• ben de diyorum ki kendi makamında derdest edilen on saat öncesinden kalkışmayı haber almasına rağmen ordusuna hakim olamayan akar paşa bir an bile niye istifa etmeyi düşünmedi.

sebebi bu olabilir.

malum askeri lisede muhtemelen ilk ders askerliğin temel kanunu anlatılıyordur :

(bkz: kontrol edemediğin birliğin komutanı olamazsın)

debe edit : bi bakın hele dostlar (bkz: 10 ağustos 2016 izmir konak trafik kazası)
  • askeri liselerin kapatılması üzerine eski genelkurmay başkanı ilker başbuğ ve emekli orgeneral edip başer'in eleştirilerine cumhurbaşkanı erdoğan: darbeyi yapanlar silme askeri liselerden yetişti. kapatılmalarının bir zararı olmaz. bakın necdet özel'de hulusi akar'da düz liseden harp okuluna girdi. demek ki oluyormuş dedi.

tsk daki her türlü olumsuzluk necdet özel ve hulusi akar zamanında oldu. neden herşey bu iki adamı buldu diyordum. cevabı basitmiş: düz liseden harp okuluna girmişlermiş.

(bkz: atatürk kaç yaşında askeri okula girdi)

edit: güzellik olsun atatürk'ün okuduğu okullar.

sırasıyla atatürk’ün gittiği okullar, şehirleri ve tarihleri ( askeri rüştiyeye 12 yaşında gitmiş)

- mahalle mektebi (selanik)
    - şemsi efendi okulu (selanik)
    - selanik mülkiye rüştiyesi ( selanik)
    - selanik askeri rüştiyesi : 1893 – 1895 ( selanik)
    - manastır askeri idadisi: 1895 – 1899 (manastır şehri makedonya)
    - harp okulu: 13 mart 1899 - 10 şubat 1902 (istanbul)
    - harp akademisi: 1902 - 11 ocak 1905 (istanbul)
  • -bir nevi itiraf.
    -düz liseden mezunların neden genelkurmay başkanı veya kuvvet komutanı olmaması gerektiğinin kanıtı bir söz.
    -askeri liselerin ve harp okullarının neden kapatılmaması gerektiğinin ülkenin en yetkili ve en etkili insanınca izahatı.

evet, üç tanımla uğurluyorum kendimi.
  • düz , fen, anadolu adının hiç bir önemi yok, asker adam askeri lisede okur.
  • emniyette de polis koleji mezunları ve liseden polis akademisine giriş yapan öğrenciler hem eğitim sırasında, hem meslekte kendini belli eder. liseliler hem mesleki etik ahlak, hem astlık üstlük ilişkileri açısından her aşamada daha zayıftırlar. sıkıya gelince astlarını satarlar, verdikleri emrin sonuna kadar arkasında duramazlar. hatta polislikten geçen orta kademe amirler bence liselilere yeğdir.

kusura bakmayın, bir liseli hiç bir zaman kolejlinin yerini tutamaz.

aynı mantığı askeri sisteme de uygulayabilirsiniz.

darbe girişiminden haberdar olmalarına rağmen höt deyip emir komutayı kontrol edemeyişlerinin arkasında bence bu dinamikler yatıyor.

ki bilerek kontrol etmedilerse o daha vahim bir durum.
  • madem düz o kadar iyi, imam hatip diye niye o kadar kastırıyoruz o zaman.
  • düz liseyi elestiren insan dahi anlamindaki ekleri kullanmayi bilmiyor. her sey bir ironi resmen.
  • cemaatden de çok çekti bu ülke. bkz. darbe girişimi!

asıl cemaatleri kökten kapatsak sıkıntı olur mu cumhurbaşkanım?

oy kaybı falan yaşanmıcaksa denesek mi?

saygılar!!!
  • uzun adam , itaat edicek düz adamlar istiyor . kamooooon
hesabın var mı? giriş yap