şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • filmlerini bir sözlük kadını ile beraber yine yeniden izlediğim ve 8 film boyunca sıkılmak nedir bilmediğim fantastik karakter.

sırada fantastik canavarlar var. bir süre sonra unutur tekrar izlerim artık 3 ay sonra mı 1-2 yıl sonra mı bilmiyorum. ileride çocuk sahibi olursam bir tur da onlarla izlerim.
  • dördüncü, beşinci ve altıncı filmleri affedersiniz bok gibi olan; üçüncü ve yedinci (iki kısım) filmlerinin atmosferden kurtardığı, yalnızca ilk iki filmi güzel olan seri.

hatta ilk filmi birinci romandan bile daha güzeldir. seriye hiç başlamamış olan gençler açıp ilk filmi izlesin, sonra ikinci romandan okumaya devam etsinler.
  • yara izinin yeri kitapta hiç net bir şekilde söylenmemiştir. sadece bir yerde 'sağ gözünün üstüne ağrı giriyor' diye sağ tarafta olduğu ima edilmiştir.
  • kitaplarımı dün kızıma devrettim. bugün okula ilk defa harry potter kitabıyla gitti.
  • ergen fanlarınca yüzüklerin efendisi gibi fantastik edebiyatın mihenk taşı bir eserle kıyaslanan ergen içeriği
    alacakaranlıktan bir önceki sivilceliler için ortaya çıkmıştır
    tanım: flütün içinden çıkan temizleme sopasıyla liselilerin sallaya sallaya 8 film çektikleri çocuk filmi serisi
  • allah var güzel bir hikayesi vardır. ayrıca evreninin hikayesi henüz bitmemiştir.
    ama tutup orta dünya ile kıyaslanınca, afedirsiniz ama at s.kine konmuş kelebek gibi duruyor. hikayedeki karakterlerin alayı orta dünyadan esinlenilmiş. orta dünya severlerin en sinir olduğu şey ise hikayenin bir derinliğinin olmaması.
    orta dünyada çağlar anlatılıyor ve o çağlarda 6-7 farklı ırk var. bu 6-7 farklı ırktan yaklaşık 1000 tane karakter işleniyor ve bu karakterlerin hemen hemen hepsinden bahsediliyor. önemli karakterlerin hepsinin bir hikayesi var. tolkien yaşamı el verdiğince derinlere inerek hikayede var olan her şeye açıklama getirmiş. harry'de ise harry potter ve 3-4 karakter dışında düzgün işlenmiş tek bir karakter yok. orta dünya ile kıyası abes işte yapmayın birader.
    merakla bekliyorum fantastic beasts serisinin devamını. bakalım evren tamamlanınca orta dünya ile kıyas edilebilecek kıvama gelecek mi?
  • 30 yaşındayım, orta dünya ile kıyaslıyorum ve harry potter'ı daha güzel buluyorum. çünkü size sormayı unutmuşum, kusura bakmayın.

harry potter, en kasvetli, en kötü anında bile daha içten, daha içine çeken ve her daim içinde olmak istediğim dünyası ile gerçekten büyülü bir hikaye. asla orta dünya'da olmak istemezdim mesela. harika bir olay örgüsü olsa da, oldukça ürkütücü ve sıkıcı mekanlara sahip. shire bile en sonunda subaşı savaşıyla öyle bir yere dönüşüyor. yani zaten afedersiniz, bok gibi bir gerçek dünyada yaşıyoruz. daha fazla yangına, acıya, kedere ihtiyaç yok. elbette detaylı, ilgi çekici yan karakterleri olan, kapsamlı bir hikaye de okuyalım ancak ben ve benim gibi milyonlarca insan, karanlığı, acıyı, savaşı, kan ve şiddeti daha dozunda bir hikayeyi tercih edebiliyor (dünyada incil'den sonra en çok satan kitap serisini bu kadar sevdiğimiz için tekrar sizlerden özür dileriz). şahsım adına ne lotr, ne got kaçıp sığınabileceğim bir evren değil. orta dünya'da olsun, westeros'ta olsun kıçını keserler adamın iki dakikada. okurken de iç çekip "ahh ah keşke orada olsam bee" demişliğim hiç olmamıştır.

