şükela:  tümü | bugün soru sor
 • prömiyerini 1mart 2018'de berlin'de yapan tiyatro oyunu. oyun 2 temmuz 1993'te sivas madımak otelde öldürülen genç ozan hasret gültekin'in hayatını ve eserlerini anlatıyor.

  oyunun yazarı ve yönetmeni neşe dert aşk oyununun yazarı şirin aktemur. hasret'i de aynı oyundan tanıdığımız ve sazına sözüne hayran olduğumuz mert kılıç oynamış. oyun neşe dert aşk oyunu gibi konser tadında geçiyor ve hasret gültekin'i hiç bilmediğimiz yönleriyle anlatıyor. yeri geliyor ağlatıyor, yeri geliyor güldürüyor.

  türkülerle, hasret'in hayatıyla, yakınlarıyla, madımak'ta öldürülen o güzel insanları da anarak seyirciyi yıkıp geçiyor. en azından bende öyle oldu.

  tiyatro ve halk müziği severlere şiddetle tavsiye ederim. şöyle de bir videosu var; https://youtu.be/9bwbajewlte
 • bugün yılmaz güney sahnesinde izlediğim türkü müzikali. mert kılıç, bence bağlamasıyla tek başına bi orkestraydı. kendisini tebrik ediyorum. bu bi ekip işi , arka ekranda konuşmacı olan kişiler dahil her şey ilmek ilmek dokunmustu oyunda . alkışınız bol olsun , çok güzel bir iş çıkmış. en kısa zamanda tekrar izlemek istiyorum. herkese tavsiye ederim.

  'hasret gültekin, madımak otelinde 33 aydınla katledilmiş bir ozan. 22 yaşına bin ömrü sığdırıp parlayan bir aydın müzisyenken, o yangında yarım bırakılmış bir hayat. yaşasaydı... bugün bu oyun hasret gültekin'le bir buluşma. hasret gittiği yerden sevdikleriyle , memleketiyle ,bağlamasıyla, türküleriyle buluşması. bu oyun, bugün de hala süren dünyanın yangınına bir ses -soluk. 'bir insan ömrünü neye vermeli' derken yarım bırakılmış hayatlara...'

  not : türkü müzikalinin mart 2018'de nerelerde oynayacağı bilgisini bulamadım internette. sadece 14 mart.2018 de yılmaz güney sahnesinde gösterim görünüyor. oyun ekibindeki sözlük yazarına nacizane tavsiyem ekip-iz'in kendi sosyal medya hesaplarında aylık gösterim yer ve tarihinin paylaşılması.
 • neşe dert aşk'tan aşina olduğumuz şirin aktemur'un yazdığı ve yönettiği, mert kılıç'ın bu kez hasret gültekin rolüyle karşımıza çıktığı yeni oyundur.

  sivas katliamında can veren aydınlara bir saygı duruşu olarak da nitelendirilebilir, bir garip halk ozanının zamansız sona eren hayat hikayesi olarak da. oyun insanın bam teline dokunuyor. hangi fikre, hangi ideolojiye sahip olursa olsun cana kıymet veren herkesin içini cız ettirebilecek bir oyun.

  şirin aktemur, neşe dert aşk'taki yazın gücünü yine sahneye kusursuz yansıtmış. her cümle insanın içine işliyor. çaldı mı taşı dile getirebilecek mert kılıç da rolün hakkını veriyor. sahnede son derece kendinden emin ve profesyonel.

  ankara'da yılmaz güney sahnesi'nde oynuyorlar. ama bildiğim kadarıyla anadolu'nun farklı şehirlerinde de oynayacaklar.

