• kişilikte doğuştan yer alan bencil, hırslı, bilinçsiz
    ve mantıksız doğuştan var olan öge.
    her koşulda yalnızca zevk almayı hedefler.
    beklemeyi bilmediğinden bahsi geçen
    dürtülerin derhal doyurulmasını talep etmektedir.
    bu nedenle bebeklerin kişilikleri tamamen id' den oluşmaktadır denilebilir.
    çocuklarda olduğu gibi zevk ilkesi üzerine işleyen
    id, dış koşulları dikkate almadan haz almaya çalışarak
    acıdan kaçınmaya çalışmaktadır.
  • psikanalizin kurucusu ve bilinçaltı kavramının babası sigmund freud tarafından insan zihninin id, ego ve süperego bölümlerinden oluştuğunu varsayımını öne sürmüştür.buna göre id, benliğin en ilkel ve hayvansı yönüdür. bastırılmış, sansürlenen duygu ve düşüncelerin kaynağı. haz ilkesiyle hareket etmek ve acıdan kaçmak temel prensibidir. bebek doğduğunda önce id gelişir. ego ve süper ego daha sonra gelişmektedir.
    psikanalitik kurama göre göre psikopatoloji idin doymak bilmeyen fantezileri ve süperegonun baskılayıcı yapısı arasında denge kurmayı başaramayan ve bir savunma mekanizmasını aşırı ve orantısız kullanan egonun ben pes ettim ne haliniz varsa görün demesiyle ortaya çıkar.
  • sabırsızdır.
  • ''nasıl biteceğini bilmek istiyorum
    bedelinden emin olmak istiyorum
    bana vaat ettikleri yıldızları boğmak istiyorum
    beni gizli hattından aramanı istiyorum
    cinayet ihtimalini canlı tutmak için seni hayatta istiyorum

arzunun bedelini ödediğinde orada olmak istiyorum
    kötülüğümün kazanmanın bir yolu olduğunu anlamanı istiyorum
    oyunbozanın adını istiyorum

bir anda yanmam gerekirse diye kibritler istiyorum
    nezaketin abartıldığını bilmeni istiyorum
    senin göğüne sırlarımı yazmak istiyorum
    kontrolü kaybettiğini görmek istiyorum
    kaybettiğini görmek istiyorum

ederini tam olarak bilmek istiyorum
    zaferle bütünleştiğini görmek istiyorum
    nereye değdiğini bilmek için dokunuşlarının beni yaralamasını istiyorum

alevlere gömüldüğümde beni izlemeni istiyorum
    adına yapılan vahşetlerin listesini istiyorum
    elimi karanlığa uzatmak ve oradan bana uzananı hissetmek istiyorum

kabuslarımın ne zaman daha net olduğunu anımsamak istiyorum
    kızgın kara öfken ortaya çıktığında orada olmak istiyorum
    kendi türümün tadına bakmak istiyorum
    bu taraf farklı mı diye görmek için soğuk ıslak çarşaflarla sarılmak istiyorum

üstüme şevkle gelmeni istiyorum
    seni hiçe saymak istiyorum
    tam olarak aynı ama farklı olan şeyi istiyorum
    kafa yapan bir şeyler istiyorum
    seni fırlatıp atmak istiyorum
    bildiğimi bilmeni istiyorum

beni okuyabiliyor musun bilmek istiyorum
    gözlerim kapalı salınmak ve neye çarptığımı görmek istiyorum
    ne yapacağını kestirebilmek için benden ne kadar nefret ettiğini bilmek istiyorum

yaraları kendime yaptığımı bilmeni istiyorum
    çoğunluk hissesini istiyorum
    öleceğim zaman güzel bir yerde olmak istiyorum

senden gizlice nefret etmek istiyorum
    seni yıkmaya son vermek istiyorum ama yapamıyorum
    ve istiyorum ve istiyorum ve istiyorum
    ve her zaman açlık çekeceğim

ve istiyorum ve istiyorum ve istiyorum''

recoil - want
  • insanoğlunun zihninin derinliklerindeki default kodlama, benlik, zihnin oluşumu. içimizdeki animal instinct'in kaynağı.* sigmund freud tarafından verilen sıfat. görsel

yine de kişinin id ve egosunu kontrol eden süperegosunun, üst benlik geliştikten sonraki maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki yeri önemlidir. görsel

bonus
  • mühendislikte iç çap ölçüsünün ingilizcesinin kısaltılmış halidir.

