• begenmeyen arkadaslar fender american veya lespaul ile kiyaslamis muhtemelen adamlar manyetik fiyatina satiyor gitari, burstbucker fiyatina gitar, begenmeyenler 1000tl ye alinabilecek gitar gosterebilirlerse butcesi olmayanlar onlari tercih edebilir, keske biz gencken de olsaydi yillarca maymun olmazdik.
  • manyetik fiyatına (bkz: dimarzio) (bkz: seymour duncan) elektro ve bas gitar satan markadır. dolayısıyla işçilikte ve malzemede pek bir kalite beklememek lazım. ''belki çok iyi bir luthier'e denk gelmesi'' gibi mucize arayışlarına girmek de pek akla yatkın bir durum değil. ''e napıcaz paramız yok abi'' diyenler olacaktır, haklısınız. ben de müzik hayatıma bir adet balta sapından bozma prince marka bas gitar ile başlamıştım vakt-i zamanında. size söyleceğim şudur ki; ikinci ele yönelin canım kardeşlerim. bütçenize uygun ortalama kalitede bir enstrüman illa ki bulursunuz. unutmayın ki kalitesiz bir enstrümanla müziğe başlamak sizi o enstrümandan soğutabilir.
  • manyetik fiyatına gitar satıyor oluşunun nedeni dimarzio ve seymour duncan'ın ayakta adam sikiyor oluşudur, harley benton'ın-en azından son 2 yıldır- dandik olması değil. gitar ve hatta genel olarak enstrümanlarla uzaktan da olsa ilgilenen herkes, giriş seviyesi ekipmanların son 7-8 yılda nasıl akılalmaz derecede geliştiğinin farkındadır diye düşünüyorum.

ben ilk gitarımı aldığım zamanlar 200-250 euro'ya ancak akort tutmayan, sapı "kalk gidelim" gövdesi "yok biraz daha oturalım" diyen, pazardan düşme metal ve elektrik aksamı olan, boyası ağacın kesildiği marangozhanede yapılmış gibi duran gitar benzeri organizmalar bulabiliyordun; şimdi herif sana 500 euro'ya grover marka trim-lok burgulu, emg manyetikli, boya ve cila işçiliği kusursuza yakın, fretleri sanki lazerle hizalanmış gibi düzgün neck-thru gitar veriyor lan.
  • do it yourself les paul modelini alip bir guzel montajlayip keyifle caldigim gitar markasidir. profesyonel olarak is yapar mi yapmaz mi bilemem ama bir amatoru cok guzel eglendirdigini soyleyebilirim. yeni baslayan elektro gitar sevdalilarina tavsiye olunur.
  • fusion iii hsh modeline sahip olduğum marka. çok rahat klavyesi ile çalma zevkini doruğa çıkarmaktadır.

türkiye'de böyle kalite bir gitara 20bin liradan aşağı satmazlar ama elin gavuru 300 euro'ya orta sınıf bir gitar sahibi olabiliyor.
  • uzun zamandir gitar calmiyordum o yüzden harley benton sc-400 sbk vintage series sipariş ettim sadece vakit geçirmedik tekrar hatırlamaya baslamak icin. çok bütçem yoktu çok büyük beklentim de yok ama keske almadan önce burayi okusaydım belki alternatif bir şey bulabilirdim. neyse gelsin bakalım bekliyorum..

edit: gitardan acikcasi memnunum fiyat/performans acısından alınabilecek gitarlar arasında kesinlikle. çok büyük beklentilere girmeden alınabilinir.
  • victory plus bk modelini kullandığım marka. benton'ın bu modeli orijinal gibson flying v'ler ile aynı ağaca* sahip. blackwood klavyeye ve roswell alnico 5 manyetiklere sahip.

flying v üretirken bire bir dalmak yerine her sürümün kendince iyi özelliklerini seçip birleştirmişler ki bu oldukça iyi bir şey. normal victory sürümünden farklı olarak manyetik ve ağaçları oldukça kaliteli. teknik terimlerin isimlerini bilmediğim için dümdüz anlatacağım.

gibson flying v'nin 1950'lerdeki ilk versiyonunda olduğu gibi gövdenin arkasından takılıyor teller. bunun yanında kullanılan ağaçlar ise 1967 versiyonundakiyle neredeyse aynı seçilmiş.*

pickguard olayı yok, tüm elektronikler arkadaki kapaktan kontrol ediliyor, benim için çok büyük kolaylık. kafalardaki orijinal flying v imajından her ne kadar uzaklaşsa da gitarın karizmasını sadelikle yükseten bir seçim olmuş. tek renk seçeneğine sahip.

kalite olarak çaldığım çoğu gitardan aşağı kalır yanı yok, benton bu gitar için diğer modellerine olmadığı kadar uğraşmış. gitar ağır ve kaliteli olduğunu zaten anında belli ediyor. clean tonları üzerindeki manyetikler sayesinde çok vintage duyuluyor. keza distorted tonları da aynı şekilde parlak.

eğer vintage soundlar elde etme gibi bir hayaliniz var ise sizi oldukça tatmin edecektir. ben boss ds-1 ile kullanıyorum ve yıllardır aradığım o cazır cazır erken seksenler thrash metal tonunu ilk kez bu gitarla elde edebildim. hatta üzerinde uzun süre uğraştığım kill em all tonunu bire bir şekilde kopyalayabildiğimi iddia ediyorum.*

kısacası markayı yerenler varsa dahi şans vermeniz gerektiğini düşündüğüm bir modelidir victory plus bk. benton'ın headless bir modelini kullanan arkadaşım da gayet memnundu.
  • thomann'in cin'den alip dunyaya pazarladigi gitar markasi. yorumlara gore amerikadan bile bir suru siparis veren var. son zamanlar kalite kontrolunu artirmislar galiba, zira pozitif yorumlar cogunlukta. bazi soylentilere gore kotu gitarlari direk thomann cope atiyor, musterilere gonderip geri donme islemleri, maliyeti cope atmaktan daha maliyetli oldugu icin.
    soyle bir bas gitarlari var mesela, baya guzel gozukuyor, fiyat da uygun:

http://www.thomann.de/…04.htm?ref=prod_rel_285565_1

cin demek zaten otomatikman kotu demek degil, sonucta cinli cok iyi bir luthierin elinden de cikabilir, veya orijinal gibson alirsin dandik bir amerikan luthierine denk gelirsin.
    30 day money back guarantee de var, denemeye deger bence.
  • 3 tane gitarina sahip oldugum marka, fiyati farketmeksizin hepsi lesh. luthier bile duzeltemedi. alip duvara asicam goruntu olsun derseniz tam size gore bir marka.
  • r458 fanfret modelini aldığım gitar markası. 5-6 kat pahalı schecter jl7-fr gitarımla kıyaslayınca, fiyatına göre ciddi ciddi iyi gibi geliyor birkaç günlük deneyime göre.

artıları:
    - video ve yorumlarda söylenenin aksine keskin fret filan yok.
    - kutudan çıktığı gibi akortlayıp çalabildim.
    - manyetikler videolarda ve yorumlarda söylendiği gibi rezalet değil. ciddi bir dip gürültüsü yok benimkinde.

eksileri:
    - manyetik önceki gitardaki emg'lere göre kötü tabii ki.
    - burguları çok iyi tutmuyor.
    - çok ciddi bir sorun fark etmedim ama, bir entonasyon ayarı gerekebilir.
    - sapı bi limon yağı ile filan (ya da maple fretboard için ne kullanılıyorsa) cilalamak gerekecek.
hesabın var mı? giriş yap