• yakında edineceğim cihaz. hakkındaki deneyimlerimi elime ulaşınca gireceğim

edit:cihazı dün vodafone kampanyası ile edinmiş bulunuyorum. daha önce nexus 4 kullanmıştım. nexus'un stock rom olduğu herkesin malumu. stock rom'um avantajları stabilite hız ve sade görsellik bence.

huawei gr5 de ise ios benzeri emui 3.0 arayüzü kullanıyor. stock rom kullanıcıların alışık olmadığı kocaman ikonlar var ve launcher sadece ana ekrandaki sağ ve sola kaydırılan menülerden ibaret.

bu benim için en büyük zorluk olmuştu acncak google launcher yükleyerek bu sıkıntıdan kurtuldum. cihazın görsel dizaynı stock rom'dan daha afili daha bir yakışıklı. benim gözüm çok rahat alıştı.

yazılım olarak bunun dışında bir sıkıntı yaşamadım her şey hızlı ve hatasız.

ayarlamanız gereken bir şey daha var: güç seçeneklerinden akıllı mod yerine normal mod seçmelisiniz çünkü batarya süresi açısından aralarında bir saat fark var ve ekstra performans için değiştirmeye değer. değiştirmediğiniz taktirde de günlük kullanımda yine bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

donanım özelliklerine geldiğimde ise cihazın ikinci günü olan bugün 3 saata yakın ekran kullanımı sonrası bataryam halen yüzde kırkbeş seviyesinde. bu kullanımın büyük çoğunluğu wi-fi ağ bağlantısı mevcutken yapıldı. sadece 3g performansı hakkında bilgi veremem. ancak tatmin oldum.

parmak izi okuyucusu kısmına gelecek oursam

büyük rahatlık!

artık ekran kilidi için garip şekiller çizerek vakit kaybı yaşamaya gerek kalmadı. yarım saniye içinde parmak iziniz okunarak telefon tuş kilidiniz açılmış oluyor. başarı oranı her 10 denemenin 8 i şeklinde şuan.

kamerasıyla ilgili çok fazla deneme yapacak vaktim olmadı ancak birkaç foto çekebildim. bir eksiklik görmüş değilim.

alacak olanlar gönül rahatlığıyla edinebilirler....
  • android 6 güncellemesi alacak mı diye merak ettiğim telefonum. bilgisi olan yeşillesin.
  • yeni edindiğim cihaz. android 6.0 alacağı yönünde söylentiler var. gayet stabil bir telefon. hiç ısınma yapmıyor desem yalan olmaz. metal ve ince olduğu için görünümü çok şık, tabi bu subjektif bir değerlendirme. sadece biraz büyük, cebe zor giriyor (5,5 inc). parmak izi olayı efsane gerçekten. çok kısa sürede algılayıp kilidi hemen açıyor. emui arayüzü cok hoş zaten hep gönlümde olan arayüzdü. kamera hızlı odaklıyor. profesyonel fotoğraf çekmem, fakat kameranın güzel çekmesini isterim arkadaş ortamında tabi. bu beklentimi karşıladı bence gayet yeterli. kilit kapalıyken ses kısma tusuna iki kez basılınca cok hızlı bir fotograf cekiyor ve süresi yazıyor. 1.2 sn gibi bir sürede fotograf alıyor. ekran kalitesi çok güzel çok memnun kaldım. bataryaya gelirsek, xperia ion mağduru olduğum için batarya konusunda takıntılıyım. kesinlikle uzun gitmesi lazım benim için çok önemli. günü rahat çıkarıyor telefon. ne çok iyi ne çok kötü. 1 saate yakın oyun oynadım, parlaklığı otomatik ve genelde sonda tuttum, dışarıda mobil içeride wifi olarak interneti hiç kesmedim 5 saati geçen ekran süresi aldım. bir de hoşuma giden şey, güç tüketen uygulamalar bildirim olarak geliyor ve kapatabiliyorsun. benim için güzel bir özellik. internette gezme olayı da iyi. telefon baya seri davranıyor. 2gb ram bence gayet yeterli. 800mb-1gb arası boş yer kalıyor. 16 gb hafıza ise android 6.0 gelene kadar idare eder diye düşünüyorum.
    kötü yanlarına gelecek olursam, arama yaparken ses dalgalanıyor biraz ama çok rahatsız edici değil. hoparlör gücü yüksek ve sesi güzel ama ufak hısırtılar oluyor yüksek seste. zaten o kadar sesli açmazsınız emin olun. parmak izine bir sürü fonksiyon koyma özelliği güzel, uygulama kilidi açma kişileri arama gibi fakat ben birisini araması için orta parmağımı kaydettim. telefon okuyor ama tepkisiz kalıyor. neden oldugunu bilen varsa bir haber uçursun. son olarak kamera çok yakını odaklarken takır tukur sesler çıkarıyor. yani fonksiyon olarak sıkıntısı yok ama ne bileyim sessiz de yapabilir işini. yine de rahatsız etmiyor. kulagı iyice yaklaştırınca ancak duyuluyor zaten. aklına soru takılan olursa mesaj atabilir. ya da yeşillendirebilir diyeyim. çaylak olmak böyle bir şey işte.
    edit: şunu da ekleyeyim. fiyatına değer mi derseniz max 1000 tl ye alabileceğiniz en şık telefonlardan birisi. zaten snapdragon 615 ten daha üstün bir işlemciye cok rastlayacağımızı düşünmüyorum bu fiyat altında. yeni telefonlar arasında yani. eski amiral gemisi almayı düşünenler alabilir orası ayrı. eğer tekno marketlerden 1300 gibi rakamlara alacaksanız bence daha iyi telefonlar alabilirsiniz o fiyata. ben vodafonedan aldım. tarifeye ek 1200 küsür fiyatı oldu. 24 ay ödeyeceğim için vade farkı olarak düşündüm ve iyi diyebileceğim bir fiyata aldım.
    benden bu kadar. daha fazla burayı 'forum'laştırmadan hemen uzaklaşıyorum. almadan önce çok araştırdım pek bilgi bulamadım bu nedenle bu şekilde yazma gereksinimi duydum.
  • yaklaşık 2 aydır kullandığım çin harikası cihaz :)

