• ön tanım: hepsiburada.com isimli alışveriş sitesinin eski tip esnaf anlayışına doğru evrildiği gösteren davranışıdır.

uzun yıllardır elektronik eşyalar başta olmak üzere çoğu alışverişimi internetten yaparım çünkü alış verişi güvenilir bir siteden yapmışsanız iade durumu söz konusu olduğunda problem yaşamazsınız. bu düşünce ile 28.06.2018 günü hepsiburada.com isimli alışveriş sitesi üzerinde bulunan satıcılardan birisinden vestel 40fd7300 marka ve model televizyonun siparişini verdim ve ürün geldiğinde yetkili servis tarafından kurulumu yapıldı.

televizyonun pratik menüsü ve özellikle de içinde barındırdığı netflix uygulaması ile kumandasında yer alan netflix tuşu çok hoşuma gitse de ekran boyutu yetersiz geldi ve jelatinlerini bile henüz sökmediğim ürünü tekrar koruyucu köpük ve kılıfı içerisinde kutuya koyarak ayakları, vidaları, kullanım klavuzu v.s. poşetleri içerisinde eksiksiz olarak yerleştirip kutunun ağzını bir güzel bantladım ve kargolamaya hazır hale getirdim. bu sırada aynı televizyonun 50" olan modelinin siparişini aynı siteden çoktan vermiştim bile. ancak 2. siparişimde gelen ürün (bkz: vestel 50ud6300) benim siparişi ettiğim üründen (bkz: 50fd7300) farklı bir ürün çıktı, bu yüzden iade talebi açıp her iki televizyonuda 03.07.2018 tarihinde kargo şubesine götürüp gönderdim. gönderdiğim kargolar 05.07.2018 tarihinde satıcıya teslim edildi ve normalde 2 gün olan iade değerlendirme süreci araya hafta sonunun girmesi ile 5 güne uzadı. 5 gün içerisinde durumun bir an evvel netliğe kavuşması için 7-8 defa hepsiburada.com'un müşteri hizmetleri görevlileri ile görüşerek sürecin hızlandırılmasını rica ettim.

bugün hatalı gönderilen ürünün iadesinin kabul edildiğini, cayma hakkımı kullanarak geri iade ettiğim televizyonun kaydının ise ihtilaflı şeklinde düzenlendiğini gördüm. hepsiburada.com sitesinin müşteri hizmetleri görevlilerinden goncagül hanım kendisi ile yaptığım görüşmede bana 'ürünün yetkili servis tarafından kurularak garantisinin başlatılmış olmasından ötürü ürünün ikinci el statüsüne geçtiğini, dolayısı ile iadenin yapılamayacağını' söyledi. kendisine satış sözleşmesini bakması için ısrarcı oldum ve ileri sürdüğü gerekçenin sözleşmede yer alıp almadığını kontrol etmesini istedim. satış sözleşmesinde yer alan 'tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz' başlığının altındaki 10 maddenin hiç birisi benim durumum ile alakalı değildi, bu yüzden müşteri temsilcisi arkadaş aynı zırvaları tekrarlamaya devam etti ve yine benim ısrarım ile beyhude olduğunu düşündüğüm bir kayıt oluşturdu.

bu arada hepsiburada.com isimli sitenin kolay iade temalı videosunu şuraya bırakayım. böylece böylesine büyük bir alışveriş sitesinin bile nasıl küçük hesap yapan bir site haline geldiğini, reklamlarında iddia ettiklerinin aksine müşterinin sözleşmeden doğan haklarını bile hiçe sayarak, sözleşmede yer almadığı halde ürünün ikinci el statüsüne geçmesi gibi komik bir gerekçe ile cayma hakkını kullanmasına engel olan zihniyet tarafından yönetildiğini herkeşler görsün.

edit:imla
    edit 2: başlığı açtığım günün ertesi günü hb'nın sosyal medya ofisinden aradığını söyleyen sevilay hanımın yakından ilgilenmesi ile iade kabul edildi. satıcı, ürünün kurulumuna ait montaj fişinin eksik olmasından ötürü iadeyi kabul etmemişmiş, vestel servisi ile görüşüp montaj fişini e-posta olarak aldım ve sevilay hanıma ilettim, kısa bir süre sonra iade ile ilgili bilgilendirme geldi. keşke en başta müşteri hizmetleri ile görüştüğümde beni doğru bilgilendirselerdi.
  • "şu laptop tv vs aldım beğenmedim iade almadıcılar" bi bitmedi yahu!
    ben bir elektroniğin jelatini bile sökülmüş gelse rahatsız olurum adam açmış da kurmuş da izlemiş de sonra beğenmemiş iade edecekmiş.
    e satıcı da bu işten ekmek yiyor senin keyfin için ıskartaya çıkaracak değil ya ürünü, başkasına satacak mecbur. biz sizin bilinçsizce alıp iade ettiğiniz ürünleri almak zorunda mıyız? teknoloji bu kadar göreceli bir şey değil ki bir modeli internette araştırırsın vatanda mediamarktta eline alırsın en ucuz yerden de sipariş edersin. marketteki daha iyiydi falan da demezsin çünkü hepsi aynı.
    bu dediklerim hassas elektronik aletler için geçerli benim nezdimde.
    neyse, hakem heyeti falan uğraşılırsa 2-3 ayda para teslim alınır. bu da müstahaktır. alışmayın başkalarının ürününü ilk kendi açacak olma hakkını elinden almaya.
  • çakal esnafın beğenmediği durum. müşterinin hakkıdır, müşteri haklıdır.
  • buralarda gayet doğal olan satıcı davranışı.

oralarda, medeni ülkelerde, tüketicinin hakikaten velinimet sayıldığı yerlerde ise doğal değildir.
  • rezalet gibi rezalet.
    senin açtığın tv'yi ben mi alacağım diyen arkadaş yurtdışında iade edilen tv'lerin kontrol edilip varsa bir arızası giderildikten sonra refurbished olarak ucuza tekrar paketlenerek satıldığını bilmiyor.
    türkiye'de ise bırak refurbished yapılmayı, tamir gören ürün sıfırmış gibi tüketiciye çakılmaya çalışılır.
    3. dünya ülkesinde yaşadığımız için hakkımızın yenilmesine alıştık.
    kanun sorgusuz sualsiz iade edebilirsin diyor ama biz kendi hakkımızı kendimiz yok sayıyoruz.
hesabın var mı? giriş yap