şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
 • "ermenilerin yaptığı soykırım" adına inşa edilmiş olan anıttır. ermenisorunu.gen.tr adresindeki sitede anıtın ığdır soykırım anıtı ve müzesi başlığı altında bir sayfası bulunur. ilgili sayfada anıtın bir fotoğrafına yer verilmiş ve fotoğrafın altına şu açıklama yazılmıştır: "ermenilerin yaptığı katliamların adına yapılmış anıt. (ığdır)" fotoğraf için belirtilen kaynağın adı, bir parça ironiktir: "türk ermeni ilişkileri 21. yüzyıla girerken tarihe dostça bakış" (snapshot: http://i.imgur.com/nrny4.jpg)

  kompleksin tam adı "ermeniler tarafından katledilen şehit türkler anıt ve müzesi" olsa gerektir. (bkz.: http://tr.wikipedia.org/…hit_türkler_anıt_ve_müzesi)

  etyen mahçupyan'ın kars'ta yapımına başlanmış olan heykel ile bu anıtın ilişkisini şu cümlelerle ele almıştır:

  --- alıntı ---

  kars'ta yapılmakta olan ve iki yıldır yarım bırakılmış halde bekleyen heykele başbakan tarafından 'ucube' denmesi, doğal olarak medyayı fazlasıyla tahrik etti. / ... / savaş karşıtlığını simgelediği söylenen yapıtın asıl mesajı ermenilerle türkler arasındaki kadim veya olması gereken dostluğun vurgulanması. aynı zamanda ermenistan'a verilen açık bir iyi niyet mesajı taşıyor. ve nihayet ığdır'da daha önce yapılmış olan bir başka 'abideye' de gönderme yapıyor. hatırlarsanız ermenilerin soykırım iddialarına karşı ığdır'da koca bir kılıç heykeli dikilmiş ve bir anlamda 'biz buyuz... kimliğimizin özü işte bu kılıçtır' demeye getirilmişti. söz konusu yorum yapıldığında da doğrusu hiçbir yetkili veya siyasetçi bu değerlendirmeden rahatsız olmamıştı.

  kaynak: http://www.zaman.com.tr/…o=1080940&title=ucubelesme

  --- alıntı sonu ---

  (bkz: türkün türke propagandası)
  (bkz: ucube/@derinsular)

  (bkz: ermeni soykırımı/@derinsular)
 • ileride bu topraklarda yaşayacak olan insanlara "bir zamanlar bu ülkede nasıl bir zihniyetin hakim olduğunu" gösterebilmesi için hiçbir zaman yıkılmaması gereken ibretlik anıttır.

  (bkz: ermeni soykırımı/@derinsular)
 • muhtemelen ığdır ve civarındaki kimi milli eğitim okullarında okuyan öğrenciler "okul gezisi" adı altında bu anıta götürülüyor ve "ermenilerin türklere yaptığı soykırım" konusunda "bilgi"lendiriliyorlardır.

  (bkz: ermeni soykırımı/@derinsular)
6 entry daha