travenian

  • 12619
  • 231
  • 54
  • 2
  • bugün

türkiye'de özel güvenliğin lağvedilmesi

insanın kafasında acaip serbest çağrışımlara yol veren tekliftir:

22 şubat 1933
ss ve sa yardımcı polis gücü oldu

adolf hitler, almanya şansölyesi olarak atanmasının henüz bir ayını doldurmadan, nazi partisi organlarının yardımcı polis olarak görev yapması talimatını verdi. önceleri hitler'in muhafızları olan ss ve nazi partisinin sokak savaşçıları ya da fırtına birlikleri olan sa, şimdi resmî polis yetkilerine sahip olmuştu. böylece nazi partisinin alman toplumu üzerindeki gücü daha da arttı.

28 şubat 1933
reıchstag yangın kararnamesiyle polisin yetkileri artırıldı

reichstag (alman parlamentosu) 27 şubat 1933’te yandıktan sonra çıkarılan acil bir kararnameyle polise neredeyse sınırsız tutuklama yetkisi verildi. bu yetki, "koruyucu gözaltı" olarak biliniyordu. ulusal sosyalist terminolojisinde, koruyucu gözaltı muhtemel rejim muhaliflerinin, mahkemeye çıkarılmadan ya da yasal işlemlere tâbi tutulmadan tutuklanması anlamına geliyordu. koruyucu gözaltı mahkûmları normal hapishane sisteminde değil, toplama kamplarında hapsediliyordu. bu kamplar başlangıçta fırtına birlikleri (sa) tarafından oluşturuldu, daha sonra da ss (nazi devletinin üst düzey muhafızları) liderinin münhasır yetkisi altına girdi.

20 mart 1933
heınrıch hımmler dachau’nun açıldığını duyurdu

güney almanya’da münih yakınlarındaki dachau kampı naziler tarafından kurulan ilk toplama kamplarından biriydi. ss lideri heinrich himmler 20 mart 1933’te kampın açıldığını duyurdu. 22 mart’ta ilk mahkûmlar buraya vardı. bunlar çoğunlukla komünistler ve sosyalistlerdi. dachau, 1933’ten 1945’e kadar faaliyette kalan tek kamptı.

17 haziran 1936
heınrıch hımmler alman polis lideri oldu

adolf hitler, ss lideri heinrich himmler’i tüm alman polis birimlerinin lideri olarak atadı. tüm polis güçleri artık merkezî hâle getirilmişti. gestapo (alman gizli devlet polisi) himmler'in kontrolüne girdi. devletin güvenliğinden sorumlu olarak, bireyleri toplama kamplarına gönderme yetkisine sahipti. gestapo üyeleri genellikle aynı zamanda ss üyesiydi.

hayat ne tuhaf .

------------------------------- * kamu spotu ------------------------------------------------

lösev onkoloji kenti ve hastanesi * 10 mayıs 2015'de açılıyor. son tuğlaları koymak ve muhteşem eser'de payınız olduğunu bilme mutluluğunu kaçırmamak için . hadi.

------------------------------- * kamu spotu ------------------------------------------------

devamını okuyayım »
03.04.2015 10:20