• 5 gun bu sehri gezip, ulkenin kulturel tarihini bilmeyen salaklarin yorum yaptigi sehir. adam isvec'cenin neden resmi dil oldugunu algilayamiyor. cidden saka gibi.

he somurgelik icin. ulkenin %7'sinin anadili oldugu icin degil...

gelmeyin, gidin amsterdama icine sicin oralarin. helsinki sokakta yasamaz belki ama sehir merkezindeki ormanda, adalarinda, plajlarinda mis gibi yasaniyor. noel marketlerinde yasaniyor.
  • uzun bir süre bulunacağım şehir, buralarda olup buluşup bir şeyler içmek isteyenler yeşillendirebilir.
  • çok taze gittim gezdim döndüm şimdi izlenimlerime geçiyoruz;

1) kocaman kocaman binalar var, şehir merkezi çok ihtişamlı biraz devler ülkesi gibi hissettiriyor,

2) bot turu var, 25€, bana göre süper sıkıcıydı ama yeşillik biraz ada birkaç deniz kenarına konuşlanmış lüks apartman, ev göreyim severim ben böyle şeyleri diyorsanız tam sizlik,

3) konstan möljä diye bir restaurant bulduk 28€ açık büfe fin mutfağı (içecek hariç). baya baya güzeldi hemen hemen herşeyi beğendim farklı şeyleri tatmak için ideal mekan diyebilirim. somon çorbası için mutlaka.

4) şehir genel olarak sıkıcı ve bence özellikle gelinmeyi hak etmiyor ama yolunuz düşüyorsa ya da business triple geldiyseniz tamam. 2 günden fazla da kalınca sıkılırsınız muhtemelen.

5) mnskim nereden geliyor bu para, bu zenginlik diyebileceğiniz bir sürü ayrıntı var şehirde.

6) hesburger diye bunların mcdonalds’ı var. fena değil mc donaldsdan daha iyi gibi hatta buralar için en ucuz seçenek.

7) haftasonu şehrin bazı bölgelerinde araba park yerleri bedava.

8) temppeliauko diye bir kilise var modern yapı, 5 € girişi. çok acayip bi yer bence gidin.

9) liman tarafında da adını hatırlayamadığım ama giderseniz muhtemelen göreceğiniz 2 katedral var biri protestan biri ortodoks bunlara değinmeyeceğim fazla. değişiklerdi ama orjinal yapılar.

10) limanda sokak lezzetçiler var onlardan yiyecek alıp deniz kenarına oturayım demeyin martılar saldırıyor sonra.
  • benim için "nerede doğup büyümüş olmak isterdin" sorusunun cevabı. fazla turistik bir şehir değil, aman aman bir güzelliği de yok. türkiye'den -bana kalırsa- sırf burayı görmek için kalkıp gidilmez. fakat civarlarda gezinenler için (örn: tallinn) uğranabilecek bir yer. medeniyet ve gelişmişlik bakımından insanlığın vardığı son nokta olabilir, hayatımda gördüğüm en yaşanılası yerdir ayrıca.

finlandiya iskandinav ülkesi değil, dolayısıyla helsinki de diğer iskandinav başkentlerine fazla benzemiyor. örneğin stockholm, oslo ve kopenhag birbirine az çok benzerler; fakat helsinki tam iskandinavya ile rusya arasında kalmış olduğunu hissettiren bir yer. bu aralar ülkeye girişte -milliyetinden bağımsız- herkesi sorguluyorlar. ülkeye geleni geçeni sokmadıklarını zaten içine girince de anlıyorsunuz.*

her yeri gezmek için bir gün yeterli. gitmeden önce hsl uygulamasını indirin telefonunuza. helsinki vantaa havalimanı'na indikten sonra uygulamayı açın, orada günlük bilet alabileceğinizi göreceksiniz. helsinki metropolitan bölgesi a-b-c-d olarak bölgelere ayrılmış durumda. havalimanının bulunduğu vantaa'yı da kapsayan abc bileti almanız yeterli olur. bir günlük bilet 11 euro. tüm toplu taşıma araçlarında geçerli (genelde kontrol yok ama yakalanırsanız 60 euro civarı bir ceza var). sonra dosdoğru railway station tabelalarını takip edin. trene bindikten sonra 20 dakikaya tren merkezdeki tren istasyonuna varıyorsunuz.

istasyondan çıktıktan sonra şu rotayı izleyebilirsiniz:

1. fazer café: isminden de anlaşılacağı üzere burası ünlü çikolatacı fazer'in kafesi. pastalar 6-7 euro civarı, içecekler de aynı civarda. pasta + kahve yaparsanız 12-13 euro'ya çıkarsınız (güney avrupa ile kıyaslayınca ateş pahası ama finlandiya genel olarak görebileceğiniz en pahalı ülkelerden biri)

2. senato meydanı: şehrin en ünlü noktası. burada kocaman bir katedral var ve çar 2. aleksandr'ın heykeli bulunmakta ("şehrin en ünlü noktasında neden rus çarı'nın neden heykeli var" diye merak eden olursa: finlandiya rusya'da özerk konumdayken kendilerine önemli haklar tanıdığı için heykelini dikmişler). katedralin ise bir numarası yok, özellikle içi hayatınızda görebileceğiniz en sıradan kilise olabilir. dışarısı fotoğraf çekmek için daha güzeldir.