uzun hali: inner diameter
  • id doğumda mevcuttur ve saf içgüdü, arzu ve ihtiyaç ile çalışır. tamamen bilinçsizdir ve temel biyolojik dürtüler ve refleksler dahil olmak üzere kişiliğin en ilkel bölümünü kapsar.

id, tüm dürtüleri hemen tatmin etmek isteyen zevk ilkesi tarafından motive edilir. id'in ihtiyaçları karşılanmazsa gerilim yaratır. bununla birlikte, tüm arzular hemen yerine getirilemediğinden, bireyin arzuladigi şey hakkında "hayal kurmasi" yoluyla, en azından geçici olarak karşılanabilir.

bebek davranışları id tarafından yönlendirilir ve sadece temel ihtiyaçlarını karşılamakla ilgilenir. ve id asla büyümez. yaşam boyunca çocukça kalır çünkü bilinçsiz bir varlık olarak asla gerçeği dikkate almaz. sonuç olarak, mantıksız ve bencil kalır. ego ve süperego, id'i kontrol altında tutmak için gelişir.
  • id'in ne olduğunu ağır sapık ve güzel insan louis c. k.'in şu özlü sözü yeterince iyi özetler:

"i don't stop eating when i'm full. the meal isn't over when i'm full. it's over when i hate myself!"

yani şair diyor ki: doyduğumda yemek yemeyi durdurmuyorum. yemek doyduğumda durmuyor. yemek, kendimden nefret edecek kadar çok yediğimde duruyor!

bir kere ipleri verdiniz mi idsel dürtüler ve aşırılıklar hayatın kontrolünü ele geçirir, bir bakıma zevklidir de id'e teslim olmak, düşüşlerden hoşlanmayı getirir ama gerisinde yıkıcı ve anlık eylemler bırakır, kendine ve insanlara karşı. bazen öz saygıyı ve insanları seçmek istesen de bir kere keyfine vardıktan sonra kazanan hep yabani ve uçlardaki id olur.
  • mantık ve düşünceden uzak sadece zevk ve istekler üzerine var olan benliğimiz.sabırsızlığın ta kendisi.egodan da üstün olan benlik.
  • çeşitli düşünürlerce farklı tanımları olan özümüz.

(bkz: platon)'a göre at sürüsündeki en kötü attır. yaban böbürlenmelerin ve ahlaksızlığın dostudur; duvar kadar sağırdır ve ancak kırbaçla üvendire birlikte kullanıldığında boyun eğer.

(bkz: sufi) için sadece uyumayı, yemeyi ve kendini hoşnut etmeyi bilen yakıcı alt-ruhtur.

(bkz: marcus aurelius)'a göre iplerimizi çekiştiren, içimizin derinliklerinde saklanan gizli güçtür.

(bkz: schopenhauer)'a göre yaşam arzusudur.

(bkz: nietzsche)'ye göre benliktir.

(bkz: buda)'ya göre mara'dır.

(bkz: semavi dinler)'e göre şeytandır.

(bkz: masallar)'a göre aç gözlü devlerdir.

(bkz: bilim)'e göre sürüngen beynimizdir.

daha nice tanımlamalar ve benzetmeler yapılsa da içimizdeki doyumsuz özümüzdür. günümüz çağı id'in krallığını sürdüğü bir çağ değilse nedir?
hesabın var mı? giriş yap