• fraze it kolay ingilizce örnek cümle bulabileceğiniz bir site.

anlatım

sözlük
  • bu öğrenci kardeşine hayrına, zevkine essay correction yapabilecek bir abimiz, ablamız çıkar mı acaba sözlükte:) burayı takip edenlerden, zamanı da uyan varsa çok makbule geçer. saygılar.
  • kesinlikle ankara idp ile girilmemesi gereken sinavdir.

konusma bolumu icin, speaking merkezi olarak hizmet verdikleri izbe ve calismayan bir asansoru olan apartmanin 5. katina cikmak zorunda olmanizi gerektiriyor. ustelik bu sinav merkezini bulabilmeniz icin herhangi bir tabela yahut yardimci olabilecek bir referans noktasi da gosterilmiyor!

velev ki bizim gibi, google map'iniz tam da bu sirada anlamsiz bir sekilde yon gostermeyerek verilen adrese yonlendirme yapamiyorsa 15 kisiye sorarak bile bulabileceginiz bir adres degil.

dedigim gibi, ne bir tabela var ne baska bir yonlendirme! neden? cunku hilton icin sadece ogleden oncesi olarak anlasilmasi ve bu sekilde cok daha az maliyetli olmasi.

sadece bir a4 kagidina 10 punto ile yazdiklari ielts konusma merkezi kagidini sans eseri apartmanin kapisinda fark etmemizle bulabildik.

bu stresle de sinava alindigimiz icin hakkim olan her kurus haram olsun diyorum. siz de benim gibi magdur olmak istemiyorsaniz, sakin ama sakin idp ankara ile ielts sinavina girme gafletinde bulunmayin.

edit: istanbul idp için de benzer durum oldugunu soyleyenler var. siz de paranizla rezil olmayin bizim gibi.
  • halı hazırda bir buçuk senedir ingiltere'de yasamaktayım. günlük hayatta sürekli ingilizceyle haşır neşirim. tam bir hafta sonra bu sınava gireceğim. ihtiyacım olan skor bir is başvurusu icin overall 6 ama fazlası göz çıkarmaz tabii ki. yaptıgım deneme sınavları sonrasında listening ve reading bölümünden 6, 6.5, 7 skorlarını almaktayım. tahmin ediyorum bir hafta boyunca çözeceğim denemelerle birlikte bu iki bölümde 6,5 skorunu sabitlestirebilirim. speaking icin bir çalışma yapmıyorum, yapmayı da düşünmüyorum. çok iyi olmamakla birlikte kendime güveniyorum ve minimum 6 alabileceğimi düşünüyorum zira akıcılık ve grammar bilgimin buraya taşındıktan sonra çok geliştiğinin farkındayım. gelelim zurnanın zırt dediği yere, writing kısmına.

hayatımın hicbir döneminde ingilizce essay yazma deneyimim olmadı. akademik yazı nasıl yazılır, nelere dikkat edilir hiç bilmiyorum. burada verilen online kaynakları inceliyorum ancak yazma sırası bana gelince tıkanıp kalıyorum. kalemim dahi oynamiyor. bir haftalık zaman dilimi içerisinde benim bu writing sorunuma ilaç olacak sözlük yazarlarının yardımlarına ihtiyacım var. burayi sınavdan sonra editleyeceğim. teşekkürler.

ilave not: 2015 yılında istanbul'da hiç çalışmadan 0 ingilizce ile girmiş olduğum sınavda reading 6, writing 5, listening 5, speaking 4,5 almıştım. bakalım uc sene içerisinde neler değişmiş olacak.

edit: bugün sonuçlar geliyor. hadi bakalım.
    edit 2: sonuçlar bugün geldi. istediğim skora şimdilik ulaşmış bulunuyorum. darısı tüm diğer adayların başına. sınav öncesi durumumla ilgili yaptığım değerlendirme tam olarak tutmuş gibi görünüyor :) .

