şükela:  tümü | bugün
 • ingilizlere göre bir futbol maçında aynı futbolcunun pe$pe$e attığı üç gole denir,araya gol girmemesi esastır.
  bir maçta sadece üç gol atmaya ba$ka bir $ey denir.tüm dünya tarafından laçka edilip anlamı bozulan bir futbol büyüsüdür,türkiyede son olarak gençlerbirliği göztepe türkiye kupası maçında ahmed hassan tarafından yapılmıştır.*
 • formula 1"de,aynı marka-takım 3 yarıs üstüste kazanınca da hat trick deniliyor
 • bir futbolcu elini sortuna sokarak bir takim numaralar sergilerse buna "şey trick"*, yapana da pascal nouma denir. bir "şey trick", pazar gecesi spor tartisma/hirlasma programlarinda 10 hat trick kudretindedir.
 • ingiltere'de, futbolcuların taraftarlarla beraber semte, mahalleye döndüğü otobüslerde, o gün 3 gol atan oyuncu için prim toplamak için otobüs içinde dolaştırılan şapkadan dolayı çıkan deyim. ingiltere'de ilk olarak bir futbolcunun arka arkaya 3 gol atması, hat-trick kabul edilirken bir zaman sonra bu gelenek kaybolmuş ve 3 gol atmak yeterli kabul edilmiş. almanların bu konuda bir zamanlar genetik olarak disiplinli davranmışlar ve hat-trick e kural getirmişler: futbolcunun 3 golü, sağ, sol ayağı ve kafası ile atması.
  (bkz: futbolda poker yapmak)
 • ingilizcede 'hat' şapka, 'trick' ise hile demektir. trick kelimesi nadiren ustalık anlamında da kullanılır. daha çok şapkadan tavşan çıkartma sihirbazlığını çağrıştıran bu ifade günümüzde futbolda golcü futbolcunun bir nevi cambazlığını ifade eder.
 • tr. ücleme
 • formula 1 de surucunun siralamalari 1. sirada bitirmesi, yaris sirasinda en iyi tur zamanini yapmasi ve yarisi 1. bitirmesi halinde de hat trick yapti denir. eger yaris boyunca liderligini de hic kaptirmamis ise oha denir.

  (bkz: michael schumacher)
 • 1877 yilindan itibaren kullanilan bir terimdir. orijinal kullanimi kriket sporuyla ilintilidir. "3 vuru$ta 3 wicket yapmak" esas hat-trick numarasidir. bunu yapan oyuncuya, olayin anisina kulubu tarafindan bir $apka hediye edilirmi$, dolayisiyla da olayin adi "hat trick / $apka numarasi" olarak kalmi$tir.

  1909'dan sonra, bu terim diger sporlara, ama oncelikli olarak futbola degil de buz hokeyine uyarlanmi$tir. haliyle en yaygin ve goz onunde kullanimi artik futbol ile ilgilidir. bir parantez olarak, bizim 31 mart ayaklanmasiyla hareket ordusuyla falan ugra$tigimiz zamanlarda elin ingilizi'nin buz hokeyiyle deyime ihtiyac duyacak kadar popule$tirip ugra$masi da enteresan bir noktadir.

  bu arada, terimin bir ikinci dayanagi, bunu gercekle$tiren oyuncunun adeta $apkasindan tav$an cikartan sihirbaz gibi olaganustu bir$ey yapmasidir* ama bu baglanti, terimin ilk kullanimindan 9 yil sonra, yani 1886'dan itibaren, ortaya konulmu$tur.
 • bilimde science, nature ve cell dergilerinde yayin yapma anlamina gelir. bir kez yaptiktan sonra bir cesit ilim irfan van basten'i olursunuz, osurdugunuz yayin olur. bir de bu isi her sene yapanlar var ki artik yuh denir baska birsey denmez.
 • 2008-2009 sezonunun ilk 16 haftasında milan baros tarafından iki kez yapılan terbiyesizliktir, ayıptır.