• geniş bi istişare toplantısı yapıp ne olduklarına karar vermesi gereken seçmenlerdir.

şimdi konu bi yerden açılıyor laf bi yere geliyor,

"alın işte, bu hdp'nin şöyle şöyle, pkk ile öcalan ile organik bağı var"

diyorsun.

biri çıkıyor, " tabi lan ne sandın a.q pkk, biji apo, biji obama, wara wara " diye cevap veriyor.

diğeri çıkıyor, "aman efenim lütfen, hdp bir sürü sosyalist eğilimli örgütün biraraya gelmesiyle oluşmuş, çok demokrat bir platform, senin dediği bdp'ydi, hdp'nin pkk ile alakası yok, ben pkkcı, öcalancı değilim ama hdp'liyim" diye cevap veriyor..

yahu kardaş, eşyanın tabiatı gereği bu ikisi birden doğru olamaz? bunun biri doğru olmalı, biriniz yanlış yapıyor ama hanginiz bilmiyorum.
  • komünist parti'ye oy verirse sınıf mücadelesi çizgisine dönebilecek olan seçmendir.
  • yaklaşık 1 milyon civarı chp'den gelmiştir, (oy oranı olarak, yanılmıyorsam %2,5 falan yapıyor)

sonuç; chp oylarına çok da ihtiyacı yok hdp'nin. kürt oyları baraja yetiyormuş. zaten bundan sonra baraj da kalkmalı ve herkes hak ettiği civarda oy almalı.
  • ellerine siyasi mücadele şansı geçmiştir. bu şansı iyi kullanırlarsa gelecekte çok farklı bir ülke olabiliriz.
  • teröristtir. değilse sempatizanıdır.
  • allah baska dert vermesin. bir onceki secimde chp bir oncekinde ise akp secmeni olmasi dogaldir.
  • memlekettin en çok çeşitlilik ihtiva eden seçmeni.

boyunlarına kadar gelenekçiliğe batmış doğudaki aşiretler de var, nişantaşı-moda-cihangir'in çağdaş elit tabakası da var. savaş karşıtı solcular da var, savaş yanlısı milliyetçiler de var. akp ile git-gel yaşayan koyu dindar alt sınıf kürtler de var, allahmış gibi öcalan'a tapan kürtler de var, leninist devrimciler de var. kürt türk arap laz çerkes ermeni rum lgbt ekolojist vs vs derken alayı var anlayacağınız.

ben de selo başgan olsam haliyle kime hitap edeceğimi şaşırırdım. bu seçmenin çok uzun süre daha bir arada kalamayacağı ortada.
  • işid'i kınar, polisi-askeri sevmez ama iş pkkya gelince çok değişir.

şu fotolara 30 saniye bakın sonra fotodaki bayrakları işid bayrağı vekilleri chp, mhp vekilleri olarak düşünün. biraz empati yapın.

http://c12.haberself.com/…berself/72/7/168587_m.jpg

http://c06.haberself.com/…berself/12/3/168593_m.jpg
  • ermeni katliamı, koçgiri, ağrı, şeyh said isyanı, dersim katliamı gibi trajik olaylardan sorumlu tuttukları chp'ye oy vermemeleri ama akp tabanı ve liderleri bu konularda sanki çok farklı düşünüyormuş gibi akp'ye daha sıcak bakmalarının benim gördüğüm birkaç sebebi var: ancak öncelikle kürt seçmenin domine ettiği dersim'de chp oylarının akp oylarını katladığını hatırlatırım.. bunun sebebi dersim'in alevi olmasından başka bir şey değil, yani geçmiş kanlı olaylar falan deyip geçmek bu seçmeni izah etmek için yetersiz ve gerçek dışı

1) anadoludaki seçmenin dinci/mezhepçiliği: kemalistleri yeterince sünni olmadıkları için tehdit olarak algılamaları daha kolay, ancak dersim'de aynısı alevilik konusunda akp için geçerli
    2) batıdaki seçmenin saflığı: yetmez evet evetçilerde gördüğümüz üzere, dindar muhafakazar doğu seçmenini kemalistlerden daha bir alternatif; daha demokrat ve türkiye için bir şans olarak yorumlamak. bunun nasıl nereden kaynaklandığını valla ben yıllardır çözemedim, anlatabilene zaten hiç rastlamadım
    3) akp bir ideoloji partisi değil, dün çözüm süreci bügun terörle mücadele diyebiliyor. bu da kendini ülkeye ait hissetmekte zorlanan kafası karışık kürt seçmen için akp'yi alternatiflerinden daha makul yapıyor
hesabın var mı? giriş yap