listening: 7
    reading: 6.5
    speaking: 6
    writing: 5.5
    overall: 6.5

lazım olan skor overall 6, speaking minimum 6.
  • ankara'da ıelts sınavına girecek arkadaşlara british council'i kesinlikle tavsiye ederim. normalde ıdp'i tercih edecektim ama arkadaşım ses sistemlerinden ve reading kısmındaki gürültülü ortamdan çok rahatsız olduğunu anlatınca ıdp'den vazgeçip, british council'da sınava girdim, çok memnun kaldım. hocaları gerçekten çok kibarlar en ufak bir sorunda problem çözme odaklılar. 10 şubat 2018 tarihinde sınava girdim. sınav ankara'da limak ambassador otelde yapılıyor. sınav en alt katta toplantı salonu gibi bir yerde oldu. yaklaşık 120 öğrenci olmasına rağmen dinleme kısmında hiçbir sorun yaşamadık ve readingte hiç gürültü oluşmadı. speaking sınavı 1. katta otel odalarında gayet nezih bir ortamda yapılıyor. şanslıysanız examiner sizi sınavdan önce konuşarak rahatlatıp sınavı öyle başlatıyor.
    sınava çalışacak arkadaşlar cambridge kitaplarını en sona saklayın çünkü o kitaplar sınava en yakın soruları soran kitaplar. baron ve kaplan'ın kitaplarını kesinlikle tavsiye ederim. önceki entrylerde zaten birçok kaynaklardan bahsedilmiş. ben de sizlere birkaç sözlük paylaşayım.
    https://dictionary.cambridge.org/
    https://www.ldoceonline.com/
    bu iki sözlük çok faydalı arkadaşlar, kelimenin anlamına bakacaksanız cambridge tek geçerim ama kelimenin yapısını, collacationslarını, örnek cümlelerini adjective noun adverb hallerini görmek istiyorsanız bu longman dictionary (yani ikinci link :d ) mükemmel ötesi :) özellikle "examples from the corpus" başlığı altındaki cümleler akademik makale yazacak arkadaşlar için bulunmaz nimet niteliğindedir. bu cümleleri ıelts writing task 2 da kesinlikle kullanabilirsiniz.
    reading hızınızı artırmak istiyorsanız şu siteden
    https://breakingnewsenglish.com/index.html
    ufak metinler okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz. burada ana amaç toplamda 6 level var. siz seviyeyi artırdıkça kelimelerin bilinebilirliği azalıyor ve okuduğunuz makalelerde daha fazla akademik kelimeler bulunuyor. bu okuduğunuz makalelerin hepsi günlük haber niteliğindedir. herhangi bir habere tıkladığınızda print listen read gibi başlıklar var read başlığı altındaki "3-speed reading" başlığına basarak 1 dakikada 100 kelime veya 1 dakikada 200 kelime denk gelecek şekilde makalelerin hızını ayarlıyorsunuz, böylece kendizi yapay bir baskı altına alarak okuma hızınızı artırırsınız ben çok faydasını gördüm. bu site sayesinde ıelts readingten 4.5 puan alırken gerçek sınavda 7.5 aldım darısı başınıza :)
  • maalesef çok pahalıdır. eğer paranız varsa ve girmeye kararlıysanız söyleyebileceğim birkaç şey var.

herhangi bir kursa gitmiyorsanız mutlaka ielts çalıştırmaya yönelik bir kitap alın. çünkü her ne kadar ingilizceniz mükemmel de olsa, sınavın istediği formatta yazabilmeniz ve konuşabilmeniz lazım.