  güzel insanlardan oluşan, son derece samimi bir ekibin elinden çıkmış bir oyundur. şiddetle tavsiye olunur.
 • 22 yaşındaydı nefreti soluduğunda o yangında, sevgiyle kuşattığı hayatı yenemedi o nefreti. dünya sevgiyle mutluluktan dönemedi bir daha o günden sonra, ne onun için ne de sevdikleri için. yüreğindeki tüm iyilikler yetmedi onu kurtarmaya, ardında hiç göremediği, dokunup sevemediği bir hasret bıraktı. o babasına hasret, babası ona hasret birbirlerini göremeden.. dünyaya iyiliği, güzelliği, sevgiyi yayarken bir avuç zalimin elinde tutsak doğmamış çocuğunu düşünmek, onu hiç göremeyeceğini, sesini duyamayacağını, ona hiç dokunamayacağını bilmek ne acı! kalbin kırık çünkü sevgisizlik, nefret, kötülük esir almış tüm güzellikleri bir otelin içinde. nefesini daraltan kirli hava değil, sevgisizliğin, nefretin ta kendisiydi, aydınlığın karanlığa yenik düşmesiydi, sevdiğini, doğmamış çocuğunu bir daha göremeyecek olmasıydı.tüm o yangın yerinde devrim oldu hasret, türkü oldu, ışık oldu sonsuzluğa, hasret oldu tüm güzellikler için.. şimdilerde ise onu anlatan bir tiyatro oyunu sergileniyor. türkülerine, bağlamasına, güzelliklerine, sevgisine hasret kalanlar için. hasret gültekin'i mert kılıç oynuyor. sesine ve bağlamasına neşe dert aşk'dan sonra hayran kaldığımız mert kılıç bu kez abartısız ama bir o kadar etkileyici oyunculuğu ile sahnede yer almış. hasret gültekin'i olduğu gibi tüm güzellikleriyle anlatıyor bizlere. oyunun yazarı ve yönetmeni ise yine neşe dert aşk'daki gibi şirin aktemur. oyunda emeği geçen herkesi tebrik etmek lazım, bu kadar sade, gösterişten uzak ama bir o kadar da etkileyici, insanın yüreğine dokunan bir oyun sergilendiği için. gerçek bir hayata dokunmak, tanık olmak, acıyı, sevgiyi, hüznü paylaşmak için mutlaka izlenmesi gereken bir oyun.
  tanım: hasret gültekin'in hayatını anlatan türkü müzikali
 • ankara yılmaz güney sahnesi'nde sergilenecek olan oyun. ankara'da 4 sezon boyunca oyanayan neşe dert aşk adlı oyunu hazırlayan ekip, oldukça emek ortaya koydukları yeni ve anlamlı bir oyunla yeniden karşımızda. anlamlı diyorum çünkü fikirlerin yanmayacağının bir kanıtı olan madımak katliamını ele alıyor.

  etkileyici sözleri, insanlığın ölümüne dair verdiği mesajlarıyla insanın için için yandığı duyguları ifade eden bir oyun. imkanı olanların izlemesi gereken bir çalışma. hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
 • "sivas...
  cumhuriyet'in temelinin atıldığı,
  pir sultan'ın asıldığı,
  deniz gezmiş'in ihbar edildiği,
  madımak'ta 33 aydının yakıldığı şehir.
  sivas..."

  nüfus cüzdanımda doğum yerim, kapanmayacak yaram, yaşadığım en büyük utanç, türkiye tarihinin en kara lekesi. ah sivas.

  bu oyun 33 aydının diri diri yakıldığı, zamanaşımı diyip kapatılan sivas katliamını, geçen yirmi beş yılın özellikle orada can verenlerin ailesi eşi dostu için hiç de geçmediğini, o yangının cayır cayır devam ettiğini gözler önüne seren, küçük bir ekiple ama kocaman yürekle yapılmış bir iş.

  hasret gültekin , mert kılıç'ın muhteşem sesi ve muhteşem bağlamasıyla can buldu bu akşam yılmaz güney sahnesi'nde. mert kılıç'ı daha önce neşe dert aşk oyununda izlemiş, hayran olmuştum. bugün perçinlendi.

  oyun hasret'in hikayesiyle, türkülerle, ailesi ve arkadaşlarının görüntüleriyle, gezi parkına çakılan selamla örülmüş. hepsi de yakıyor, acıtıyor.

  "bir insan ömrünü neye vermeli, harcanıp gidiyor ömür dediğin" oooff of.

  22 yaşına o kadar işi nasıl sığdırmış, yaşasaydı daha neler yapardı kim bilir diye düşünmeden edemiyor insan. bir hiç uğruna yobazlar tarafından canı alınmış bir halk ozanı, güzel bir sevgili, çocuğunu bir kez olsun koklamadan göçüp gitmiş bir baba. arkasında devasa bir acı... oyun boyu zaten gözyaşlarım hiç dinmedi, oyundan çıktığımda da omuzlarımda kocaman bir dağ vardı.

  ağıtların yerini halayların alması umuduyla diyerek bitirdi mert kılıç oyunu, bir gün devran döner dedi. dilerim döner.

  gelelim bu oyunu izlememe vesile olan, oyunun ışık ve görüntü tasarımını yapan ve işinin hakkını veren alper işmen 'e... neşe dert aşk oyununa yazdığım entrye istinaden kibar bir jest yaparak beni oyuna davet etti, güler yüzüyle karşıladı, oyunu çok güzel bir yerden seyretmeme vesile oldu. böyle insanların varlığı bana umut oluyor, ışık oluyor. tüm ekip harikaydı, herkese kocaman teşekkürler!

  fırsat bulup izlemek, böyle kıymetli bir işe destek olmak boynumuzun borcu dostlar.