• fark edilmeyecek gibi olmayan hassasiyet. şöyle ki:

twitter'a girdiğimde gece trabzon'da bir uçağın pistten çıktığına dair haberleri görünce merak edip detayları görmek için hürriyet sitesini açtım.

manşetler arasında pegasus havayollarına ait uçağın pistten çıkması ile ilgili bir haber göremedim. öncelikle bu uçakta bulunan yolculara ve yakınlarına büyük geçmiş olsun diyelim, ancak bu yolcuların yakınları da benim gibi olayın ilk saatlerinde hürriyet'in sitesine baksalardı, akla gelebilecek ve gelmeyebilecek her şeyin manşet olabildiği bu sitede en azından ilk bakışta konuyla ilgili bir şey göremeyeceklerdi. (bakınız an itibarı ile hürriyet internet manşetleri: www.hurriyet.com.tr)

haber, hürriyet editörleri tarafından manşete değer bulunamamıştı.

bu arada diğer sitelere girdim. haber birçok sitede görselli ve detaylıca veriliyordu. hatta pegasus'tan yapılan açıklama da çoktan bu haberlerdeki yerini almıştı. merak ettim, belki gözden kaçırmışımdır diye tekrar hurriyet'in sitesine döndüm, aramaya başladım.

epey sonra, anasayfanın diplerinde ufak bir başlık gördüm, hani şöyle, pul kadar bir haber! "trabzon'da pistten çıkan uçakla ilgili açıklama" başlığını taşıyordu. pistten çıkan uçağın "özel bir havayoluna ait bir uçak" diye geçildiği haber trabzon valisinin açıklamasını içeriyor, başkaca çok az detaya ulaşılabiliyordu. kullanılan görsel ise uçak gövdesinden itinayla kroplanmış küçük bir kesitti.

bir olasılık, uçuş korkusu olan okuyucularını korumak, onları endişe ve paniğe sevk etmemek için böyle düşünceli bir tavır sergilemiş olmalıydılar. uçak şirketinin ticari itibarı zedelenmesin diye incelik yapmış olabilecekleri de akla geliyor, ancak bir süre önce kaza yapan otobüs şirketlerinin logolarını buzlamadan yayınlama yönünde karar almış olmaları bu ihtimali azaltıyordu. tabii konu havacılık olunca daha hassas olmak gerektiğini düşünüyor da olabilirler.

ertuğrul özkök bizi bu konuda iki satır bir şeyler yazarak aydınlatır mı ki? ya da uğur cebeci kokpit'ten bir haber uçursa bize.
  • o biçim hassasiyettir.

inat ettim, emin olmak için hürriyet sitesinde aramalar yaptım. bulduğum bazı başlık ve tarihleri ctrl c + v ile sıralıyorum, birçoğu "son dakika!" flaşı ile verilmiş. "thy uçağı" araması sonuçları, hepsi hürriyet'ten:

thy uçağı kuyruk sürttü - nisan 2, 2017
    thy uçağı bükreş'te seyyar lambalara çarptı - haziran 23, 2017
    thy uçağı acil iniş yaptı - temmuz 10, 2017
    thy uçağı yüksekova'da 9 saat rötar yaptı - temmuz 26, 2017
    thy'nin 13 uçağı atatürk havalimanı'na iniş yapamadı - temmuz 27, 2017 (bu tarihte istanbul’da dolu afeti yaşanmıştı. (bkz: 27 temmuz 2017 istanbul'da dolu yağması)
    thy uçağı havada tehlike atlattı - temmuz 27, 2017 (bu da dolu afetinin olduğu gün..)
    yanlış bagaj yüklenen thy uçağı pist başından döndü - temmuz 31, 2017
    thy uçağı zorunlu iniş yaptı - ağustos 21, 2017
    thy uçağı, arıza nedeniyle ığdır'dan havalanmadı - eylül 3, 2017
    havalanan thy uçağı iki kez son anda piste döndü - eylül 12, 2017
    thy uçağında panik atak krizi - eylül 13, 2017
    thy uçağında koku paniği! acil iniş yaptı - son dakika haberler - ekim 9, 2017
    son dakika... thy uçağı tahran'a acil iniş yaptı - ekim 16, 2017
    thy uçağında korku dolu anlar - ekim 17, 2017 (bkz en aşağıdaki twitter linki)
    thy uçağı arıza yapınca geri döndü - kasım 3, 2017
    thy uçağı yoğun sis nedeniyle antalya'ya indi - kasım 17, 2017
    thy uçağı acil iniş yaptı - kasım 23, 2017
    thy paris uçağı geri döndü - kasım 29, 2017
    thy uçağı atatürk havalimanı'na acil iniş yaptı - aralık 1, 2017
    thy uçağı kar nedeniyle birmingham'a inemedi - aralık 10, 2017
    kuş çarpan thy uçağı geri döndü - aralık 18, 2017
    thy uçağı maıritius'ta kuş sürüsüne çarptı - aralık 20, 2017
    thy uçağında yolculara iki şok birden - son dakika - aralık 25, 2017

