• on capraz bag kismi yirtik icin uygulanan prp tedavisini desteklemek amaci aldigim tedavi. benim ilk seanstan itibaren yan etki olarak genel ruh halim uzerinde olumlu etki etti. kendimi daha huzurlu mutlu hissetmeye basladim. tedavi bitince bir edit gelecek...

edit: ön çapraz bağ kısmi yırtık (acl parsiyel rüptür) durumu ile ilgili tecrübelerimi #124612584 no'lu entryde yazdım.
  • hiperbarik oksijen tedavisi (hbo), kapalı bir basınç odası içinde tümüyle basınç altına alınan hastaya 1 ata dan yüksek basınçlarda aralıklı olarak % 100 oksijen solutulmasıdır.

bu tedaviye ihtiyacı olanlar varsa sgk karşılıyor duyurulur.
  • kemik nekrozu vakalarında; oksijenin, mevcut doku üzerindeki bakterilerde negatif ve anjiyoneogenez üzerinde ise pozitif etkilerden yararlanarak uygulanan bir tedavi türü.
  • karbonmonoksit zehirlenmesinde esas tedavi hiperbarik oksijen tedavisidir. eğer bir insanda karboksihemoglobin seviyesi %25 ve daha üstü ise bu tedavi endikedir.

normal basınçta %100 oksijen soluttuğumuzda kandaki karboksihemoglobin'in ömrü yaklaşık 90 dakikadır. eğer bu oksijeni hiperbarik oksijen tedavisi ile verirsek ömrü 30 dakikaya iner.
  • ani işitme kaybı ve kulakta çınlama teşhisi ile ilaca ek olarak, bugün ilk seansını aksaz deniz üssünde, minnacık, her yeri demirden bir tüpte 2 saat geçirerek gerçekleştirdiğim tedavi. ne zormuş daracık alanlarda kalmak, ben ki perdesi kapalı odada bile yaşayamıyorum. ilk yarım saat ecel teri döktükten sonra meditasyon yapmayı denedim, başka türlü vakit geçiremedim. yeni sistemlere sahip hastanelerde tedavi daha konforlu yapılabiliyormuş, aksaz’daki sistem en eskilerden ama doktor bey ve sağlık personeli faydalı olmak için elinden geleni yapıyor. 10 seansa tamamlayıp tekrar kontroller yapıldıktan sonra tamam ya da devam kararı verecek doktorum. şifa olur umarım, deneyip iyileşenlerin tavsiyelerini dinleyebilirim.

tedavi sonrası eklemesi: hiperbarik tedaviyi 20 seans aldım, ben işitme kaybını yaşadığım ilk günlerde gitmediğim için maalesef işitme kaybı kalıcı oldu. % 10’luk bir iyileşme kaydettim. çınlama bütün şiddetiyle devam ediyor :( birçok ilaç denedim ama bu konuda da gelişme kaydedemedim. işitme kaybında iyileşme olabilmesi sorunun başladığı günlerde ( ilk 3-4 gün) tedavi edilmesi ile mümkün olabiliyormuş. eyyorlamam bu kadar.
  • bugün ilk defa aldığım tedavi.özel yapılan bir sistemde sizi 14 metredeki basınca eşdeğer basınca maruz bırakarak oksijen maskeleriyle 120 dakika oksijen veriyorlar. genellikle diyabetik hastalar,işitme/görme kaybı olan hastalar bu tedaviyi alıyor.
  • artık uzun ömür için de faydaları konuşuluyor.
  • kulak çınlaması ve işitme kaybı için bu tedaviyi almış olan yazarların durumlarını merak etmekteyim, haftaya cuma ben de başlıyacağım ve çınlamayı arttırır mı diye korkmaktayım.
  • hatalı yapıla bir dudak dolgusu sonucu yüzümdeki nekroz için pazartesi başladığım tedavi.
    varlığından haberim bile yoktu.hatta bugun orada 2 saat saf oksijen solurken distopik bir film bile çevirdim kafamda.dünyaya zehirli gaz salınıyor ve o odadakiler hariç herkes ölüyordu.
    tedavimi (bkz: oksipol) diye bir merkezde görüyorum.çalışanları gayet tatlılar.umarim emek veren herkes şifa bulur sözlük.canım sağlık...
  • deprem sonrası crush sendromları, crush yaralanma ve kompartman sendromlu hastalarda, gerekli ise cerrahi onarım yapılmış, fasyotomili/fasyotomisiz hastalarda hiperbarik oksijen tedavisinin hastanın yaşamı ve ekstremitenin kurtarılmasında önemi büyüktür. kompartman içi basıncın yüksekliğinden şüphe edilen vakalarda fasyotomi olsun olmasın zaman geçirilmeden (yeterli doku perfüzyonu sağlanamayan vakalarda) standart tedaviye ek olarak kontraendike durum yoksa, hiperbarik oksijen tedavisinin uygulanması gerekir.
hesabın var mı? giriş yap