biraz da üniversite sınavı gibi aslında. bilgi eksikliğiniz varsa kesinlikle yapamazsınız, bilginiz varsa da çalışmanız gerekir.
  • istanbul'daki sınav merkezlerinin salon düzenine ait bilgi edinmeye çalıştığım sınav.2015'te girdiğim son sınavda geniş salona hoparlörle verilen ses sistemi her ne kadar iyi olsa da , dört yüz kişinin aynı anda sayfa çevirme sesiyle bir anda dikkatim dağılmış ve en az iki listening sorusunu kaçırmıştım. kişiye has kulaklık ve masa düzeniyle sınav yaptıran bir sınav merkezi var mıdır ? yeşillerinizi bekliyorum bay ve bayan brown lar.
  • gerçekte kişinin ingilizceye olan yeteneğinden başka her şeyi ölçen bir sınav. insanı robotlaştıran bir sınav. kelime ve kalıp ezberi ile reading ve writing kısmının yapılabildiği speaking için allahın insafına kalınmış sınav silselesi. ingiltere özelinde; ingiltere ne reading kısmındaki gibi dilbilgisi olarak mükemmel cümle kuran insanların olduğu ne de listening kısmındaki gibi genel itibari ile yumuşak aksana sahip insanların olduğu bir yer. gelince hayal kırıklığına uğramayın özelliklede kuzey taraflarına gelirseniz yandınız :)
  • yaklaşık 2 hafta önce girdiğim sınavdır. iyi bir ingilizce bilginiz olduğunu düşünüyorsanız tavsiyem kursa falan gitmeyip kendinizin çalışmasıdır. kurslar gerçekten ateş pahası ve zaten sınav ücreti de yüksekken bir de kursa gitmek bütçenizi fazlasıyla sarsacaktır.

internet üzerinde pdf şeklinde yüzlerce hazırlık kitabı var oradan denemeler çözerek hazırlanabilirsiniz * youtube üzerinde speaking videoları var. öncelikle videoları bir kaçını tamamen izleyip sonrasında sorulara kendi cevaplarınızı oluşturmayı deneyebilirsiniz. ben bir kaç hafta haftada bir kaç gün bu şekilde çalışarak üstü tozlanmış speakingimi biraz daha tazeledim.

writing için de yine o kitaplarda verilen konularda yazmaya çalışın eğer çevrenizde ingilizce kursuna vb. giden bir tanıdığınız varsa ondan yazdığınız essayi kurs öğretmenine gösterip yorumlatmasını rica edin.

diyorsanız ki benim ingilizcem iyi değil, istediğim şu puanı alamam, dediğim gibi beklediğinizden yarım veya 1 puan kadar üstünde alacaksınız. eğer bu da kurtarmıyorsa o zaman kursa gitmeyi değerlendirebilirsiniz. ancak bir ders deneme amaçlı gittiğim kurs tecrübeme dayalı olarak yazıyorum; bu kurslar size işin taktiklerini öğretmeye yönelik. kelime bilginizi veya gramerinizi kursta geliştiremezsiniz. size yazarken şunu şunu kullanın, konuşurken şuna dikkat edin diyorlar ve bu doğrultuda pratik yaptırıyorlar.

bu arada ankara için konuşmak gerekirse, sınav çok düzenli bir şekilde ilerledi. sınav salonu gayet sessiz ve derli topluydu. gözetmenler dikkat dağıtıcı hareketler yapmıyordu. speaking de aynı otelde bir başka odada yapıldı. herhangi bir sıkıntı yaşamadım. sınav salonuna girdiğinizde masanızda su, şeker ve peçete bulacaksınız. kalem vb getirmeyenlere de kalem silgi açacak verildi ama ben kendi kalemimi götürmüştüm.
  • 15inde girdigim ve listening:8.5 reading:7 writing:6 speaking:7.5 overall:7.5 aldigim sinavimsi. tam bir yil once tekrar girmistim ama ona gore cok daha kolay geldl bana. ancak ne var ki hic bir isime yaramiyor bu aldigim puanlar cunku writing 7 degil -ki bu sefer writing de cok kolaydi. task 2’de robotlarin gelecek icin iyi mi kotu mu olduguyla ilgili bi soru sormuslardi; task 1’de de 6 ulke ve bunlarin okuma yazma verileriyle ilgili bir sutun grafigi vermislerdi. cok kolaydi cokkk nasil yapamadim :(((
hesabın var mı? giriş yap