• "sırtımızı ypgye dayadık" , "öcalanın heykelini dikeceğiz " rahatça bunları dile getiren , terörist cenazelerinde vekil gönderen , sahip oldukları belediyelerde askere kurulan mayınlı tuzaklara yol veren ama terörle gram alakası olmayan sevgi pıtırcığı , barış güvercini bir partidir.
  • pkkya sövecek kadar cesur olduğunuzda bu konuya tekrar dönebiliriz...
  • pkk mı hdp imiş?
  • hdpkkyı aklama çalışmaları devam ediyor sayın seyirciler. ha gayret hadi bakalım!
  • hdp’nin ve pkk’nın ne olduğunu haşmetmahaplarının günlük siyasetine göre belirleyenlerin ülkesinde kalıcı bir tanımı yoktur.

iktidarda kalmak için %14’lük oy kitlesini de yakmak isteyebilir bunlar.

sözgelimi iktidar partisi ve kadroları zamanında anayasal düzen karşıtı açıklamalarıyla popülerdir. laikliği sevmez, demokrasiyi saymazlar. sonra islami bir düzeni savunurlar. demokrasi onlar için bir araçtır. misal, sivas katliamcılarını hapisten kurtardıklarında ohh, diyenler bunlardır. hizbullahı dışarı salınca rahatlayanlar da.

mhp'nin gerilla kampı

misal iktidarın küçük ortağı tarihinde dağ başlarında milisler eğitmesiyle bilinir. bunlar belirli politik kesimlere suikastleriyle ve savaş açmalarıyla meşhurdur. zamanında kapatılmış ve bu suçlardan hüküm giymiştir.

bir bok bilmeyenler için hayat çok basittir.
  • tbmm neden var biliyor musunuz dostlar? demokrasi neden en insana yakışır yönetim modelidir?

günümüzde bütün modern toplumlar muhtelif çıkarları olan farklı fraksiyonlardan oluşur. eğer bu fraksiyonlar resmi yollarla siyasal ve toplumsal hayata katılamazlarsa, kendilerini ilgilendiren konularda söz hakları olmazsa marjinalleşirler. marjinalleşirlerse şiddete yönelmeye meyyal hale gelir, iç karışıklığa ve istikrasızlığa neden olabilirler. durum o noktaya vardıktan sonra meselenin insani, siyasi, ekonomik yönden maliyeti de artar.

konuyu biraz daha kürt meselesi bağlamına oturtalım.

biz şu an devlet olarak pkk'yı askeri gücümüzle savuşturabiliyor muyuz? evet. her zaman savuşturabilecek miyiz? evet. peki bitirebiliyor muyuz? hayır. bakın kandilden çıkarırız sincar'a, afrin'den çıkarırız kobane'ye giderler. orta doğu'nun mevcut ve öngörülebilir dinamikleri içinde kürt siyasal hareketinin destek bulabileceği çok çeşitli güçler var. bugün abd, yarın israil, öteki gün başka bir müttefikimiz, ve belki de düşmanımız. bunun diplomatik açıdan türkiye'yi ne kadar zor duruma soktuğunu görebiliyor musunuz acaba? üstelik ülkenin hali böyleyken bir kırk sene daha millet mülkünü pkk'ya askeri operasyon yapmak için mi harcayacağız. beyni bu kadar kapatmayın. tarih sonuna kadar gittiğiniz ve bu esnada yüzlece şehit verdiğiniz için bizi yüceltmeyecek, ama böyle giderse nesiller boyu vatandaşlarımızın bir kısmı bizden nefret edecek.

bir diğer mesele. diyarbakır türkiye'de genç işsizliğin en yüksek olduğu illerden bir tanesi. sokaklarda gördüğünüzde tiplerini, aksanlarını beğenmeyip keko diye eziklediğiniz o çocukların gelecek için hiçbir umudu yok. evlenmenin aile kurmanın bile bu kadar pahalı olduğu bir ülkede, hayata tutunabilmek için hiçbir şeyleri yok. hdp sokağa çağırdığında vandalizme bu kadar kolay kayabilen, kimsenin kontrol edemediği öfke patlamaları yaşayan çocuklar oluveriyorlar. ailelerinden 80 sonrasına dair korkunç hikayeler duyarak büyüyorlar. kimse onlara el uzatmazsa, kimse onların yanında olmazsa kendi gençlerimizi dağa kaybetmeye devam ederiz. eğer bu umrunuzda değilse kendinize vatansever demeyin.

hdp bu nedenle teröristleştirilmemesi gereken bir yasal siyasi partidir. aksine kürt sorunu çözülecekse mecliste demokratik temsil meşruiyeti olan partilerle çözülür. bunun için de hdp'nin pkk'ya karşı nüfuzlandırılması, biz varken size ne oluyor diyebilecek duruma getirilmesi gerekir.
  • asıl hdp’yi güçsüzleştirmenin pkk’ya yarayacağını öngörememektir.

şırnakta yaşayan, devletine küskün kürt gencinin dağa çıkma tuzağı karşısında kapı gibi duran bu siyasi platformun bölge insanı ve toplumsal uzlaşı için ne büyük bir şans olduğunu idrak edememişlerin hezeyanıdır.

türküm, chpliyim, istanbulluyum.

hdp var oldukça türkiye daha güzel, daha renkli..
    fikirler hapsedilemez!
  • doğru zannetmektir. abi ne bok yerseniz yiyin de şu milleti aptal yerine koymayın artık.
  • pkk harflerini pekeke mi yoksa pekaka mı okudun sen onu deyiver hele.
  • vatanını seven bir kürt olarak pkk nasıl en çok bana zarar veriyorsa ona sempatiyle bakan hdp de bana zarar veriyor. beyaz türkler için hdp'yi desteklemek kolay nasıl olsa kendisine giren çıkan yok. hdp'ye güvenmiyorum. ankara kızılay'da tak'ın üstlendiği 37 kişinin katledildiği patlamada istanbul'dan ziyaretime gelmiş ailemle beraber terhisine 3 ay kalmış bir asker olarak bir saat önce oradaydım. sen hem barış kardeşlik diyip hem bu adamların cenazesine gidiyorsan ben senin söylediğin hiç bir şeye inanmam kardeşim. hdp pkk ile bağlarını kaybederse ne kaybeder, ne kazanır, hdp hangisini tercih ediyor ve neden? bu dört soruyu kendinize sorun bakalım. akp nasıl adalet diyip adaleti yok ettiyse, kalkınma deyip ülkeyi ekonomik krize sürüklediyse, reklamını yaptığı her kavramın nasıl tam tersi istikamette koşup o kavramın içini boşalttıysa, hdp de aynı şekilde barış kardeşlik kavramlarının içini boşaltıyor benim gözümde. pkk sivil öldürüyor mu öldürüyor. o zaman alayının allah bin belasını versin. bitti. neden öldürdüğünün amacının ne olduğunun, amacının ne kadar ulvi olduğunun hiç bir kıymeti harbiyesi yok. bitti bu kadar.
hesabın var mı? giriş yap