• cevremdeki insanlarin yuzde 90i hintli, kim ne derse desin bu adamlar ingilizceyi akici konusuyor , hindistanda yasayan hintlilerin aksani cidden zor, bazen offshore teamlerde boyle adamlar oluyor, onlarla iletisim saglamak zor ancak amerikadaki hintliler en kolay anlasabildigim insanlar, hem anlasilir konusuyorlar hem de gramer hatasi ve aksan hatasi yapsan dahi seni kolaylikla anliyor, en azindan anlamaya gayret ediyor.
  • konuşmuyorlar, tecavüz ediyorlar. south park’ın ındiana jones bölümünde gibi oluyorum onlar konuşurken. ingilizce yerde yatıyor ve onlar konuşuyorum ayağına tecavüz ediyorlar devamlı surette.

tabi bu bir genelleme. hem aksanlı hem de düzgün konuşan çok hintli de gördüm.

bu arada bunlar ingilizcelerinin çok anlaşılabilir olduğunu düşünüyorlar.
  • hergün hunharca maruz kaldığım ingilizcedir. bir de kafalar oynuyor ya konuşurken hep gulesim geliyor.
  • çok fazla hint filmi izlememden dolayı kolayca anlayabildiğim ve taklit edebildiğim aksandır. bir süre duyduktan sonra anlaşılmaz gelmiyor artık.
    ama çok da havalı olmadığını kabul etmek gerek.
  • şu kısacık hayatımda asla tahammül edemediğim ender şeylerden biri.

büyük nefretimi kazandı bu aksan.

kelimelerle ifade edilemeyecek derecede korkunç bir şey bu ya.
  • ders: introduction to differential equations
    yer: kocaman amfi

dersin sonuna doğru hindinin biri arkadan dürterek(belli ki geç girmiştir derse): düd hü tük dü üttündüntü
    otobus topkeki: ... (boş boş bakar). ha?
    h: düd hü tüyk dü üttündünt (biraz daha anlaşılır söylediğini varsayıyor galiba)
    ot: ??? (geldi beni buldu. hangi dil bu lan? bir bok anlamıyorum ki. acaba ne desem? adam ırkçı zannetmesin durduk yere?)
    h: düd hüüüü? tüüyk? dü üttündünt?
    ot: did ?
    h: yes...
    ot: he ?
    h: yes...
    ot: haaa attendance?
    h: yessss!

"hoca yoklama aldı mı" demeye çalışıyormuş dallama. hadi aksanın yok, beynin de mi yok oğlum? bi' sağına soluna bak 500 kişilik yoklamayı n'apsın adam? o gün bugündür bu aksanı nerde duysam yolumu değiştiririm.
  • halo çöl(hello sir)
    havalyu çöl(how are you sir)
    eçili bladıl (actually brother ) diye devam eden çağrı merkezi satış temalı işkence yöntemleri vardır. ulan alıcam ama anlamıyorum desenizde nafile. sürekli arar dururlar.
  • haw are u may frend
  • peter sellers, the party filminde güzel yapar bunu.

(bkz: birdie num num)
  • bu hindistan'daki kullanimi mi, yoksa uk'den mi geliyor tam emin degilim fakat birisi vefat ettiginde die fiili veya pass away kalibi yerine expire fiilini kullaniyorlar.

bir kere hint arkadasla konusurken "my father-in-law expired last weekend" dedi, kafamda plastik ambalajin icinde curumu$ bir dede canlandi ve yarilacaktim az kalsin, kendimi zor tuttum.

hint tanidiklarimda 2-3 kere denk geldim bu kullanima. inani$larindan oturu mudur bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap