• gemi sensin liman da sana girsin diye yanıtlanacak zırva.
  • zamanında fetöcüler kazandığım sınavı iptal etti hayatımla oynadı.
    ticaret yaparken akp'li esnaflara tüccarlara sebil gibi kredi, teşvik dağıtılrken bana verilmedi. akp'li tüccarlar sıkıntıya girdikleri zaman hemen bir ihale verilip ayağa kaldırıldı, ben chp'liyim diye sürekli maliye tepemde dolandı.

şimdi aynı gemide miyiz?

siz bizi gemiden atalı çok oldu. biz zaten denizde can simidiyle tutunuyoruz. ama yine de gemi batsın istemiyoruz çünkü gemiyi yapan bizdik. siz kendinizi düzeltirseniz zaten her şey kendiliğinden düzelir. iktidarı artık şahsi menfaatiniz için değil ülke için kullanın.

edit.
  • gemideki her tayfanın kendine çıkarması gereken dersler varsa, gemideki herkesin kendi payına düşen faturayı üstlenmesi normal.

1. adamın birisi: çalmış, satmış, almış, vermiş, önüne yatmış, bahşişini peşin almış. cezasını çekecek!
    2. adamın birisi: "çalıyor ama çalışıyor" diyerek destek vermiş; gözüyle gördüğü, bizzat şahit olduğu halde ulaşamadığı refah seviyesine çıkamasa da, ulaşamadığı bu refah seviyesini kendisi seviyesine indiren iktidara destek vermiş. cezasını çekecek!
    3. adamın birisi: kendi refah seviyesine ulaşamayanları görmezden gelmiş, vurmuş patlatmış, çalmış oynatmış. cezasını çekecek!
  • aynı bizim akrabalar da böyle ne zaman pis bir iş olsa ilk bizi arayıp akraba olduğumuzu üstüne basa basa hatırlatırlar. diğer taraftan ise düğün olur, nişan olur, sünnet düğünü olur, pikniğe, denize vs. gitmek olur hiç arayıp sormazlar.

sen kalk 200.000 euro'luk saat tak, ondan sonra zora gelince aynı gemideyiz.
  • - ya arif bırak ya, nerdesin olum nabuyosun?
    - muhittin şaka değil. gemideyim olum gemideyim ya!

(bkz: evet tarafından)
  • hiç şaşmaz. sıçıp batıran her yönetimin lafıdır bu.

işçisinden ücretsiz fazla mesai isteyen patron hıyarı, sovyetler'e saldırıp ülkeyi bölünmenin eşiğine getiren hitler hıyarı, önce iran'a sonra kuveyt'e saldırıp ülkeyi bölünmenin eşiğine getiren saddam hıyarı, vb.

biri bu lafı ediyorsa anlayacaksın ki ortada aynı gemi falan yok, birileri senin onlarla aynı gemide olduğuna inanmanı istiyor.

(bkz: de get yalan dünya)
  • vazgecemeyecegim bir kac sey olmasa 10 dakika sizinle ayni havayi solumam. gelmisiniz bana ayni gemideyiz diyorsunuz.
  • politikacıların ya da politik konuşmacıların çok sevdiği bir söylemdir.
    - sonuçtaaa, hepimiz aynı gemideyiz!
    - yahu tamam aynı gemideyiz de, sen niye kral kamarası'ndasın, bana onu deyiver?
  • devlet gemiye, halk da suya benzer. gemiyi taşıyan sudur; ama gemiyi batıran da sudur." demis konfüçyüs reyis.
  • o geminin direğinin, birilerinin götüne girmesini keyifle izleyeceğim.
hesabın var mı? giriş yap