• hilton oteli olayının arkasında önemli isimlerle örülen karmaşık ve gizemli uzun, upuzun bir öykü vardır
    önce olayın aşk ve casusluk tarafına bakalım:
    otelin istanbul’da yapılmasına karar veren kişi conrad hilton.... “istanbul’un yerini haritada göstermeyi bile bilmeyen” conrad hilton’a bu kente otel açması fikrini verdiğini iddia eden kişi ise ünlü sinema yıldızı zsa zsa gabor’dur.
    zsa zsa gabor anılarında olayı şöyle anlatıyor:
    “hala türk vatandaşıydım . türkiye’ye hayrandım .conrad ise haritada istanbul’un yerini bile gösteremezdi ‘türkiye’yi tanımalısın, istanbul’a bir otel açmalısın’ diye beynini yedim. ve sonunda kabul ettirdim”
    1917 doğumlu olan zsa zsa gabor, asıl adı ja ja gâbor olan yahudi asıllı bir macar kızıdır.19 yaşında maceristan güzeli seçilmiştir.
    hitler tehlikesi bütün avrupa’yı tehdit ederken, ailesi bu kızı kurtarmak için türkiye’ye göndermek ister ve dostları aracılığıyla, o sırada kapatılmış olan kadro dergisi yazarlarından budapeşte’de bulunan burhan asaf belge (murat belge’nin babası) ile 1936 yılında türkiye’ye yollar. ankara’da aynı evde yaşayan çift 1937 yılında da evlenir.
    ankara’da hemen sosyeteye giren zsa zsa gabor, falih rıfkı atay, ismet-mevhibe inönü, atatürk ile tanışır ve yakın dostluklar kurar , adı çeşitli dedikodulara karışır. bunun üzerine 1941 yılında dönemin başbakanı refik saydam’ın önerisiyle abd’ye yollanır. oradayken de burhan asaf belge’den boşanır.
    1942’de conrad hilton ile evlenir ve bu sırada onun kafasına istanbul hilton fikrini soktuğunu belirtir.

istanbul (s.141-142) emre kongar remzi kitabevi
  • çok yakında taşkentte de açılacaktır. inşaatı bitmiştir.
hesabın var mı? giriş yap