• her ülkede olan vergi. eğer anlatacaklarımda yanlışlık varsa orada yaşayan arkadaşlar düzeltebilir.

edit: amsterdam'da yaşayan bir arkadaş öyle bir şey yok dedi. enschede'de yaşayan bir akrabam ile yaptığım konuşmada bana bunlar anlatıldı. eğer uygulanmıyorsa bile bence uygulanması gereken sistem.

yıllık 300€ ödeyerek belirli bir miktarda çöp atmaya hakkınız oluyor. belirli bir mekanizma var yer altında ona atılıyor. örn: 30 kilo. bir türk olarak şu soruları sordum.

1. nasıl yani? ulan 300 euro vergi mi olur. o kadar vergi alıyorlardır, nelerine yetmiyor o vergiler? millet, bizi mi soyuyorsunuz diye itiraz etmiyor mu ya da kime makam arabası alınacak demiyor mu?
    cevap: yoo niye desin devlet bir düzenleme yapıyorsa halk içindir. bu vergilerle başka hizmetler yapılır. kimse buna itiraz etmez. ayrıca devletin öyle yoksuzluk yapma gibi bir durumu da yok vatandaş devlete güveniyor.

2. iyi de ben 30 kilodan fazla atarsam ne olacak?
    cevap: o zaman daha fazla vergi vermen gerekiyor

3. o zaman ben kenara bi yere bırakırım.
    cevap: seni arar bulur ceza keserler.

4. nasıl bulacaklar?
    cevap: sora sora bulurlar ( yani adamlar kurala uymayanı söylüyorlar. bizdeki gibi ispiyonlama olarak görülmüyor)

5. iyi de ne gerek var resmen para almak için kurulmuş bir sistem gibi duruyor
    cevap: öncelikle çöpler yer altında depolanıyor bir süre. hem koku olmuyor hem çevre ve görüntü kirliliği. üstüne üstlük geri dönüşüm kutuları da var onlarda ayrı yerlerde onlara atılan çöpler bu kiloya dahil değil. dolayısıyla insanlar geri dönüşüme teşvik ediliyor.

biz daha şişelere biriktirdiğimiz yağı atacak yer bulamazken, adamlar çöp konusunda nirvana'ya ulaşmışlar.
  • bazı ülkelerde alınan verginin vergisininden daha anlamlı bir vergi.
  • rotterdamda oturuyorum. 2020 yılı için 280 euro vergi istediler. evlat acısı gibi koydu postayı görünce. evi kiralarken emlakçı sen vergi ödemeyeceksin demişti. şimdi sorduğumda çöp vergisi kiracıya aittir diyor.
    tanım: kişinin çöp üretmesinden dolayı hollanda devletine ödemesi gereken vergi.
  • abartıyorsun netırlends
hesabın var mı? giriş yap