5.5inch büyük ekran sevmeyenler için hoş gelmeyebilir. bu boyutta ekran aklımda hiç yokken bir anda gözüme çarptı.

peki ne diye aldım, pili muazzam ekran süresi 6saati buluyor. sabah prizden çıkarıp akşamı rahat rahat görüyor. (pil bitecekmi derdi yok)

emui ara yüzü, başta yahu bunun menü tuşu nerde bakarken meğersem adamlar ios ile androidi harmanlamışlar. güzelde olmuş. ara yüz hızlı akıcı her hangi bir lag yok. isterseniz tema da yükleyebilirsiniz.

kamerası, sony m4 ten sonra ilaç gibi geldi. çok seri şekilde fotoğraf çekiyor. kalite derseniz ortalama diyelim. bi s7 veya iphone 6 performansı beklemeyin. sosyal mecrada iş yapar. bir kaç çekim ile örnek koyarım buraya sonra.

oyun, pek oyun oynayan biri değilim. sadece boom beach oynarım. biraz ısınıyor diyebilirim.

performans, her hangi yavaşlık yok. görevini yapıyor. yakında android 6 güncellemesi de gelecek.

hafıza 16gb sd card ile 128gb a yükseliyor.

çift sim yok.

müzik, hoparlörü sony m4 aqua ya göre biraz altında. ama kulaklık ile güzel ses veriyor. yüksek bitli müzikler ile daha güzel sonuçlar veriyor.

peki bu telefon alınırmı, almadan önce baya bir araştırdım her hangi bir olumsuz yoruma rastlamadım. teknik servisi de hızlı. gönül rahatlığı ile alınır. bana göre f/p ürünü.

aralık gibi huawei p9 a geçmek istiyorum :) huawei markasını sevdim :)
  • orta halli ,klasik android işletim sistemli telefon, ne süründürür ne de uçurur. parmak izi okuyucusu da telefonun fiyatina göre görece kaliteli.
  • sağlam ve hızlı telefondur, fiyat performans için idealdir

daha fazla bilgi için yeşillendirirsiniz
  • dünyanın en dandik kulaklığı ve usb kablosunu sahip cihaz. optimasyon hızı yerlerde, kesinlikle verilen parayla doğru orantılı değil.
  • 2 aydır 2017 modelini kullanmakta olduğumdur.

arka planda müzik açıkken excel tabloları, pp sunuları, ortak paylaşımlı word belgeleri ile çalışılabilen ve herhangi bir tekleme yaşatmayan, video izlendiğinde ya da oyun oynandığında ısınmayan, kamerası başarılı (zoom hariç), işlemcisi güçlü, performansı iyi ve bataryası bana bile tüm gün dayanabilen cihazdır... arayüzü ve temaları da oldukça hoş...

yıllarca iphone'da sağda solda tuş yok bir tek ortada düğme yapmışlar hiç kullanıcı dostu değil diyen bana sıfır tuşla kendini aldırması da ayrı bir başarısıdır...
  • kuzenim de olan bir çeşit telefon.
    2. kameraya nasıl geçerim bilen yesillendirirse sevinirim?
  • yakın zamanda komple sökerek (teardown) yeni bir kasalı ekrana montaj işlemi gerçekleştirdim. uygulaması gayet keyif verici ve bir o kadarda basit. her şey yerli yerinde ve tek tip civata kullanılmış (kasa dışında kullanılan alyan civatalar hariç). anakartı kamera ile parmak izi okuyucu kadar. tahmini 7 x 5 cm boyutlarında. bu işlemde uğraştırıcı tek kısım, dıştaki kapak kısmıdır. bu şekilde işlem gerçekleştirecekler için, bütün testleri ve kontrolleri yaptıktan sonra kasayı kapatmanız olacaktır. aksi halde çok sıkı ve sert olduğundan çıkarırken zorlanabilirsiniz.
    ek olarak, işletim sistemi android olan bu cihazı gerekli performans ayarları ( geliştirici ayarlarından efektleri vs. kapatmak) yaparsanız gayet seri ve hızlı bir şekilde çalışan 5.5" ekranlı bir cihazdır kendisi.
hesabın var mı? giriş yap