son olarak 2018'den:
    thy'nin 2 uçağı başka havalimanına indi - ocak 3, 2018 (orta avrupa'da yaşanan fırtına sebebiyle birçok havaalanı kapanmış, yüzlerce uçak başka şehirlere yönlendirilmişti. hürriyet gazetesi bunu bu başlıkla, manşet üstünden veriyor. ne büyük gazetecilik örneği.)

bitmedi.
    2016'dan bir haber başlığı denk geldi: "thy uçağında yolculara sağ ve sol elle 'bomb' yazdırıldı". ocak 25, 2016 (uçakta biri tuvalete bomba yazmış, herkesten elyazısı örneği alınmış, bu olay başlığa böyle çekilmiş.)

nasıl bir raslantıdır ki insan bu başlıkları okurken bile gerim gerim geriliyor. anahtar kelimelerimiz: acil, şok, çarpışma, kavga, panik, kriz, zorunlu iniş, havalanamayış, korku, havada kalış, geri dönüş, panik atak, arıza, vs. vs.

hürriyet gazetesinde "pegasus uçağı" araması yaptığımızda ise şu sonuçlar geliyor:

pegasus 2017'den umutlu, 2018'de büyüme bekliyor - mart 29, 2017
    pegasus, filosuna 6 uçak daha katacak - nisan 2, 2017
    pegasus yolcularına ücretsiz abonelik - haziran 27, 2017
    son dakika: türk yolcu uçağı ukrayna'ya zorunlu iniş yaptı - ekim 31, 2017 (başlıkta pegasus ismi yok, "türk yolcu uçağı" demişler, pegasus markası detayda geçiveriyor sadece)
    ankara-istanbul uçuşunda atatürk sürprizi! - kasım 10, 2017 (ağlamak istiyorum)
    black friday indirim çılgınlığı: pegasus uçak bilet fiyatları yarı yarıya düştü! - kasım 24, 2017 (o ne cici kampanyaydı öyle)
    pegasus 25 adet uçak siparişi verdi - aralık 21, 2017

çoğu sürprizli, umutlu, çiçekli-böcekli haberler. hani sadece bu siteyi takip ediyorsanız sanırsınız ki pegasus uçakları hiç kuş sürüsüne çarpmıyor, yolcular panik atak geçirmiyor, bu uçaklarda hiç kavga çıkmıyor, en ufak aksilik yaşanmıyor, adeta.

13 ocak 2018 trabzon'da uçağın pistten çıkması hadisesi ise değil manşet haber olmak, 3. sınıf bir konsomatrisin verdiği frikik kadar bile ilgi görmüyor hürriyet'te.

amaan bana neyse ulan! benden bu kadar. sonuçta hiçbir şeyin değişmeyeceğini hepimiz biliyoruz.

edit: twitter'da arattığımız zaman thy haberlerinin hürriyet tarafından ne kadar yakından takip edildiğini, "thy uçağı" başlık ve görsellerinin her olayda ne denli bonkörce kullanıldığını görebiliyoruz.

eeyyy edit: rica ederim söyleyin, şu "thy uçağı" haberi ve görsel seçimi bir raslantı olabilir mi? https://twitter.com/…iyet/status/948548133126131712

ya buna ne demeli? vatandaş da her şeyin farkında aslında, mevzuyu yakalamış ve ayıplamış ama ne fayda: https://twitter.com/…nkoc/status/920239054393880578

buyrun, 2016'da pristine'de pistten çıkan thy uçağı ile ilgili haber, haberin başlığı ve görsel seçimi: https://t.co/rhwnjwd03l

son olarak: bakınız, thy haberlerinin verilmesi değil sorun. dikkate değer olan, pegasus ve thy haberlerinin verilişindeki, başlık ve görsel seçimlerindeki bariz farklar...
  • hürriyet denen paçavrayı okumamak için onlarca sebepten yalnızca bir tanesidir.
hesabın var mı? giriş yap