• viyana üniversitesi dogu bilimleri enstitüsü ögretim üyesidir. eserlerinde ön adini kullanmamasi, bu kiymetli hocamiza apayri bir karizma katmaksdafdf... daha fazla dayanamayacagim.

ulan bu meric aybar denilen index yazari dayi torpillisi, sözde kaynakcasini yazarken bildigin"lan suraya bir iki tane de yabanci dilde kaynak attirivereyim" deyip aha su linkteki eseri bulmus:

https://archive.org/…_i6hwaioxaqoc#page/n3/mode/2up

ne yaziyor burada: osmanische sprichwörter/ herausgegeben durch die k. k. orientalische akademie in wien.

meali: viyana dogu bilimleri akademisi tarafindan yayimlanmistir.

keko herausgegeben'i yazar sanmis ya la. gerci kelime cevirip yanina gectigi sayfayi yazip tez diye veren adamin almanca kaynaga ulasmasi bile mucize.
  • akademide osmanlı türkçesi bilmenin ne kadar önemli olduğunu gösteren kelime.

malum (bkz: erzurum'da yazılan efsanevi doktora tezi)nde metin örnekleri verilen osmanische sprichwörter eserinde yukarıda da belirtildiği üzere "osmanische sprichwörter/ herausgegeben durch die k. k. orientalische akademie in wien." yazmakta onun altında ise osmanlı türkçesi ile

"viyana'da kâ'in mekteb-i şarkiyye tarafından neşr olunmuşdur." ibaresi bulunmaktadır.

almanca'yı bilmiyorsun, bilmeyebilirsin eyvallah, tarih bilimcisi isen osmanlı türkçesi'ni iyi bilmen gerekir.

düzeltme: yazım.
  • 1865 yılında yazdığı osmanische sprichwörter adlı eseriyle osmanlıcanın akademik bağlamda incelenmesi konusunda çığır açan ünlü alman tarihçi.

ön adı bilinmemektedir.

(bkz: erzurum'da yazılan efsanevi doktora tezi)
  • (bkz: ohne berater)
  • almanya'da otobandaki çıkışlarda örneğin köln yazmaz. genellikle ausfahrt yazar. bu da çıkış demektir. o çıkışın nereye çıktığı önceden yazılmıştır ve sizin onu kaçırmamış olmanız gerekir.

bir seferinde küçükken babam almanya'da ausfahrt köyü çoktur diye kandırmıştı beni.

herausgegen de öyle bir hal almış. hocam bu isimde birini ben bulamadım. almancam çok iyi değil fakat burada bir sorun olduğunu görmeye yetiyor en azından.

şu yazar kimmiş, bilen bi yeşillendirsin bakalım. ulan karambole gezici de olduk ha! :d sanırım etiketlenmediğim bir sıfat kalmadı.

edit:imla
  • herhauzindibiayni ile beraber kaleme aldığı osmanlıda şadırvanlar isimli çalışması çok meşhurdur.
  • proverbes ottomans isimli osmanlı subayı ile yazdığı eserlerle de meşhurluğu bilinen bir yazardır. küçük beyinleriyle insanları kandırmaya çalışan insanların en sevdiği yazarlardandır. sıkça atıf alırlar.
  • başarılı bir tarihçidir, ama ipsala'dan sonra pek esamisi okunmaz. kısacası kendisine big in japan desek yeridir. erzurum'da tabyalar üzerine araştırma yaparken çığ düşmesi sonrası rahmetli olmuştur. romalı tarihçi et cetera ve belçikalı yazar la belle epoque'ye göre ölmeden önceki son sözü "imam hatipler kapatılsın"dır.
  • ezik gezici ekşicileri sinirden kudurtmuş alman edebiyatçı ve tarihçi.

sebebi mi?

osmanlı'nın almanya'dan fersah fersah ileride olduğunu ve kayzerin padişahı kıskanmaktan çatladığını eserlerinde dile getirmiştir.

bizim gezizekalılar da hemen tetiklenmiş tabi.

bilmiyorsanız açın okuyun cahiller. gidin en yakın kitapçıya, herr herausgegeben'in kitaplarını isteyin. açtığınızda gerçekleri göreceksiniz.

not: şu kitapçı sahnesini videoya çekip bana atsanız çok sevinirim, sevgiler.
hesabın var mı? giriş yap