şükela:  tümü | bugün
  • güne iyi başlatan murat gezici açıklaması.
    https://twitter.com/…status/994078852250066944?s=21

ikinci tura khaleesi kalırsa hdp’li seçmenin %65’i “meral anne’ye kesinlikle oy veririm” demiş. ince için bu oran %35.

hatta hdp seçmeni arasında cumhurbaşkanı seçimlerinin birinci turunda da akşener’e oy verenler olacak diyor. sebebi de erdoğan’a karşı daha güçlü bir aday olması.

edit:
    cizre
    diyarbakır
    batman
    tunceli
  • 1990’li yillarda hem demirel’li, hem de çiller’li dyp’nin, dogu ve guneydogu sehirlerinde yuzde 10’dan asagi oy almadigini bilmeyenlerin ve hala kürtlerin chp’yi temsil eden birine oy verecegi sanrisina kapilanlarin gormezden gelecegi, oldukca isabetli bir tespittir.
  • simdiye kadar gordugum en sacma anket sonucu
  • şimdiye kadar gördüğünüz en saçma anket olabilir ama referandumu neredeyse nokta atışı yapan tek anket şirketi gezici şirketiydi.
  • götünden sallamanın en güzel örneği bu olsa gerek.
  • aslında bazı arkadaşların söylediğinin tam aksine gezici ankettleri genellikle isabetli sonuçlar verir. yalnız 9 mayıs anketi biraz tutarsız gibi sebebi de muhtemelen chp'nin cumhurbaşkanı adayının geç açıklanmış olması. adamların anlık sonuçlar verecek hali yok. muharrem ince chp akşener'e yönelen chp seçmenini tekrar chp'ye yönlendirdi, ama ikinci turda muharrem ince'nin şansı olmadığını gören seçmen tekrar fikrini değiştirip akşener'i ikinci tura taşıyabilirler. kürt seçmen açısından ince'le akşener arasında çok da fark yok diye düşünüyorum.yine de kadın oyları açısından akşener daha avantajlı olabilir.
  • akşener 4. milyon vatandaşın toplam 8 milyar tl borcunu satın alacakları türkiye fonunu tanıtırken en çok borcu olan vatandaşların şehirlere dağılımını harita üzerinde göstermiş, bu durumdaki vatandaşın en çok güneydoğu anadolu bölgesinde toplandığını şöyle bir söyleyiverip geçmişti; o an bende içimden işte dokunamadığı oylara böyle göz kırptı diye düşünmüştüm. malum medyada ne kadar duyuldu bu ekonomik bildiri, sosyal medya ve alternatif medya organlarından uzak olan seçmenler nasıl duyar bilmiyorum ama eğer bu vaat yeterince yankı uyandırırsa, güneydoğuda oy çekme kapasitesinin yüksek olduğunu düşünüyorum.

not: yine de hala incenin daha fazla oy alabileceği düşüncesindeyim.
  • yalanın daniskasıdır. meral akşener ile tayyip çekişse sandığa bile gitmeyecek (ben dahil) pek çok hdpli tanıyorum. konuştuklarım tamamı ise ikinci turda inceye oy vereceğini söylüyor.

not: kulisten bilgi bunlardan biri hdp milletvekili aday adayı (ki çok büyük ihtimal aday gösterilecek). varın siz düşünün.
  • yok öyle bir şey. hdp'li seçmen (ben dahil) akşener yerine ince'yi tercih eder.
  • doğru olabileceğini düşünmediğim anket sonucudur. büyük ihtimalle çok küçük bir kesimle görüşülerek alınmıştır bu sonuç.
    ancak 2. tura akşener'in kalması durumunda cevremdeki tüm hdp seçmeni "oyum tereddütsüz akşener'e" diyor. burada "sikseler akşener'e oy vermem" diyen tipler de gerçeği yansıtmıyor.