• lisedeki serviscimisin zor zamanlar icin sakladigi kalin tahtadan sopanin adi...
  • taksim'de super ucuz ickili sala$ mekan..
  • genelde taksicilerin yanindan eksik etmedigi...kasimpasa da polis cevirmesinde arabanin arkasindan cikip 'polis amca bu balta sapi' dedigimizde polisin bize pis pis bakmasini saglayan vurdunmu insanin suratina yeni $ekiller verebilcek bir sopa
  • kendisiyle ilgili yasagin haydar dümen'le ilgisi olup olmadigi merak ettiren isim..
  • 1) polis teşkilatında copa verilen ad.
    2) arslan. hazreti alinin lakabı.
  • (bkz: hz. ali)

ülkemizdeki düzen öyle bir emevi düzenidir ki hz.ali'nin en güzel lakaplarından birini yasaklamıştır.
  • baglama sporunun teknik olarak en son noktasindaki eserlerden birisidir. kendine has tezenesi ustalari bile cok zorlar.
    bir ali ekber cicek bestesi.
    inanilmaz bir eser ve halk muzigi icin bir kulttur.

haydar

ondortbin yil gezdim pervanelikde
    sitkin ismin buldum divanelikde
    ictim $arabini mestanelikde
    kirklarin ceminde zara du$ oldum,
    kirklarin ceminde haydar haydar.

guruhu naciye ozumu katdim,
    insan sifatindan cok geldim gitdim,
    bulbul oldum firdevs baginda otdum,
    bir zaman gul icin zara du$ oldum
    bir zaman gul icin haydar haydar
    dost
    dara du$ oldum.

eser cok cok ozel olup, senfoni orkestralari tarafindan bile yorumlanmi$tir. duyduguma gore arif sag bu eseri amerika'da kendinden gecerek caldiginda, gavur api$ip kalmi$, butun salonca dakikalarca ayakta alki$lanmi$tir.
    bestecisi buyuk usta ali ekber cicek haricinde bildigim yorumlari:
    cetin akdeniz
    arif sag
    erdal erzincan
    muslum gurses
    grup kizilirmak

not: haydar eserin halk arasinda kullanilan bir hali olup, tam adi haydar haydar entrysinde bazi diger bilgileri de bulabilirsiniz.
  • ocakbasi'larda, hesabi odemeyenler/sorun cikaranlar icin bulundurulan, adi gibi agiz doldurabilen sopa.
  • bir kirilmaz, hakyemez türevi, haydar'la girilen insanların bakkal, muhtar, tüpçü gibi ünvanları olması gereklidir. "haydar'ınan gireceen" şeklinde kullanılması her ikimiz için de daha fazla randıman verecektir.
  • vay arkadaş ne diyeceğimi bilemiyorum şu anda tib denen şey ve kişiler neye göre böyle bir karar veriyorlar.
    ister sopa olsun ister başka bir şey,
    yasaklar bazı şeylerin popülerliğini daha da arttırmaktan başka neye yarar ki,
    teşekkürler tib bugünleri de gösterdin ya helal olsun...
hesabın var mı? giriş yap