oysa hp okurken, sıradan bir weasley ailesi noel sofrasında bile olmak için ölürsünüz. o kadar sıcacık işlenmiştir o zaman, mekan anlatımları. insanlar tam olarak bu sıcaklığı yüzünden sever hp evrenini. king's cross'ta bir peron duvarına koşma istediği uyandırır insanda. "lütfen beni de hogwarts'a alın, bıktım şu kodumun dünyasından". 30 yaşındaki ben için, lotr çok güzel, fantastik dünyanın harika detaylarıyla bezenmiş, destansı bir masal kitabı, harry potter ise içinde yaşamak istediğim evrendir.

bu arada fantastik öğelerin; elf (ev cini ve goblin), peri, ejderha, üç başlı köpek, basilisk, deniz halkı ve tüm diğer yaratıkların ve fantastik şeylerin gerçekten lotr evreni ile ortaya çıktığını düşünenler var. bunu gerçekten her okuduğumda gözüm seğiriyor. size kötü haberlerim var ama tüm bu yaratıklar ve daha fazlası orta çağdan bile önce biliniyor. londra'da sıradan bir tarih müzesinde orta çağdan kalma bir ejderha eskizi yada süpürgesinde uçan, kazanda iksir kaynatan cadı çizimine rastlamanız oldukça mümkündür. ingiltere'de neredeyse ufak kasabaların bile kendine özgü bir efsanesi, yaratığı var. ingiltere, bizim gibi fantastik öykü fakiri bir ülke değil. biz, dede korkut hikayelerimize, türk mitolojisine sahip çıkamadığımız için efsanelerimiz yüz yıllar içerisinde yok olup gitmiş. bu yüzden doğa üstü hikayelerimiz, filmlerimiz neredeyse sadece "üç harfliler" ile alakalı iken, onlar fantastik hikayeler yaratmak için oldukça zengin efsane ve mitlerle bezeli bir tarihe sahip. örneğin, filmlerde de gösterilen cinperi cornwall denen bir yere ait. mesela, kelpie, aslen lochness canavardır. bunun dışında at-adam, mantikor gibi yaratıklar örneğin yunan mitolojisinde gelmekte... tekrar üzgünüm ama fantastik edebiyatta geçen öğeleri tolkien yaratmadı. çoğu anonim ve kimin yarattığı bilinmeyen, yunan, mısır, uzakdoğu vb. mitolojilere, bugün bile modern insanların kafasını karıştıran oldukça eski hikayelere dayanmaktadır.

dipnot: özet olarak, bu kıyaslama özellikle kitaplar için yapılmaktadır. harry potter kitaplarına yapılmış en büyük kötülük, istikrarsız ve özensiz senaryolarla çekilmiş olan filmleridir.
  • kendisiyle tanışıklıgım 20 sene evvele dayanır lisedeyken ben. kitap,film,veya evreni halkında yazıcak çok şeyim var evvela ama başlık karektere ait olduğundan şuanlık sunları söylüyebilirim sadece: 4. filmden sonra (yazar parayı bulup ilham perisini kaçırdıkdan sonra) hikaye ve karekter gelişimi kalitesi artıracağına azalmıştır. he bu evrenin ölüsü bile yeter orası ayrı ama j.k malesef karekterin üzerine bişey koyamadı. olağanüstü şansı ve cesaretinden başka koskocaman bir hiçtir malesef ana karekterimiz.
  • liselere giriş sınavında sictiktan sonra babamın hediyesi olarak karşıma gelen ilk iki kitabı aynı gün bitirmiştim. 3. kitap çıkana kadar kitaplari tekrar okumuştum sanırım. 4. kitap için yerel kitapcimizin (ergenler bilmez eskiden yerel kitapçılar vardı) kapısını arsinlamistim, kitapçı da bok mu var baska kitap sormuyorsun demişti. fakat sonra kendisini 5.kitabi okurken görmüştüm. allah rahmet eylesin tatli amcaydi. sonra kitapçı kapandı yan dukkanla birlestirip pehlivanoğlu yaptılar.

oğlunuz, yeğeniniz, kardeşiniz var ise filmini izletmeden önce kitabini okutmanızı öneriyorum. selam ve expelliarmus ile.
  • muggle’ların anlayamayacağı filmdir.