• çocuk kitabından hallice. okumayı denediğim 30 dakika sonunda yarım bırakmaya karar verdim.
  • yazarın iddiasına göre kanuni sultan süleyman mihrimah'ı savaşlarda yanına uğur olarak yanında götürüyormuş?! ne kadar doğru bilemedim ama kitabı sanki ayşe'yle alinin aşkı gibi anlatmış, yaptığı külliyelerin sürekli ayı ya da güneşi görmesi vb özelliklerin hiçbirini belirtmemiş. kanımca oldukça yetersiz tarihi ama kolay okunan bir aşk romanı. kitap ayrıca 200sayfa olmasına karşın sol sayfaları boş...
  • türkçe öğretmenlerinin yazım yanlışlıkları ve anlatım bozuklukları konularını işlerken bu kitabı yanlarında bulundurmalarını tavsiye ederim. her sayfasında örnekler bulabilirler. sayfa israfını, kurgu yanlışlarını, gerçekçiliği vs. saymıyorum bile.
  • çöp

kağıt israfı (kitabın yarısı boş tüm sol sayfalar, hindu etkisinden soğan kubbeleri olan bir silüeti gösteriyor. kardeşim sinan öyle kubbe yapmadı ki hiç)

imla hatalarını konu bile etmiyorum.
  • mimar sinan’dan tiksindim. ve bu tamamen kitabın dili ve üslubu yüzünden. o kadar sığ, o kadar basit, o kadar… mimar sinan ancak bu kadar ergen ve abazan olarak yazılabilirdi. bunu başarabilen yazarı tebrik ediyorum.

mimar sinan’ın mihrimah’a olan aşkı başka bazı kitaplarda okurken bende saygı uyandırmıştı. biraz acıma ama daha çok saygı.

fakat bu kitapta tiksinti uyandırdı. mimar sinan’ın mihrimah’ın peşinde şapşal aşık olması, karısına ilgisiz ve hatta kötü davranması canımı sıktı.

bir de mesela başka bazı kitaplarda hiç düşünmemiştim ama bu kitapta ya mimar sinan’ın karısı, başka bir adama aşık olsaydı diye düşündüm. bunu aklıma getirdi. o zaman karısı ne yapardı? bunu kocasına söyler miydi, söyleyebilir miydi, mimar sinan bu durumda ne yapardı?

sevmedim bu kitabı. burada resmedilen mimar sinan’ı da sevmedim. hatta buradaki mihrimah’ı da sevmedim. kendisi bu aşkın öznesi olmasına rağmen kitapta nerdeyse yoktu.

bir de kitabın sol sayfaları boş. orada cami silüeti ve bir de ay var. o ay her sayfada aşaı iniyor iniyor, sonra batıyor. allah’ım ne kadar da zekice (!)

http://www.birazkitap.blogspot.com/…asinda-ask.html
  • bu kitabı övüp yere göğe sığdıramayanlar beri gelsin.nasıl bir saçmalıklar silsilesidir ki bu hele ki aralarında yaklaşık 35 yaş olan bu iki tarihe adını yazdırmış kişi üzerinden hiç bir gerekçeye dayandıramayacağı halde platonik bir aşkı konu almak.ne cürettir bu mürvet hanım ! bu iftira değilde nedir .hayır amaç biraz gerçek biraz kurgu ortaya karşık bir şey yapmaksaydı eğer buna iftira diye çıkışmazdım kitabı direnerek acı çekerek bitirdim doğrusu.mimar sinan türk kültürü ve mimarisi açısından hala fenomendir sizse böylesine bir insanı öylesine basit ifadeler,edebiyattan yoksun alelade kelimelerle ve yüklediğiniz o afedersiniz abazan kişilik sayesinde öyle güzel hiç etmişsiniz ki emeğinize sağlık sayenizde çok farklı bir imaja büründü yaptığı eserleriyle dillere destan mimar sinan!!
  • yarısının boş sayfalardan oluştuğunu görünce ilk küçük çaplı şokumu yaşadığım, kitabı okuyunca da ikinci şokumu yaşadığım kitap,roman.
    ama yine de verdiğim para helal olsun artık n'apalım, ilgi duyduğu konuyla ilgili bir kitap yazmak istemiş hanımefendi.ama olmamış.
  • herkese ölmeden önce okumasını tavsiye edeceğim kitap. okuyun ve ibret alın.
    arkadaş böyle güzel bir konu ancak böyle piç edilir. çok büyük umutlarla edindim kitabı. güzel yorumlar aldım okuyan arkadaşlarımdan, ama bitsin artık diye dua ettiğim bir kağıt yığını haline geldi roman. yüzde 95'i kurgu olan bu romanın usta bir yazarın elinden çıktığını hayal ettiğimde, sinan'ın durumunun nasıl ifade edilebileceğini düşündüğümde yazık olmuş demekten başka bir şey yapamıyorum.
    birde sağ sayfalarında cami ve ay silüeti var. okudukça ay minareye yakınlaşıyor, onu bir türlü anlamadım. adam gibi edirnekapı ve mihrimah sultan camii fotoğrafları koymak varken neden böyle bir yol tercih edilmiş?
    hakikaten konuya yazık olmuş yahu...
  • zamanında kapak tasarımına ve ucuzluğuna aldanıp aldığım kitap. sayfaların yarısının bomboş olduğunu görünce kendimi enayi gibi hissetmiştim. kitabı okuduktan sonra bir arkadaşıma hediye ettim.
  • olay dönemi mihrimah sultan (d.1522-ö.1578) 17 yasinda olsa mimar sinan (d.1489-ö1588) 50 yaşında bu notu da ben düşeyim.aşka saygım sonsuz tabi ama iyiki 2017 demeden edemiyorum gerçi oda ne denli iyi.. bu arada aynı dönem rüstem pasa 40 yaşında. hani diyorum 10 yaşcık da etkili olmuştur belki.
hesabın var mı? giriş yap