılan tümülüsten hiç bozulmamış bir trak kral naaşı çıkmıştı, giysileri bile aynen duruyordu eflatun renginde, ama elbise havayla temas edince birden sarıya dönmüştü ve bu vaka tekirdağ yerel tv'lerinde canlı olarak yayınlanmıştı. genelde rastlananın aksine bu tümülüs denize çok yakın bir yere kondurulmuş traklarca, bunun nedeni olarak ise içine gömülen kralın diğerlerine göre daha fazla iş başarmış biri olması düşünülüyordu, bu şekilde hem karadan hem de denizden yolculuk edenler bu yüce kralın anıtmezarını bütün görkemiyle görebileceklerdi.
    tümülüsün hemen karşısında, deniz kıyısında da menekşe çatağı adı verilen antik bir trak köyünün izlerine rastlanmıştır.
    bu arada istanbul - tekirdağ duble yol inşaatı ilerleyip tümülüsün bulunduğu noktaya gelince tümülüsün dümdüz edilip yerinden yol geçirilmesi düşünülüyor kıymet bilmez, gözlerini para hırsı büyümüş insan demeye utandığım yaratıklar tarafından. aptallar! yolun bir şeridini tümülüsün çevresinden dolandırsanız, hem tümülüs görkemine görkem katar, hem binlerce yıllık tarih orada kalır, öyle harcamalar da fazla bir artış göstermez.