• zeytinburnu kiptaş evlerindeki migros jet'tir.
    nedenini kasiyer arkadaşa sorduğum vakit "mülk sahibi anlaşmaya böyle bir şart koymuş" dedi.

edit: "az ilerde tekel bayii yok mu yürü git oradan al" diyen arkadaşlar için bilgilendirmek adına ben bir neden sunayım. efes malt depozitosuz şişe bira diğer tekel bayilerinde 4.5-5 tl gibi fiyatlarla satılırken, bazen (ki fiyat oldukça değişkenlik gösterebiliyor) migros' da 3.60tl civarında alınabiliyor ve genelde ortalamanın altında fiyatla satılıyor. e ben de bu durumda migrostan almayı tercih ediyorum tabiiki. yoksa "dur bakayım hangi migros şubesi alkollü içki satmıyor" diye teftişe çıkmıyorum.
    "ama mala neden satmıyor ki benim duvarcılık hevesim kursağımda kalıyor" diye dalgasını geçenlere de şunu bildirmeyi başlığı açan kişi olarak görev sayıyorum: bu market zinciri normalde alkollü içki satışı yapıyor. mala için koçtaş var, bauhaus var vs. oralarda bulamazsanız gelip burada paylaşabilirsiniz.
  • insanların, yasal bir biçimde istediği içeceği içme hakkını çiğneyen ve hassasiyetlerine saygı duymayan migros şubesi.

var mı öyle canın istediği gibi, yasal bir ürünü satmamak?

edit: alkollü içki içmiyorum ama içenlerin bu yasal ürünü tüketme hakkını sonuna dek savunuyorum. kendi tüketim alışkanlıklarınız dahilinde nasıl "helal gıda"yı arıyorsanız başka insanların da tercihlerine saygı göstermek zorundasınız. bunu yapmadığınız an ilkel bir barbara dönüştüğünüzü bilin.

2. edit: rasyonalize etme çabaları gırla gidiyor. problemin çözümü, "canının istemediğini satmaz, o kadar" değil; sen seçeneği sunarsın, isteyen alır, isteyen almaz. satmamak, bir tercihi dayatmaktır. çünkü burası büyük bir markettir, "içki satmıyoruz" demekle "süt satmıyoruz" demek arasında hiçbir fark yoktur. ahlaki ve geleneksel koşullanmalar doğru akıl yürütmeyi engelliyor.

3. edit: mesajlar var... "adamın keyfine ne karışıyorsun, satmaz satmaz" temalı.

yaygın, aranan, istenen bir ürünü "hipermarket" zinciri olduğunuz için bulundurmak, satışa sunmak zorundasınız. böyle yerler adı üzerinde "hiper", "gros" markettir. müşteri buraya aradığı her şeyi bulabileceği için gelir. ben de biliyorum satmak için yasal bir zorunluluk olmadığını. ama bu marketler keyfine göre hareket edemez, ederse marketler zinciri değil, mahalle bakkalı olur. manav reyonunuz olduğu halde müşteriye nasıl "domates satmıyoruz" diyemezseniz bunu da diyemezsiniz.

dostlar boşuna tartışıyoruz. bu tip konularda fikirlere ve cümlelere sinmiş "mahalle baskısı" ve "sıradan faşizm" her daim hissedilir. mesele de bu. bir de çevremde migros'tan hiç alışveriş etmeyen insanlar var. sermaye küresel değilmiş, paranın üzerinde "haram" veya "helal" yazıyormuş gibi. neyse...
  • beni kaybedecek migros şubesidir.
  • kapısının önünden geçilmemesi gereken subedir. mülk sahibinin derdine yanayım.
  • tabelasına mülk allah'ındır yazılması farz olan migros şubesi.
  • içcebeci şubesidir.
  • kayseri'deki kayseripark avm de bulunan migros.
  • (bkz: urfa)
  • isviçre'deki tüm migros şubeleridir.
  • kayseri park avm' deki migros'tur. *

oranın civarı da gizli içididir aslında.
hesabın var mı? giriş yap