umberto d

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (505)
  • 6877
  • 68
  • 10
  • 0
  • evvelsi gün

küba'nın yasaklar listesi

oldukça medeni hedefleri barındıran liste.

1. sömürücülerin bayraklarının yakılması. küba'da, sömürücü ülkelerin bayraklarının yakılması yasak; çünkü bayrakların yöneticileri değil o ülkenin halklarını temsil ettiğine inanılıyor.

2. kötü biri dahi olsa ölümlere sevinmek. karalamacılardan dahi olsa birisinin ölümüne sevinmek yasak; çünkü ailesinin acısına saygı duyulur.

3. birinin karşısında diz çökmek.

4. özgürlüğü kaybetmek.

5. fidel castro'nun heykelini yapmak ve anıt dikmek. küba sosyalist devrimi'nin lideri fidel castro'nun heykelini yapmak, ona tapmak ve adına anıtlar dikmek yasaktır. castro, yaptığı işleri insanlığın çıkarı için yaptığını, kişisel olarak çıkar sağlamak veya yücelmek için yapmadığını söyler.

6. hak olan bir şey için yalvarmak.

7. tarihsel düşmanların özel hayatından bahsetmek. küba'da tarihsel düşmanların özel hayatından konuşmak yasaklanmıştır. bu sebeple meşhur “clinton ve monica lewinsky” meselesi hakkında bir tek kübalının bile konuştuğunun duyulmadığı söylenir.

8. halk iktidarına karşı çalışmak.

9. cehalet.

10. kültürel yozlaşma.

11. çocukların sokağa atılmaları.

12. sınıf farkına göz yummak.

13. üniversite okumamak. dünya üzerinde herhangi bir yerde üniversite okuma şansı olmayan gençlerin, hayallerine ulaşmak için ne yapacağını bilmeden çaresiz kalması yasaktır; bu yüzden elam (latin amerika tıp okulları) kurulmuştur.

14. sağlık problemlerinin giderilmemesi. muayene ve ameliyat parası olanağından yoksun olduğu için doktora gitme imkanını kaybetmiş insanların olması. bu sağlık alanındaki problemler sadece kübalıların problemi olarak değerlendirilmesi kabul edilemez. bu sadece kübalıların problemi değildir dünyada yaşayan kadın erkek yoksul halkların problemidir ve bunu kabul etmemek yasaktır. (küba'nın yaklaşık 30,000 doktoru dünyanın yoksul ülkelerinde hizmet vermektedir.)

15. beslenme yetersizliği.

16. dayanışma eksikliği. 1955 yılında 26 temmuz hareketi'ni başlatan fidel castro'ya arjantinli doktor che guevara'da katılır ve aralık 1956'da küba'da, 'diktatör batista'ya karşı gerilla savaşı başlar. castro ve guevara'nın önderlik ettiği gruplar, batista birliklerine ağır darbeler indirir. 1 ocak 1959'da fulgencio batista'nın ülkeden kaçmasıyla castro'ya bağlı bin kişilik gerilla grubunun başkent havana'ya girmesiyle 'sosyalist küba'nın miladı başlar.

http://www.birgun.net/…ubanin-yasaklar-listesi/9937

devamını okuyayım »
07.12.2014 21:48