3. kauppatori: senato meydanı'ndan denize doğru yürürseniz 150-200 metre uzaklıkta. burası pazar yeri gibi bir yer. somon çorbası, geyik köftesi vs yenilebilir. ayrıca suomenlinna adasına buradan geçilebilir (hsl uygulamasından aldığınız bileti buradan adaya giden teknelerde de kullanabiliyorsunuz).

4. vanha kauppahalli: kauppatori'nin kapalı olanını düşünün, hemen dibinde zaten.

5. suomenlinna: burası genelde helsinki'ye gelen çoğu insanın beğendiği tek yer oluyor. ayrı bir kasaba gibi, hoş bir ada. kauppatori'den bir sürü sefer mevcut. gidiş 20 dk civarı sürüyor, adaya da 2 saat ayırılsa yeterli.

6. uspenskin katedraali: helsinki'nin -bana kalırsa- en güzel yapısı bu. muazzam bir katedral, mutlaka görülmeli. kauppatori'den yürüyerek 2-3 dakikada ulaşabilirsiniz. bulunduğu tepeden manzara da harikadır.

7. oodi: liman kısmındaki yerler görüldükten sonra tekrar tren istasyonunun oraya dönüp bu hoş kütüphane görülebilir (özellikle sağladığı imkânlar sırt çantalılar için bulunmaz nimet)

8. eduskunta: meclis binası, pek bir numarası yok, yine de görülebilir.

9. suomen kansallismuseo: finlandiya ulusal müzesi. müzelere ilgisi olanların görmesi gereken bir mekan.

10. temppeliaukion kirkko: burası kayadan oluşan ilginç bir lutheran kilisesi. içine giriş ücreti 5 euro.*

11. sibelius-monumentti: parkın içerisinde yer alan ilginç bir anıt, görülebilir. parkın oradan sahile inerseniz gün batımında efsanevî fotoğraflar çekebilirsiniz.

12. seurasaari: "üsttekilerin hepsini gördüm, vaktim fazla" diyenlerin gidebileceği çok çok çok güzel bir ada.

ekstra vakti olanlara ayrıca johanneksenkirkko, a scene ii gibi yerleri görebilirler.

ayrıca notlar:

- bu şehre gitmeden önce ne kadar harcayacağınızı planlıyorsanız iki ile çarpın
    - kafe önerileri: kaffa, johan & nyström ve andante. bu kafelerden hangisine denk gelirseniz gidin. kaffa zaten oldukça ünlü finlandiya genelinde, kahveleri marketlerde de bulunabiliyor.
    - kahvaltı için: levain bakery. kapıdan içeri adım attığınızda cebinizden bir servet buharlaşır ama mükemmel bir pastanedir.
    - burger için: friends & brgrs: burası gayet güzel bir burgerci, her daim tıklım tıklım olur.
    - club önerisi: kaiku*
  • ankara'nın az daha soğuk, nüfusu daha az ve denizi olan versiyonu. tam bir avm şehri. adım başı avm. trafik sorunu yok. çok sessiz ve sakin.
  • bu şehirde bir arkadaşımın işlettiği romano ravintola isimli bir pizzacı var. yemekleri güzele benziyor. özlemini çekiyorsanız lahmacun bile yaparlar belki.
  • mevcutta hazır vizeniz varsa, uygun uçak bileti de bulduysanız iki üç günlük gidilecek bir yer. gezilecek yer sayısı yapı olaral az, bol bol avm var, hava soğuk (kasımda gittim). bunlar olumsuz özellikler gibi oldu. yeni bir ülkeye gittiğimde sokaklarda, marketlerde, kafelerde yerel halkı gözlemleyi, ülke üzerine okumalar yapmayı ve burada yaşanır mı sorusu üzerine düşünmeyi seviyorum. sorumun cevabı ise bana göre yaşanmaz. çünküm soğuk ve kışın güneşe hasretlik çekerim
  • kar düştü yine. önümüzdeki 3-4,ay 5-6 ay belki de, kendinizi sakat etmeme adına çivili bot almanızı tavsiye ederim.

(bkz: icebug)
  • geçen yıl mart ayında taşındığım şehir. iklimi abartıldığı kadar soğuk değil ama kış mevsimi biraz uzun sürüyor. sanırım bu sebepten de kalabalık ve turistik bir şehir değil. sakinliği ve sessizliği havalanından itibaren hissedebilirsiniz. en sevdiğim özelliği de bu. başkent bölgesinde ulaşım çok gelişmiş ve tutarlı, gecikmelere çok nadir şahit oluyoruz. göçmen nüfusu da oldukça fazla özellikle asya'dan gelen göçmenler. başkent bölgesi dışında göçmen durumu nasıldır bilemiyorum. seyahat ettiğim turku ve tampere'de görece daha az göçmen yaşıyor.
  • su ana kadar gezdigim en iyi sehir, bilmiyorum karakterimle cok uyustugu icin mi boyle bir pozitif ayrimcilik yaptim ama gezdigim her adiminda kucuk kucuk ama guzel ayrintilar kesfettim. mumkun olursa bahar veya yazin bir daha gitmek istiyorum.
hesabın var mı? giriş yap