şükela:  tümü | bugün soru sor
  • etrafınızdaki hayvan sevmeyen insanlardan gözlemleyebileceğiniz bir sonuçtur. ortası yoktur, hayvan sevmeyen insan kalitesizdir. köpek/kedi görünce ilgi çekmek için midir bilinmez götü üç buçuk atan kezbanlardan, "şu köpeyi çeğsene la" diye konuşan barzolardan müşahede edilebilecek bir tespittir. asıl sorun ise bu tiplerin çocuklarını da "dokunma oğlum/kızım pis o ısırır" diye yetiştirip hayvan düşmanı nesillerin gelişmesine ön ayak olması.

    (p.s. küçüklük travması, solunum yolları hastalığı olan kişileri genellemeye tabi kılmıyorum.)

    edit: başıma onlarca kez köpek kovalaması, ısırması, saldırması gibi olaylar geldi. küçükken bildiğin köpekler tarafından mesken edilmiş bir belde de yaşadığım için köpek tarafından kovalanmak günlük rutin haline gelmişti. buna rağmen asla hayvanlara olan şefkatimden taviz vermedim.
  • ortalama 15 tavuk, 10 hindi, 5 inek, 1 köpek, 1 kedi, olan köy evinde büyüyüp hayvan sevmemezlik edemezsin. köpek kovaladı, horoz tepeme atlayıp gagaladı, hindi saldırdı, kaz saldırdı, inek saldırdı, hatırlayamadığım bir sürü hayvan saldırısına maruz kalmışımdır. ama hiçbirisi uçmaya çalışırken yuvadan düşen leyleği kucaklayıp eve götürmeme engel olamadı. ölünce çok üzülüyorum diye evde kuş beslemekten yıllar önce vazgeçmiştim, komşunun tatile giderken yanıma bıraktığı muhabbet kuşunu geri vermeyeli 2.5 yıl oldu, üşüyüp hasta olmasın diye özel kafes yapıp 7/24 22 derece sıcaklıkta tutan ısıtıcılar ve sensörler yerleştirdim..